Přejít k hlavnímu obsahu

Zbavte se lupů podle osvědčených rad našich babiček. Pomohou dvě ingredience, které má v kuchyni každý

Podrbete se jen lehce na pokožce hlavy a k zemi se snese milion bílých šupinek? Pak máte problém s lupy. Jedná se o velmi častý zdravotní problém, který se projevuje i na našem vzhledu. V boji proti svědivé hlavě můžete sáhnout po speciálních šamponech proti lupům. Nebo vyzkoušet léty prověřené babské rady.

Pokožka hlavy se pravidelně obnovuje. Během tohoto procesu se šupinky odlupují z povrchu hlavy, zatímco jsou nahrazovány mladými buňkami z hlubších vrstev kůže. Je-li zdravotní stav vaší pokožky v pořádku, šupinky budou téměř nepozorovatelné. Pokud však pozorujete, že se pokožka hlavy odlupuje nadměrně, pak máte pravděpodobně problém s lupy. Tvořit se mohou nejen ve vlasech, ale mohou se objevit i v obočí a vousech. Jejich výskyt je doprovázen nepříjemným svěděním. Zatočte s lupy jednou provždy a inspirujte se radami, které s oblibou využívaly naše babičky.

Co to jsou lupy?

Přestože výskyt lupů obvykle neupozorňuje na závažnou chorobu, nikdo z nás je na hlavě nechceme. Vrchní část pokožky se v normálním stavu odlupuje a obměňuje pomalým a nenápadným tempem,. Pokud se ale drobné šupinky odumřelé kůže stanou viditelné, znamená to, že se pokožka hlavy odlupuje rychleji a je zanícená. Příčinou může být nějaké onemocnění, nesprávná životospráva, nadmíra stresu nebo životní styl. Doprovodným příznakem lupů je suchá zarudlá pokožka a nepříjemné svědění. Lupy buď mohou být mastné nebo suché.: “Zdravá vlasová pokožka je optimální pro růst krásných, silných a zdravých vlasů. Ani jemné a přirozené šupinky nemusí znamenat žádný problém. Citlivá vlasová pokožka je na povrchu viditelně zarudlá. Čím více je zarudnutí patrné, tím více podrážděná a citlivá je vlasová pokožka. Suché lupy viditelné na vlasové pokožce představují vrstvy kožní rohovky různých velikostí. Mohou být jemné a jednoduše odpadávat, pokud jsou lupy suché. Mastné lupy jsou také viditelné na vlasové pokožce. Na rozdíl od suchých jsou ale tlustší, lesklé a lepkavé,” vysvětluje uznávaná odbornice na poradenství a diagnózu vlasů i vlasové pokožky Petra Korelová Koppová v radioporadně Českého rozhlasu. Abyste se lupů zbavili, můžete využít speciální šampony, nebo vyzkoušet přírodní metody našich babiček. Pokud ale pozorujete závažnější komplikaci zánětu kůže, měli byste problém konzultovat s dermatologem.

 

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Kuchyňská sůl jako jemný peeling proti lupům

Už naše babičky sbíraly zkušenosti, jak bojovat s lupy. Často si vystačily s ingrediencemi, které měly běžně doma po ruce. Vyzkoušejte třeba sílu obyčejné kuchyňské soli, která pokožku hlavy dokonale pročistí a jemně obrousí. Pomocí slánky nebo prstů naneste do suchých vlasů trochu soli a následně pokožku hlavy 2 až 5 minut jemnými krouživými pohyby promasírujte. Lupy budou postupně odpadávat. Poté vlasy umyjte přírodním šamponem. Tento postup opakujte jednou týdně.

Vlasový aktivátor proti lupům, který zlepší kvalitu i růst vlasů

Vlasům i vlasové pokožce skvěle svedčí i obyčejná cibule. Nasekejte najemno tři velké cibule a nechte je louhovat ve 3 dl pálenky na teplém místě. Po dvou týdnech směs sceďte přes plátýnko a přidejte 1 dl vody. Roztok jemně vmasírujte každý den po dobu 4 týdnů do vlasové pokožky. Po 2 hodinách hlavu opláchněte. Během měsíce by se vám měla zlepšit kvalita vlasů a pokožka hlavy vyčistit od lupů.

Téměř polovina vlasů vypadne již v 35 letech: Pomocí těchto osvědčených metod tomu zabráníte

Vlasy jsou korunou krásy a jejich ztráta nebo nezdravý vzhled dokáží potrápit snad každého. Téměř o polovinu vlasů příjdeme před dovršením 35 let. Viníků může být hned několik – dědičná predispozice, stres, psychická nepohoda, špatná výživa nebo hormonální nerovnováha. Naštěstí nemusíte propadat panice, nechtěný úbytek vlasů zmírníte pravidelnou péčí a stravováním.
svetzeny.cz

Jablečný ocet, kopřiva nebo jedlá soda

Na lupy můžete použít i jablečný ocet. Jeho kyselost stimulujte uvolňování odumřelých kožních buněk a srovnává pH na pokožce hlavy. Jablečný ocet smíchejte s vlažnou vodou v poměru 1:1 a vmasírujte 2-3x týdně do vlasů. Po čvrt hodině důkladně opláchněte. Tradičně využívaná bylina v různých přírodních léčebných prostředcích proti lupům je kopřiva. Kopřiva obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mohou být prospěšné pro zdraví vlasů a pokožky. Připravte si čaj z kopřivových listů a 2x týdně pak po umytí vlasů odvar vmasírujte do pokožky a neoplachujte. Jemný peeling si můžete připravit i z jedlé sody tak, že smícháte 1 lžíci jedlé sody s šálkem teplé vody. Naneste na vlasy, vmasírujte do pokožky a opláchněte. Soda pomůže odstranit kromě lupů i zárodky plísní.

Vyzkoušet můžete i tyto osvědčené produkty proti lupům
Zdroj článku