Přejít k hlavnímu obsahu

Líbí se vám javory? Vysaďte je právě teď!

V Japonsku se javor považuje za symbol zdraví a bohatství, proto bývá darem při narození syna. Na zahradách je tedy oblíbený nejen pro svůj půvab, ale také jako „ochránce“.

* Pro javory dlanitolisté (Acer palmatum) a javory japonské (Acer japonicum) je ideální vlhká, ale propustná a mírně kyselá půda s dostatkem humusu.

* Kontejnerované stromky můžete sázet během celého vegetačního období, prostokořenné sazenice se sázejí po opadu listů nebo před narašením.

* Vyplatí se před tím, než rostlinu vysadíte, přimíchat do výsadbové jámy vyzrálý kompost nebo rašelinu. Těžká půda může rostlinám uškodit: chcete-li javor vysadit na takové stanoviště, nezbývá než vykopat hlubokou jámu, vyměnit substrát a na dno nasypat drenážní vrstvu z oblázků a písku.

* Sázejte do stejné hloubky, v jaké strom rostl ve školce, a nezapomeňte, že kořenový bal by cestou ze zahradnictví neměl vyschnout.

Obalka_cas_mala_fotka* To platí i pro případ, že byste javor potřebovali přesadit: nevyplácí se zkoušet to během vegetační sezony. Starší rostliny raději nepřesazujte vůbec. Na slunných stanovištích je dobré kořeny zakrýt – buď vrstvou kůry, nebo některou plazivou rostlinou, například skalníkem (Cotoneaster).

Náš tip: Spoustu dalších zajímavých informací pro zahádkaření a zpracování plodin v průběhu celého roku najdete ve speciálu časopisu Naše krásná zahrada: Rok na zahradě 2014. Právě je v prodeji!

Foto: Depositphotos (1), archiv Burdy (1)