Přejít k hlavnímu obsahu

Působila v Osvětimi i v Bergen-Belsenu: Šílená dozorkyně Elisabeth Volkenrath se vyžívala v alkoholu a ubližování. Vězenkyně z ní měly hrůzu

Byla symbolem ženské krutosti v nacistických lágrech. Dozorkyně Elisabeth Volkenrath se během druhé světové války proměnila v noční můru ženských koncentračních táborů. Sadistická, bezcitná a téměř neustále pod vlivem alkoholu, za svou brutalitu si vysloužila pověst jedné z nejhorších dozorkyň v historii Osvětimi. Jak se z nenápadné dívky ze Slezska stala zrůda, za jejíž smrt se spoluvězeňkyně modlily?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Elisabeth Mühlau, jak se Volkenrath jmenovala za svobodna, pocházela z opravdu špatných poměrů. Narodila se 5. září 1919 v městečku Schönau v německé části Slezska a její rodina třela bídu s nouzí. Aby toho nebylo málo, otec Elisabeth byl těžký alkoholik, který všechny peníze vydělané na pile po výplatě vždy rovnou propil a co víc, celou rodinu včetně jejích pěti sourozenců surově bil.

Čtěte také: „Jsem pedofil a vždycky jím budu,“ tvrdí bývalý chirurg Joël Le Scouarnec, který znásilnil stovky dětí. Před francouzským soudem zazní i výpovědi mrtvých

Ve Francii právě probíhá soudní proces, který bere dech. Joël Le Scouarnec, 73letý bývalý chirurg, čelí obvinění ze znásilnění nebo sexuálního napadení 299 obětí, z nichž většina byla v té době ještě dětmi a některé byly ve věku pouhých čtyř let. V roce 2020 byl již Le Scouarnec odsouzen k 15 letům vězení za znásilnění čtyř dívek, ale až o deset let později se před veřejnost dostávají hrůzy, které po sobě zanechal. Navenek se vynořují desítky let násilí, stovky obětí a přitom až zarážející ledový klid člověka, s nímž své děsivé činy bez špetky lítosti popisuje.

Hloupost jako přednost

Elisabeth tedy neměla dobrou startovací pozici, ale ani ambice něco změnit. Na vzdělání jí nezáleželo a rozhodně nechtěla zůstávat ve škole déle, než bylo nezbytně nutné. Nakonec ani neukončila základní školu a dokonce už v jedenácti letech začala mít problémy s alkoholem. Vydělávat si později začala hlídáním dětí, ale dlouho u této práce nevydržela. Svěřené děti údajně zamykala v dětských pokojích a rodinám pravidelně vyjídala zásoby, takže z každého místa byla rychle vyhozena. Zkoušela také mytí nádobí a úklid, ani tam ale o ni kvůli její divné povaze nebyl zájem. Nakonec chvíli pracovala v kadeřnictví.

Příchod druhé světové války pro ni tedy byl vlastně vysvobozením. V roce 1939 začala pracovat v továrně na výrobu munice a o dva roky později vstoupila do SS, kde konečně našla své poslání. Respektive objevili ho v ní nacisté, kterým se to, že je Elisabeth úplně hloupá, vlastně líbilo. Dalo se s ní totiž dobře pracovat pro jejich záměry a neměla zábrany, což bylo její budoucí práci dozorkyně v koncentračních táborech ideální. Navíc se naprosto vyžívala v donášení na druhé.

Mohlo by se vám líbit

Krásný přízrak Jenny-Wanda Barkmann: Popravě kruté dozorkyně z koncentračního tábora Stutthof tleskalo 200 tisíc lidí

Když se mluví o nacistických koncentračních táborech, většině lidí se vybaví jména jako Osvětim, Buchenwald nebo Dachau. Už méně známý je ale Stutthof, tábor hrůzy, který jako první začal fungovat mimo území samotného Německa a byl zároveň jedním z posledních, který byl osvobozen. Nacistický tábor se nacházel nedaleko polského města Gdaňsk a stal se místem, kde nacisté zanechali krvavou stopu v dějinách. Velkým dílem se na tom podílela i dozorkyně Jenny-Wanda Barkmann.
svetzeny.cz

Cesta do Osvětimi

Nejprve byla poslána do koncentračního tábora Ravensbrück, kde si osvojovala práci dozorkyně. Její velitelé z ní byli nadšení, protože se nejen osvědčila, ale dokonce sama brzy vymýšlela vlastní způsoby, jak týrat vězně a učinit jim pobyt v koncentračním táboře ještě více nesnesitelným. Její vynalézavost byla obdivuhodná, a tak byla svojí nadřízenou brzy doporučena na místo, kde bude ještě více prospěšná.

