Přejít k hlavnímu obsahu

Uličník Bujnoch ze Saxany: Michal Hejný zemřel na nevyléčitelnou nemoc, předtím si splnil velký sen

Stačila jedna role a Michal Hejný (†41) se navždy zapsal do filmové historii. Legendární Dívce na koštěti ztvárnil jednoho z uličníků, kteří pořádně zavařili hlavní hrdince. Byl velmi talentovaný, ale tehdejší režim nebyl nic pro něho. Utekl do Ameriky, kde se ale nakazil pohlavní nemocí, které podlehl. Stihl si ale splnit svůj životní sen.

Mezi známými herci, kterými se to v Dívce na koštěti jen hemží, se Michal rozhodně neztratil. Kudrnatého rošťáka s brýlemi si pamatujeme všichni. Skvěle sekundoval slavnějšímu Janu Krausovi (70) a Vlastimilu Zavřelovi (69). Talentu a temperamentu měl na rozdávání a byla mu předvídána zářná kariéra. 

Kolegové Hejného neměli příliš v lásce

Stejně jako ve filmu se herci chovali i během natáčení. O bujaré večírky nebyla nouze, i když Hejnému bylo tehdy 16 let. ‚‚Byli jsme jak utržení ze řetězu! Za pár dnů jsme propili a prohráli v kartách všechno včetně diet, co jsme na dobu filmování dostali,“ přiznal Zavřel pro deník Blesk po letech s tím, že společně s Krausem mladšího kolegu trochu tyranizovali. „Když jsme šli na koupaliště, hodili jsme ho do vody a tři hodiny jsme ho nepustili ven,“ dodal Vlastimil a prozradil, že Michal ani ve škole nebyl úplný oblíbenec kvůli svým dost divným nápadům. 

Uličník Bujnoch byl velkým kamarádem Stašové

Nejdříve Hejný začal studovat konzervatoř, ale po dvou letech odešel společně se spolužačkou Simonou Stašovou (68) na DAMU. Jedna z našich nejobsazovanějších hereček ale popírá Zavřelova slova o Michalově neoblíbenosti. Naopak. „Michal byl kouzelný cvok. Nikdy jsem se s ním nenudila. Byl recesista, chytrý a zábavný kamarád, který nikdy nelhal a byl talentovaný herec,” prozradila Simona s tím, že byl také velmi nadaný na cizí jazyky. Zkrátka multitalent, který se ale rozhodl raději pro emigraci, než aby žil v tehdejším režimu. Byl totiž gay a to bylo v době komunismu zakázané slovo. „Nechtěl být zesměšňován, a tak odešel,” potvrdila Stašová.

Nejlepší období, kdy být dítětem? Socialismus byl pro děti v mnohých ohledech lepší, než dnešní doba

Když se jen zmíní socialismus a socialistické Československo, mnohým lidem projede mráz po zádech. Na tuto dobu valná většina z nás opravdu nevzpomíná s láskou. Pravdou ale je, že pro malé děti, které téměř nevnímaly společenskou situaci, byla tato doba v mnohých ohledech lepší, než ta dnešní.
svetzeny.cz

Za oceánem chtěl herec najít štěstí

Tehdy odjel na devizový příslib do Itálie, odkud se ale už zpět do vlasti nikdy nevrátil. Ve třiadvaceti letech si tak odletěl splnit sen do Ameriky. Vlastně dva sny. Toužil se stát profesionálním hercem, a dokonce se dostal na prestižní hereckou školu Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Studium však nedokončil a navždy se vzdal snahy uspět ve filmové branži. Největší životní sen si ale Michal splnil. 

Splněný sen chvíli před smrtí

Miloval zpěvačku a herečku Barbru Streisand (82). ​‚‚Hrozně ji obdivoval, chtěl se s ní setkat,” popsala Stašová s tím, že Hejný byl také skvělý muzikant, a když jí zpíval Barbry písně, byl k nerozeznání od originálu. V té době ještě Simona netušila, že se stane dvorní dabérkou Streisand a kdykoliv slyší její hlas, vzpomene si na svého kamaráda. S blondýnkou, kterou mimo talentu proslavil i její výrazný nos se Hejný opravdu setkal, a dokonce jí zazpíval. Streisand byla z interpretace vlastní písně z muzikálu Funny Girl nadšená a předpovídala mladíkovi zářnou kariéru. Bohužel na to už nedošlo. 

S přáteli se Michal kvůli AIDS už nikdy nesetkal

Hejný se nakazil virem HIV, který se pak rozjel v AIDS. Taková zpráva se mezi jeho přáteli v Česku rychle rozkřikla a vzhledem k malé informovanosti o vážné nemoci od něho dali přátelé ruce pryč. ‚‚Nikdo ze známých se už s ním proto nechtěl setkat a ani já jsem neměla odvahu,“ přiznala Stašová, že Michal za ní chtěl přijet, ale že ho odmítla, protože v té době byla těhotná a měla o miminko strach. Rok na to, talentovaný herec zemřel. 

Michal Hejný nedokázal svůj velký talent více rozvinout
Zdroj článku