Přejít k hlavnímu obsahu

Prokletý diamant Koh-i-noor: Camilla jej odmítla jako součást své koruny

Info ikona
CB

Již brzy bude korunován nový britský král, Karel III. spolu se svou chotí, Camillou. Ta učinila překvapivé rozhodnutí, součástí koruny nebude proslulý diamant Koh-i-noor. Důvodem může být politika, ale i dávná kletba.

Camilla odmítla diamant Koh-i-noor jako součást své koruny

Čas korunovace nového britského krále Karla III. a jeho choti Camilly, budoucí královny, se blíží. Tento slavnostní den je naplánován na 6. května, a tak jsou přípravy v plném proudu. Nedávno rozvířila vody internetu překvapivá zpráva o rozhodnutí manželky britského krále Camilly nepoužít kontroverzní diamant Koh-i-noor jako součást koruny královny Marie, kterou si Camilla brzy hodlá nasadit. Koh-i-noor budí emoce hned ve dvou rovinách. Tou první je jeho koloniální minulost. Jedná se o jeden z největších broušených diamantů světa, který byl z Indie odvezen Východoindickou společností přímo k tehdejší královně Victorii. Ta jej nosila jako brož, postupem času se ale stal nedílnou součástí korunovačních klenotů. Prvně se objevil jako součást koruny královny Alexandry, manželky Edwarda VII.

Prokleté předměty: Královským rodinám přinášejí smůlu už po generace. Přivolaly prý krutou smrt, nemoc i pád letadla

svetzeny.cz

Od roku 1937 má své „čestné místo“ v přední části koruny. Takto jej jako první vynesla královna Alžběta, zvaná také královna matka. Ale zpátky k oné kontroverzi, po smrti královny Alžběty II. si někteří Indové usmysleli, že by drahokam chtěli navrátit do své vlasti. Dožadovali se toho vehementně na sociálních sítích. Jsou přesvědčeni, že diamant jim byl ukraden. Není to poprvé, co tento návrh padl, poté, co Indie v roce 1947 získala nezávislost, žádala nově vzniklá vláda navrácení drahokamu. Další žádost pak přišla v roce korunovace Alžběty II. Ani jedné nebylo vyhověno s tím, že neexistuje právní nárok na navrácení diamantu do země původu. Naděje tu však stále je, nedávno Britové vrátili tzv. Beninské bronzy nigerijské vládě.

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v královské šperkovnici? Poznejte historii klenotů britské královské rodiny

marianne.cz

O drahokamu se traduje, že je prokletý

Spekuluje se, že to nemusí být pouze problematická koloniální minulost drahokamu, co Camillu odrazuje od Koh-i-nooru vsazeného do její koruny. O drahokamu se říká, že je prokletý. Legenda praví, že mladý vládce severní Indie byl vzat do vazby a donucen podepsat dokument, kterým se tohoto diamantu vzdává ve prospěch královny Victorie. Od té doby má svým vlastníkům přinášet smůlu, a to zejména mužům. Těm je jeho nošení zcela zapovězené. Ten, kdo to poruší, přivolá na sebe dle pověsti pohromu. Říká se, že předchozí vlastníci – muži, kteří jej získali do vlastnictví, přišli o svou moc, a někdy dokonce i o život. To není všechno, někdy prý kvůli němu měly zanikat celé říše, jako například království Persie či říše Sikhů. Kvůli legendě raději nosí diamant pouze ženy.

Korunovace Karla III.: Vše, co potřebujete vědět o této vyjímečné události

svetzeny.cz

Koruna Camilly bude poctou zesnulé královně Alžbětě II.

Camilla se nakonec rozhodla pro upravenou verzi koruny královny Marie, která byla vyrobena na počátku 20. století. Sice bude chybět pověstný Koh-i-noor, ale za to bude v klenotu ukryta dojemná symbolika. Do koruny totiž budou zasazeny diamanty Cullinan III, IV a V, které patří do sbírky zesnulé královny Alžběty II. Ta je s oblibou nosila jako brože. Camilla jí tak vzdá poctu. V oficiálním prohlášení Buckinghamského paláce stojí: „Výběr koruny královny Marie Jejím Veličenstvem je poprvé v nedávné historii, kdy bude v zájmu udržitelnosti a efektivity pro korunovaci královny choti místo nové zakázky použita stávající koruna.“

Zdroj článku