Přejít k hlavnímu obsahu

Sedm smrtelných hříchů, které zničí každý vztah: Co dalšího kromě nevěry a sobeckosti se vám může vymstít?

Sedm smrtelných hříchů, které zničí každý vztah – víte, které to jsou? Kromě nevěry a sobeckosti se vám mohou vymstít i další věci. Přečtěte si o největších „zabijácích“ partnerství, které znamenají apokalypsu ve vztahu, pokud jim nevěnujete pozornost.

Jen brát a nic nedávat

Kvalitní vztah vyžaduje, aby v něm vládla rovnováha mezi braním a dáváním. To platí pro oba dva partnery. Vztah, do kterého jeden z páru velmi investuje, ale druhý se jen „veze“, bere a nic nedává, nemůže dlouho vydržet. Partner, který se může „přetrhnout“ a ničeho se mu nedostává na oplátku, si dříve či později uvědomí, že toto rozdělení je nespravedlivé. Je samozřejmě na partnerech, jak si mezi sebou rozdělí finance, domácí práce a další věci. Avšak nelze očekávat, že veškerá tíha padne jen na jednoho z nich, to pak není partnerství.

Nedostatek empatie

Empatie může mít různou formu – porozumění, naslouchání, snaha podívat se na věc z perspektivy partnera, projevení soucitu, snaha o zlepšení partnerovy nálady, ale také sdílení radosti a pozitivních pocitů druhé osoby. Pokud jeden z partnerů neprojevuje žádnou empatii vůči druhému, je to špatné znamení. Většinou jsou tyto vztahy odsouzeny k zániku, protože partner, který miluje, se o vás upřímně zajímá a záleží mu na vás.

Mohlo by se vám líbit

Jak uklidnit dítě, které pociťuje úzkost a strach? Hlavní je správná volba slov, shodují se odborníci

Nevíte si rady s tím, jak uklidnit své dítě, když pociťuje úzkost a strach? Odborníci se shodují, že klíčová je volba slov. Přečtěte si návod, jak na to. Uklidnit dítě pak pro vás bude díky správné komunikaci hračka.
svetzeny.cz

Pohrdání

John Gottman, který je odborníkem na partnerské vztahy, definoval 4 jezdce apokalypsy ve vztazích. Kromě kritiky, defenzivnosti a zazdívání je zde zmíněno ještě pohrdání. To je podle Gottmana jedním z nejvýznamnějších prediktorů rozvodu. Dokonce i spočítal poměr negativních a pozitivních emocionálních projevů, který předpovídá, že je vztah předurčen k zániku. Ten činí 5:1 (5 negativních ku jednomu pozitivnímu emocionálnímu projevu). Ve zdravém vztahu by měla existovat mezi těmito emocionálními projevy rovnováha.

Hraní myšlenkových her

Kvalitní pevný vztah vždy stojí na důvěře mezi partnery. Pokud je narušena, jen těžko se obnovuje. K jejímu narušení může dojít i vlivem hraní myšlenkových her, tj. záměrné škádlení partnera, neustálé provokace, obviňování, manipulace, znevažování partnera atp. V momentě, kdy si partner uvědomí, že si s ním hrajete jako kočka s myší, nejenže bude konec myšlenkovým hrám, ale pravděpodobně i celému vztahu.

Info ikona
Manipulace
Mohlo by se vám líbit

Test osobnosti: Jak byste reagovali na setkání s vlkem? Zjistěte, zda jste dominantní typ osobnosti nebo k vám ostatní nemají respekt

Zkuste si jednoduchý zábavný test, který vám pomůže odhalit váš charakter. K provedení testu nebudete potřebovat nic víc než vaši fantazii! A nebojte se do níže popsané situace pořádně vžít, aby výsledek testu co nejvíce odpovídal skutečnosti.
svetzeny.cz

Nedostatek komunikace

Tento bod se může zdát jako očividný, vždyť psychologové neustále hovoří o tom, jak je potřeba naučit se ve vztahu správně komunikovat, aby vztah vydržel. I přestože je toto téma omílané stále dokola, velká část lidí spolu neumí komunikovat nebo nekomunikuje dostatečně často. Vyhýbání se diskuzi o nepříjemném tématu je ale cestou do pekel. Je to jako byste vyhodili složenku s dlužnou částkou a doufali, že je tím problém vyřešen. Ve skutečnosti jenom tiše bobtná.

Nevěra

Nelze hovořit o „zabijácích“ vztahu a nezmínit nevěru. Jen máloco dokáže narušit vztah tolik, jako nevěra. Důvěra, která je ztracena kvůli nevěře, se jen velmi těžko obnovuje. Pro řadu vztahů bývá nevěra definitivní tečkou.

Nezájem o vztah

To, že na vztahu musí oba dva tvrdě pracovat, nejsou jen prázdná slova, ale realita. Řada vztahů selže, protože se jeden nebo oba partneři už vůbec nesnaží vztah oživit, posouvat, něco společně budovat...Takové partnerství pak upadá do stereotypu. Všechny vztahy vyžadují neustálou práci. Pokud se o vztah nebudete starat, nečekejte, že bude vzkvétat.

Zdroj: Psychology Today

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška
Mohlo by se vám líbit

Tarotová předpověď na 7.-9. listopadu: Který den nás dle kartářky čekají pochybnosti?

Co vás čeká a nemine v následujících třech dnech? Kartářka Alice Cross pro vás připravila předpověď na sedmého až devátého listopadu. Který den bude o toleranci, kdy budete muset dokončit projekty a proč vás přepadnou pochybnosti?
svetzeny.cz