Přejít k hlavnímu obsahu

Nenasytný proutník Ludvík XIV.: Král Slunce měl více dětí s milenkami než s manželkou, stud mu nic neříkal

Králem se sice stal už ve čtyřech letech, ale to za něj převzala vládu jeho matka. Ludvík XIV., který si nechával říkat Král Slunce, se trůnu reálně ujal v patnácti letech. Nějaké zásluhy v roli panovníka určitě měl, ale známý je především díky své náruživosti a nespoutanosti jakožto muž. Jak si král Francie užíval celých dvaasedmdesát let neomezené vlády?

Jakkoliv to zní zvráceně a nechutně, Ludvíka XIV. do aktivního sexuálního života uvedla jeho vlastní matka. Když se totiž Ludvík ve svých patnácti letech ujal trůnu, bylo největším zájmem země, aby zplodil zdravého potomka a linie slavného rodu mohla pokračovat. K tomu se ale mladý panic musel naučit tajům lásky dřív, než mu byla nalezena právoplatná manželka. V zájmu země se proto hledání zkušené milenky, která mladého panovníka naučí všechno, co bude pro rychlé zplození následníka trůnu potřebovat, ujala Ludvíkova matka regentka.

Jednooká milenka

Nebylo ale možné oslovit jen tak ženu z ulice, případně nějakou kurtizánu z nevěstince. Bylo důležité, aby zůstalo zachováno zdraví mladého krále a zároveň aby žena, která se tohoto úkolu zhostí, byla diskrétní. Navíc měla sice být půvabná, aby Ludvíka přitahovala, ne však příliš krásná, aby se do ní nezamiloval a nechtěl se s ní ukazovat na veřejnosti.

Anna Rakouská nakonec vybrala Catherine Bellier, které bylo už devětatřicet let v době, kdy připravovala patnáctiletého Ludvíka o panictví. Catherine v minulosti prodělala zranění obličeje, a tak se jí přezdívalo Jednooká Kateřina. Z dveřmi královy ložnice strávila tato učitelka lásky dva roky a král byl s jejími službami údajně navýsost spokojen. Však také Jednooká Kateřina nepřišla zkrátka: krom finanční odměny za své služby získala ještě dva domy, zámeček a titul baronky.

Největší zvrhlíci historie od Čingischána po markýze de Sade: Jejich úchylky vešly do dějin

Zvrácené choutky a podivné touhy nebyly v minulosti u vysoce postavených osob ničím výjimečným. Patrně také proto, že se tito lidé snáze vyhnuli trestům, nebylo pro ně těžké propadnout svým představám a realizovat je. Které osobnosti naší historie patřily k největším zvrhlíkům bez zábran?
svetzeny.cz

Bujaré večírky

V tu chvíli už byl Ludvík XIV. připraven do života, a tak se mohla začít shánět nevěsta. Jeho chotí se stala Marie Terezie Habsburská, ta však ukojit všechny choutky kvalitně sexuálně zaučeného krále nezvládala. Zplodila s ním sice jednoho syna, ale to bylo vše. A nebylo divu, Ludvík sex miloval a bylo mu jedno, jestli má v posteli ženy nebo muže. Ve svém sídle pořádal opulentní večírky, kde se to hemžilo kurtizánami i prodejnými mladíky ochotnými udělat za peníze cokoliv.

O žádnou načančanou nádheru však nešlo, ve Versailles se údajně hosté často rozparádili tak, že jim nedělalo problém močit přes zábradlí do sálu nebo kálet pod stůl či do kouta místnosti. V kombinaci s tím, že osobní hygiena byla v té době považována za nezdravou, to asi příliš lákavé orgie nebyly.

Držela v rukách useknutou hlavu Marie Antoinetty: Madame Tussaud unikla gilotině díky vosku

Jméno Tussaud většině z nás evokuje muzea voskových figurín, kterých je po světě několik desítek. Pojmenována jsou po jejich zakladatelce Marii Tussaud, která vděčí vosku za záchranu života. Jak se jí dostala do rukou useknutá hlava Marie Antoinetty a kde se naučila pracovat s voskem?
svetzeny.cz

Slavná trojice milenek

Krom toho, že si nespoutané sexuální hrátky Ludvík užíval během nákladných večírků, měl ještě oficiálně šest milenek, z nichž tři byly natolik jedinečné, že se dokázaly proslavit. Po Jednooké Kateřině byla královou první milenkou Louise de La Vallière. Jako jediná vynikala takovou ctností a skromností, že tím krále doslova okouzlila. Nikdy po něm nic nežádala a za funkci milenky se dokonce styděla. Možná právě proto dvě z jejich čtyř dětí Ludvík oficiálně uznal za vlastní. Louise de La Vallière nakonec strávila zbytek života v klášteře.

Markýza de Monstespan byla nejen nesmírně krásná, takže jí Ludvík doslova propadl, ale také chytrá, vypočítavá a zákeřná. Vedle krále si vybudovala významné postavení, podporovala umělce a svého času byla nejmocnější ženou Francie. O svůj post samozřejmě nechtěla přijít a dělala pro to všechno. Nechala si od čarodějnice míchat nápoje lásky pro krále, aby po ní stále toužil, a dokonce své potenciální konkurentky na post milenky nechala trávit jedem. K tomu všemu byla temperamentní a divoká, takže když Ludvíka její scény přestaly bavit, nechal ji poslat do kláštera, zatímco jejich dvě děti zůstaly u dvora.

A právě o ně se starala další milenka Krále Slunce, madame de Maintenon, kterou ke dvoru přivedla sama markýza de Montespan. Podle historiků ji Ludvík zpočátku neměl příliš v lásce, nakonec ale zaujala místo po jeho boku. A co víc, dokázala to, co se jejím předchůdkyním nikdy nepodařilo. Když totiž zemřela králova choť Marie Tereza, vzal si za manželku právě madame de Maintenon. Ta byla známá svojí zbožností a dokonce založila školu pro chudé dívky, kam se po králově smrti uchýlila.

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.
svetzeny.cz
Zdroj článku