Přejít k hlavnímu obsahu

Mluvit s partnerem upřímně o financích - důležité!

Ve vztahu se průběžně ujišťujete, že mezi sebou s partnerem máte „čistý stůl“ a žádná tajemství. Když ale dojde na téma financí, většina dvojic touto debatou neprojde bez úhony. Není se čemu divit. Každý máme na nakládání s penězi jiný názor a kdekdo by namítl, že mu do toho nemůže nikdo mluvit. Upřímnost k drahé polovičce je ovšem namístě vždy.

Pokud chceme funkční vztah, který má dlouhodobě vydržet a obstát při různých životních zkouškách, je důvěra na prvním místě. Těžko by se nám plánovala společná budoucnost s někým, komu nemůžeme věřit. Tajnosti ohledně peněz rozhodně nezvyšují vaši důvěryhodnost. V protějšku mohou vyvolávat mnoho otázek a nejistot. Z toho vyplývají vzájemné neshody ohledně společných financí a výrazně komplikují náš vztah.

Otevřeně si promluvte
Svěřte partnerovi své plány a cíle do budoucna, vyslechněte si jeho a společnými silami se dopracujete ke kompromisu. Dohodněte se, jak budete vést domácí rozpočet a společně můžete začít i spořit. Zvolte si cíl nebo ukládejte peníze a až časem se rozhodněte, na co je použijete. Průzkum banky ING potvrzuje, že 83 % Čechů má alespoň částečný přehled o financích svého partnera. Dokonce více než polovina dotázaných se domnívá, že má přehled o všech účtech svého partnera a naopak.

Spořit ve dvou je značka ideál
Běžným účtem dnes disponuje v podstatě každý. Nemusíte mít tedy s partnerem všechny peníze pohromadě, ale můžete si společně založit spořicí účet a dohodnout se na měsíční částce, kterou každý přispěje na společné cíle. Průzkum ING banky dokazuje, že 50 % Čechů se společně podílí na provozu domácnosti, i když má každý z partnerů svůj vlastní účet. Téměř tři čtvrtiny Čechů žijících v páru si společně i spoří. „V porovnání se zbytkem populace mají lidé ve vztahu opravdu větší tendenci spořit. Schopnost partnerů spořit může podpořit i dvojí příjem a sdílené náklady,“ dodává Radek Sedlář, ředitel retailu banky ING.

Vyberte si výhodné spoření
Pro spoření je aktuálně vhodná doba i díky výhodné nabídce Chytrého spoření od ING banky na půl roku pro nové i stávající klienty. Stačí si založit své ING Konto z pohodlí domova zcela zdarma a za jeho vedení nic neplatíte.