Přejít k hlavnímu obsahu

Držte se pár pravidel odborníků a zhubněte chůzí: Jak dlouho a často chodit, abyste spálili tuk?

Co takhle začít nový rok ve skvělé fyzické i psychické kondici? Vaše každoroční předsevzetí hned nemusíte házet za hlavu. A to ani ve chvíli, kdy vám znovu dojde, že z vás pravděpodobně běžkyně ani gymnastka nebude. Můžete na to jít jinak, a to doslova. Vystačíte si totiž s tím, co má rád skoro každý. S pravidelnými procházkami. Jaká pravidla dodržet, abyste díky nim skutečně shodila přebytečná kila, a navíc jste se dostala do výborné formy? Podle odborníků je to poměrně snadné.

Známe to všechny, stačí pár náročných cviků a naše každoroční novoroční předsevzetí jsou ta tam. Pokud ale chcete zhubnout a nedaří se vám pravidelně cvičit, nemusíte hned házet své sny o štíhlé postavě do koše. Začněte něčím snadnějším a získejte kondici i psychickou pohodu díky chůzi. Co je třeba udělat, abyste chůzí shazovala přebytečné kilogramy?

Dlouhé pravidelné procházky

Abyste skutečně chůzí shodila přebytečné kilogramy, měla byste při ní dodržovat pár pravidel. Tím nejdůležitějším je dostatečná délka chůze a její pravidelnost. Abyste při procházkách spalovala kalorie, měla byste podle webu healthline.com chodit alespoň hodinu každý den. A dokládají to i provedené výzkumy. Podle jedné ze studií citované na webu healthline.com, které se účastnilo 11 žen se střední hmotností, zhubly účastnice po půl roce rychlé pravidelné chůze výzkumu v průměru 10 % své původní tělesné hmotnosti. Výsledky další studie potom ukázaly, že ženy s obezitou, které chodily 3 dny v týdnu alespoň 50 – 70 minut, ztratily během 12 týdnů přibližně 2,7 kg ve srovnání s ženami, které nechodily vůbec.  Pokud se tedy každý den vydáte na dlouhou procházku, už nebudete muset do fitka, abyste se zbavila přebytečných kalorií.

Choďte dostatečně rychle

Podle odborníků ale pro hubnutí nestačí jen plynulá dlouhá chůze. Jak uvádí web verywellfit.com zaměřit se musíte také na rychlost vaší procházky. Platí, že čím svižnější chůze, tím lépe pro vaši postavu. To poznáte tak, že se dostanete do střední intenzity cvičení, ta se nachází přibližně na 60 až 70 procentech vaší maximální tepové frekvence. S počítáním vaší tepové frekvence a tempa cvičení vám pomůže aplikace v telefonu či fitness náramek nebo třeba chytré hodinky či jiné sportovní pomůcky. Díky těmto technologickým vychytávkám se navíc lépe ujistíte, že je rychlost vašich kroků přiměřená a dostává vás do formy. Když se dostanete do správného tempa, vydržet jít svižným krokem alespoň půl hodiny. Dosáhnete tak lepšího shazování kilogramů.

Jednoduché a účinné cviky na pánevní dno: Pomoc při úniku moči, záchrana při bolesti zad i získání lepšího sexuálního života

Cviky na pánevní dno posilujete nejen soubor svalů, které podporují pánevní orgány, jako je močový měchýř a střeva, ale i kontrolu moči a sexuální funkci.
svetzeny.cz

Zapojte zdravou stravu

Pokud se chcete dostat do formy, je důležité, abyste tomu přizpůsobila i svou stravu. Jestliže chcete získat díky chůzi lepší postavu, podpořte pohyb správným jídelníčkem. Ten by měl být dostatečně vyvážený, obsahovat vlákninu, zdravé tuky, vitaminy a dostatek živin.

Jezte menší porce alespoň 5 – 6 krát denně. Pamatujte, že není dobré se přejídat, ale ani hladovět. Je dobré se vyhýbat nadbytečnému množství nezdravých tuků a cukrů. Při snaze o shazování nadváhy odborníci příliš nedoporučují konzumaci bílé pšeničné mouky nebo sladkostí plných cukru. Můžete je proto nahradit jejich zdravějšími alternativami, jako jsou celozrnná pšeničná, žitná či špaldová mouka a dezerty i nápoje sladit pouze medem, stévií či jinými zdravějšími náhražkami cukru. Uvidíte, že zdravá životospráva spojená s dlouhými svižnými procházkami vám pomůže k lepší fyzické i psychické kondici.

Další zdravotní výhody chůze

Pravidelné procházky, které vám denně zaberou minimálně půl hodiny až hodinu, mají podle odborníků i mnoho dalších výhod. Zvyšují totiž hladinu dobrého HDL cholesterolu a naopak brání usazování špatného LDL cholesterolu v krvi. Snižují také vysoký krevní tlak. Chůze tak působí jako prevence proti mnoha nemocem, jako jsou například cukrovka 2. typu nebo srdeční a cévní onemocnění. A navíc vám jako bonus přinesou časté procházky lepší náladu, takže vás dostanou také do psychické pohody.

Zdroje: verywellfit.com; healthline.com; niddk.nih.gov

Zbavte se vrásek, povislé kůže a dvojité brady i ve vyšším věku prostřednictvím jednoduchých obličejových cviků

Chcete se cítit krásnější a mladistvější, ale brání vám v tom vrásky nebo třeba dvojitá brada? Nezoufejte. I s tím totiž můžete něco dělat. Nejen drahé krémy a séra vám pomohou k bezchybné vizáži. Co takhle vyzkoušet cvičení pro krásný obličej?
svetzeny.cz