Přejít k hlavnímu obsahu

Pocit tíhy, bolest a otoky nohou nikdy nepodceňujte! Jde o první signál několika vážných chorob. Naučte se rozpoznat problém včas

Pocit tíhy, bolest a otoky nohou jsou velmi častým a nepříjemným problémem. Důvodů, proč máte „nohy jako konve“, je celá řada a je důležité otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nemůže jednat o závažnější nemoc.

Sedavé zaměstnání či naopak dlouhodobé stání potíže zhoršují a s přibývajícími teplotami navíc nohy natékají ještě více. „V teple dolní končetiny otékají velice snadno. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v  žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Júlia Stracenská, kožní lékařka, která se věnuje i onemocnění žil a bércovým vředům.
Za oteklé nohy však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají další příčiny, které je třeba zjistit a minimalizovat. Jaké jsou ty nejčastější?

    Mohlo by se vám líbit

    Tato potravina je učiněný zázrak: Dle vědců stačí sníst tři porce denně, abyste zhubli v pase, snížili riziko srdečních chorob a cukrovky

    Tuto potravinu by do svého jídelníčku měl zařadit naprosto každý, protože má spoustu zdravotních benefitů. Snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky i dalších onemocnění. Navíc nám ještě pomáhá zhubnout v pase. Víte, o kterou se jedná?
    svetzeny.cz

    Chronická žilní choroba

    Podle statistik tímto onemocněním trpí až 85% populace. „Největší problém je v tom, že žilní stěny ztrácejí napětí a netlačí pak krev zpět k srdci. Vhodné je proto používat zdravotní kompresní punčochy nebo po konzultaci s lékařem i léky na žíly venofarmaka,“ vysvětluje lékařka. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním. Důležitý je proto pravidelný pohyb během dne, kdy se krev rozproudí.

    Těhotenství

    Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté. Tělo zadržuje větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška dochází ke vzniku křečových žil. Během těhotenství dodržujte správný pitný režim, často měňte polohy nohou a chodťe pravidelně na rychlejší procházky.

      Mohlo by se vám líbit

      Rakovinu tlustého střeva není radno podceňovat: Jak se projevuje, komu hrozí a jak podle příznaků poznat, že už je zle?

      Rakovina tlustého střeva a konečníku je v Česku druhé nejčastější onkologické onemocnění a rovněž druhá nejčastější nádorová příčina úmrtí. V minulosti Česká republika držela smutné světové prvenství v počtu případů tohoto onemocnění. Díky prevenci však nyní čísla klesla. Víte, jak se tato zákeřná nemoc projevuje, komu hrozí a jak poznat, že už je zle?
      svetzeny.cz

      Lymfatické otoky

      Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému poznáte tak, že kromě kotníků máte oteklé i prsty a nárty. Pokud na postižené místo zatlačíte a zůstane tam důlek, měla byste vyhledat lékaře. Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních cév. V krajních případech může nemoc způsobit dokonce až „sloní nohu“.

      Sedavé zaměstnání

      Celodenní sezení u počítače či naopak zaměstnání, kde většinu času musíte stát, nohám rozhodně neprospívá. Ty pak tuhnou, průtok krve se zpomaluje a hromadí se v dolních končetinách. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, chodit na malé procházky či občas vyběhnout schody. Stačí pár minut několikrát za pracovní dobu a nohám se výrazně uleví,“ doporučuje MUDr. Stracenská.

        Mohlo by se vám líbit

        Chcete vypadat mladě i po padesátce? Pak musíte dodržovat těchto 5 jednoduchých pravidel

        Chtěli byste vypadat mladě i po padesátce? Je to možné! Stačí dodržovat těchto pět základních jednoduchých pravidel, díky kterým budete v kondici a zůstanete fit. Rovněž tím předejdete tvorbě vrásek a prospějete tím svému zdraví.
        svetzeny.cz

        Špatná funkce vnitřních orgánů

        Nejčastěji je na vině porucha ledvin. Ty pak zadržují v těle tekutiny a sůl, a dochází tak k nepříjemnému natékání nohou. Stejně nebezpečí hrozí, pokud nepracují játra a přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a zabraňuje jejímu unikání do okolních tkání.

        Čím těžkým nohám ulevíte?

        • pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, jogging, plavání, procházky)
        • snížení nadváhy
        • omezení dlouhého stání
        • střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování
        • vynechání horké koupele
        • několik minut denně se zvednutými dolními končetinami
        • pohodlné oblečení a obuv
        Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: