Přejít k hlavnímu obsahu

Potřebujete se po rodičovské vrátit do práce, nebo chcete spojit čas strávený s dítětem s prací? Řešením může být dětská skupina!

Info ikona
Dětská skupina jako řešení po rodičovské

Dítko vám už pořádně povyrostlo, dávno není miminko a vy přemýšlíte o návratu do pracovního režimu. Jenže kde se o váš poklad nejlépe postarají? A bude se tam cítit dobře a spokojeně? Perfektní volbou jsou dětské skupiny!

Co jste možná nevěděla

Dětské skupiny u nás fungují už 8. rokem, jsou v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí a získání oprávnění a podmínky jejich provozu upravuje zákon. V současné době u nás najdete téměř 1300 dětských skupin, které nabízejí místa pro minimálně 17 tisíc dětí. A mají samá pozitiva!

Jak to tam funguje?

V první řadě nemusíte na nic čekat. Dětské skupiny totiž mohou navštěvovat i děti mladší 2 let, dokonce do nich přijimají děti už od 6 měsíců. (Všeobecně ale platí, že děti mladší 1 roku můžou být přijaté do dětské skupiny, ve které jsou maximálně čtyři děti, které jsou mladší 4 let. Starších dětí pak může být v jedné dětské skupině až dvacet čtyři.) Platí přímá úměra — čím více dětí, tím více pečujících osob. Ve skupině do 6 dětí stačí pouze jedna osoba. Od 7 do 12 dětí jsou již zapotřebí osoby dvě. O skupinu s více než 12 dětmi pečují tři osoby. Pečující osoby musejí být odborně způsobilé a musí se dále vzdělávat v oblasti péče o dítě.

Další benefit? Rodinný přístup

V praxi nejčastěji navštěvuje jednu dětskou skupinu 12 dětí, což je oproti klasické školce malý kolektiv. Menší skupina umožňuje individuální přístup, vytváří rodinné a příjemné prostředí. Děti si užijí pestré činnosti a aktivity, které vedou k jejich osobnímu rozvoji. Takový vstup do společnosti jim skvěle pomáhá zvládnout pozdější zahájení mateřské i základní školy.

Info ikona
Děti ve skupině

Na celý den, nebo jen na pár hodin? Jak chcete!

Obrovskou výhodou je flexibilita docházky. Dítě může docházet na celý den, na pár hodin nebo jen některé dny v týdnu. Dokonce přijímání dětí není vázané na školní nebo kalendářní rok. Je tak možné začít docházku v době, kdy nastupujete do pracovního procesu. Vše je o dohodě.

Kolik se platí?

Výše školkovného odpovídá věku dítěte. U mladších dětí může být částka maximálně 4000 Kč měsíčně. U starších dětí není výše školného nijak omezena. Veškeré informace pro poskytovatele i rodiče najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Tyto stránky vznikly společně s projektem Podpora implementace dětských skupin, který běží od roku 2016. Projekt vznikl s cílem pomoci rodičům s každodenním slaďováním pracovního a rodinného života, a proto podpořil rozvoj dětských skupin.

Tip: Již 8. listopadu 2022 proběhne závěrečná konference k tomuto projektu pro odborníky a veřejnost. A i vy se můžete připojit online. Stačí sledovat informace zde.

Info ikona
Podmínky založení dětské skupiny

A co když si chcete dětskou skupinu založit vy sama?

Založit a provozovat dětskou skupinu může prakticky kdokoliv: nezisková organizace, církev, vysoké škola, ale třeba i maminka na rodičovské dovolené. Pokud má její skupina maximálně čtyři děti, nemusí si zakládat organizaci nebo mít živnostenské oprávnění.  Vlastní dětské skupiny mohou ale zřizovat i obce, města nebo kraje a jimi zřizované organizace. Města a obce s kapacitními problémy mateřských škol bojují často. A právě dětské skupiny jim nabízejí řešení. Stejně jako vám.

Info ikona
Financování dětské skupiny

Důležité standardy

Každá dětská skupina musí splňovat standardy kvality v oblasti péče o dítě a naplňování jeho dalších potřeb. Výhodou je, že provozovatelé mají možnost vlastního nastavení – ať už provozní doby, kapacity, věkového rozpětí přijímaných dětí, nebo tematického zaměření dětské skupiny. Dětská skupina ekologická, jazyková, umělecká? Všechno jde, splní- li se zákonem dané podmínky. Vše si mohou obce i ostatní provozovatelé dětských skupin nastavit na míru potřeby rodin v daném místě.

Jak je to s financováním?

Na vybudování vlastní dětské skupiny můžete získat dotaci od Evropského sociálního fondu a Národního plánu obnovy. Provoz dětských skupin je navíc spolufinancovaný ze státního rozpočtu. Více načtete zde.

Info ikona
Logo EU MPSV