Přejít k hlavnímu obsahu

Převlečte stěny: 7 tipů na zkrášlení bytu

Tapety zažívají renesanci – jsou nejjednodušším způsobem renovace bytu. Současná nabídka nabízí spoustu rafinovaných „vychytávek“ a dává velký prostor vaší kreativitě.

Galerie: Převlečte stěny: 7 tipů na zkrášlení bytu

Slavný „comeback“ zažívají tapety zejména díky kvalitním materiálům, jednodušší aplikaci a svým praktickým vlastnostem (například možnosti použití i ve vlhkém prostředí).

1. Na velké plochy použijte tapety v méně výrazných tónech a s jemnějším vzorem. Například Deco Chic vychází především z rostlinných motivů a pastelových barev (www.e-color.cz). Barevnost a vzor tapet pak zopakujte na dalších prvcích interiéru.

2. Efektní jsou velkoformátové fotografie, které se často uplatňují v dětských nebo studentských pokojích, neboť odrážejí záliby jejich obyvatel. U fototapet bychom měli pečlivě zvolit motiv a alespoň pomocí jednoduché fotomontáže si ho v příslušném měřítku vyzkoušet přímo na vybrané stěně. Pro dobrodružné povahy se hodí fototapeta Brave z kolekce Adventure (www.inframe.cz).

3. Oblíbené a méně náročné na instalaci jsou samolepky nebo plastické dekorace, jimiž lze ozdobit pouze část zdi a které můžeme libovolně barvit. Působivá je i atraktivní drobnost – tapeta může zapůsobit jako moderní nástěnná plastika – například barevné kruhy nad dvojlůžkem (www.eshop.hornschuch.cz). Pro hravé jedince jsou bezvadnou volbou dekorace Wood Decor, které jsou ze dřeva, rychle se aplikují, a navíc je možné je různě obarvit, například sprejem (www.nalepsi.cz).

4. Dobrý nápad (například do předsíně) jsou tapety z řady Creativity. Do „rámu“ můžete pověsit zrcadlo či obraz (www.inframe.cz).

5. Efektní a praktická je tabulová fólie, na kterou lze psát křídou i speciálními fixy – má mnoho podob a prodává se v různých velikostech nebo ve formě samolepek s řadou motivů (www.eshop.hornschuch.cz).

6. Razítka je možné využít nejen na stěny, ale také na textil, obkládačky nebo kousky nábytku, existuje široká nabídka vzorů (www.lepeeto.cz).

7. Originálně působí rovněž barevné samolepky s motivem otisku dlaně  (www.e-color.cz). Jejich aplikace je velmi snadná. Lepí se na čisté a suché 
povrchy (dveře, plochy skříní nebo úložné boxy) a dají se nalepovat i opakovaně. V nabídce samolepicích dekorací najdeme například 
i funkční hodiny.

Foto: Archivy firem (8)