V březnu roku 1942 se tak Elisabeth dostala do koncentračního tábora Osvětim. Přeživší ženy z tábora po válce uváděly, že když se rozneslo, že když „ožralá Ela“, jak se Elisabeth říkalo, onemocněla tyfem, uspořádaly hromadnou modlitbu za její smrt. Modlitba ale bohužel nebyla naplněna a Elisabeth rozpoutala v táboře doslova peklo na zemi. A co víc, našla si přímo za zdmi tábora svoji lásku a vedoucího bloku Heinze Volkenratha si dokonce v koncentráku vzala za muže.

Mohlo by se vám líbit

Lékařka z Osvětimi: Gisella Perl zachraňovala v koncentračním táboře životy těhotných žen, holýma rukama prováděla potraty a vraždila novorozence

V pekle koncentračního tábora Osvětim, kde se lékaři stávali vrahy a vězni pouhým materiálem pro zrůdné experimenty, bylo těžké najít někoho, kdo by měl soucit a odvahu postavit se krutým pravidlům. Židovská doktorka Gisella Perl to ale dokázala a zachránila tak mnoho lidských životů, avšak na úkor zavražděných dětí. Přesto je symbolem odvahy a lidskosti, které druhá světová válka zoufale postrádala.
svetzeny.cz

Krása jako důvod k nenávisti

Jestli něco Elisabeth opravdu nesnášela, tak to byly krásné dívky, na jejichž vzhled žárlila. Běžně si je proto vybírala z transportů a mučila je, přičemž se zaměřovala na jejich půvabné obličeje. Ty ničila nožem, žiletkami i kameny, vězenkyním byla schopná i vykopat všechny zuby. Její agresivita se mnohonásobně stupňovala, když byla posilněna alkoholem, což údajně bylo skoro pořád.

Jakmile ji popadl alkoholový amok, bylo běžné, že některé vězenkyně vlastnoručně oběsila a řadu z nich předtím ještě svázala do kozelce. Druhý den si většinou nic nepamatovala a když viděla spoušť, kterou způsobila, prý to komentovala slovy: „Já jsem asi trochu zlobila.“ A provázela své konání šíleným smíchem. Když byla pod vlivem alkoholu, stával se z ní doslova ďábel. Běžně se stávalo, že ženy zmrzačila tak, že skončily na marodce i na několik týdnů, v záchvatu zuřivosti se dokonce pokusila jednu vězenkyni skalpovat.

Mohlo by se vám líbit

Tyranka z Ravensbrucku řádila i v Osvětimi: Dozorkyně Elisabeth Lupka se za své kruté činy při popravě dusila dlouhé minuty

Za ploty koncentračních a vyhlazovacích táborů se během druhé světové války projevil skutečný teror. Naprosto přestávalo platit jakékoli lidské měřítko a utrpení nevinných se zde stalo běžnou součástí každodenní rutiny. Mnohé z nejbrutálnějších činů spáchaly ženy v rolích dozorkyň, často nevýrazné, nenápadné, a přesto děsivě chladné. Jednou z nich byla i Elisabeth Lupka, dozorkyně s bičem v ruce, která se svým sadismem zapsala do dějin krutosti Ravensbrücku i Osvětimi.
svetzeny.cz

Podraz od kolegyň

I přes nízké IQ a tuto neuvěřitelnou krutost, nebo možná právě díky ní, byla Elisabeth na sklonku roku 1944 povýšena, aby vedla všechny ženské tábory v Osvětimi. To už se ale blížil konec války, nacisté koncentrační tábor pomalu opouštěli a Elisabeth se coby dozor vydala se zbylými vězni na devatenáctidenní pochod smrti do tábora Bergen-Belsen. Tam vzhledem k otřesným hygienickým podmínkám opět prodělala tyfus, ale znovu se z něj bez problémů dostala. Vzhledem k nízké inteligenci ji ani vzhledem k blížící se osvobozenecké armádě nenapadlo dát se na útěk, a tak ji při osvobození tábora 15. dubna 1945 ihned zatkli britští vojáci. Po zatčení samozřejmě neměla přístup k žádnému alkoholu, a tak se u ní záhy dostavilo delirium tremens, kdy skončila jako troska, která jen zvracela, pomočovala se a neuvěřitelně páchla.

Elisabeth Volkenrath byla souzena v belsenském procesu, kde proti ní svědčily dokonce i její kolegyně, kterým se její bestiální řádění také hnusilo. Elisabeth u soudu lhala, jak mohla a nakonec tvrdila, že si nic nepamatuje, protože byla opilá. Žádná výmluva jí ale samozřejmě nepomohla a byla odsouzena k trestu smrti. Ani ten nepřijala s poklidem, když ji vedli na popravu, vyváděla jak smyslů zbavená, prala se dozorci a ječela. Elisabeth Volkenrath zemřela na šibenici 13. prosince 1945.

Zajímají vás osudy nacistických dozorkyň? Přečtěte si, jak dopadla Kobyla z Majdanku.

Dozorkyně Elisabeth Volkenrath řádila v Osvětimi i v Bergen-Belsenu:
Mohlo by se vám líbit

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
svetzeny.cz
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit