Přejít k hlavnímu obsahu

Autotrip po Evropě, kam zamířit?

Info ikona
Autotrip po Evropě

Dlouhé cesty autem nejsou pro cestující vždy pohodlné. Na druhé straně díky nim mají cestující možnost vidět nejen vybraný cíl, ale také všechna zajímavá místa na cestě. Přinášíme vám tipy na výlet autem po Evropě.

Norsko – Trollstigen Road

Řidič, který chce během evropské cesty spojit úžasné výhledy a vzrušující zážitek z jízdy, by se měl podívat na norskou Trollstigen Road. Jedná se o fragment trasy číslo 63. Trasa byla otevřena v roce 1936. Je tedy více než osmdesát let stará. Najdete zde 11 zatáček, z nichž se většina otáčí v úhlu 180 stupňů. S o něco výkonnějším automobilem s pohonem zadních kol nebo hot-hatchet si zde užijete spoustu zábavy. Dalším top místem je kamenný most přes vodopád Stigfossen. Nahoře je parkoviště a vyhlídková plošina. Odtud můžete vidět celou stezku jako na dlani. Na výlet autem do Norska i jiných zemí si nezapomeňte zkontrolovat zda máte platné povinné ručení. Zkontrolujte rovněž svůj bankovní účet a můžete vyrazit na dobrodružnou cestu.

Rumunsko - Transfagarasan

Vznik silnice Transfagarasan v Rumunsku nemá nic společného s cestovním ruchem. Stezka byla vytvořena počátkem sedmdesátých let na popud Nicolae Ceausesca. Komunistický diktátor chtěl vybudováním asfaltového přechodu přes hory zajistit rychlý přesun ze země v případě možné sovětské invaze. Dnes každý fanoušek roadtripů může cestovat po stezce velmi snadno. Silnice je dlouhá 151 kilometrů a do značné míry ji tvoří hadovité úseky podél horských svahů. Kromě toho na Transfagarasanu najdete řadu atrakcí, včetně přehrady na řece Arjesz, hradu Poienari nebo nejvyšší silnice a nejdelšího tunelu v Rumunsku.

Francie – Viadukt Millau

Na svých cestách evropou musíte navštívit i tento nejvyšší viadukt v Evropě (jeden ze sloupů je vysoký 341 metrů) byl uveden do provozu v roce 2004 a vypadá majestátně zejména na fotografiích, kde je jeho spodní část zalita mlhou. Stavba mostu dlouhého téměř 2,5 kilometru stála astronomickou částku 394 milionů eur. Francouzům se podařilo vytvořit dílo silničního umění, které je jedním z nejdůležitějších bodů na dálnici A75 vedoucí přímo na Azurové pobřeží. Cestou můžete navštívit oblíbené kavárničky a galerie ve Francii.

Chorvatsko – pobřeží jaderského moře

Pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku není jen modrá obloha, skalnaté pláže a čisté moře. Jsou to také krásně situované silnice, díky nimž může být výlet na místo odpočinku opravdovým potěšením. Na počátku devadesátých let byla města jako Split a Dubrovník zničena dalšími ozbrojenými konflikty. Naštěstí po roce 1997 začaly být opravovány, aby se Chorvatsko mohlo stát atraktivním turistickým cílem. Republika se může pochlubit také řadou památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Zamířit můžete do komplexu Eufraziova bazilika, Diokleciánův palác ve Splitu a za návštěvu rozhodně stojí národní park Plitvická jezera.

Itálie – Pobřeží Amalfi

Pobřeží Amalfi vám při vašem roadtripu nabídne přímo nebeské pohledy. Masa zeleně, útesy táhnoucí se podél pobřeží a azurové hladiny Tyrhénského moře. Tento region byl v roce 1997 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Silnice podél pobřeží Amalfi spojuje 13 měst, z nichž každé má co nabídnout. Amalfi byl kdysi hlavním přístavem regionu, Cetara je místem pro milovníky ryb, Maiori má středověký hrad, zatímco Scala je obklopena téměř tropickým lesem.