Přejít k hlavnímu obsahu

Nevyléčitelná Parkinsonova choroba: Odhalte příčiny i příznaky. Genetika je jednou z mnoha

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje pohybový systém člověka. Poprvé ji popsal britský lékař James Parkinson v roce 1817 a od té doby zůstává jedním z nejzáhadnějších onemocnění moderní medicíny. Ačkoli přesné příčiny Parkinsonovy choroby nejsou dosud zcela jasné, výzkum ukazuje, že vznik tohoto onemocnění pravděpodobně spočívá v kombinaci genetických a environmentálních faktorů.

Mohlo by se vám líbit

Pivo dle vědců léčí: Kolik ho vypít každý den, abychom se vyhnuli demenci, cukrovce a dalším problémům

Blahodárné účinky piva jistě potěší každého, kdo si rád dopřeje sklenku k obědu či jen tak večer za odměnu po náročném dni. Vědecký průzkum prokázal, že pivo snižuje například rizika vážných onemocnění.
svetzeny.cz

Jaké jsou příznaky Parkinsonovy choroby?

Parkinsonova choroba je onemocnění, které se projevuje různými fyzickými i psychickými příznaky. Mezi hlavní příznaky patří:

  1. Mimovolné chvění určitých částí těla: Třes je často prvním a nejznatelnějším příznakem Parkinsonovy choroby. Postihuje především ruce, ale také může zahrnovat třes nohou. Třes bývá nejvýraznější v klidu a snižuje se při pohybu.
  2. Zpomalený pohyb: Jedná se o další charakteristický znak onemocnění. Osoba s Parkinsonovou chorobou má potíže se vstáváním a provedením plynulých a rychlých pohybů. Někdy se může zdát, jako by nemocný zamrznul a nemohl se dál hýbat.
  3. Ztuhlé a neohebné svaly: Zvýšená svalová ztuhlost je běžným projevem Parkinsonovy choroby. Svaly jsou neelastické a mohou způsobovat bolest a nepohodlí.

Kromě těchto tří hlavních příznaků může Parkinsonova choroba zahrnovat také další fyzické a psychické symptomy, jako jsou deprese a úzkosti, problémy s rovnováhou, ztráta čichu, nespavost nebo problémy s pamětí.

Mohlo by se vám líbit

Děláte pravidelně tyto 3 věci? Urychlují stárnutí, přestaňte s nimi hned teď!

Stárnutí je přirozený proces, který nemine žádného člověka. Nicméně existuje několik návyků, které mohou tento proces urychlit. Mnoho z vás se může dopouštět těchto nevhodných zvyků, aniž byste si uvědomovali jejich negativní vliv na vaše zdraví a vzhled. V tomto článku se dozvíte tři nejhorší návyky, které urychlují stárnutí, a proč je důležité s nimi přestat co nejdříve.
svetzeny.cz

Jaké jsou příčiny Parkinsonovy choroby?

  1. Genetika: Vědecké studie prokázaly, že určité geny mohou hrát klíčovou roli v rozvoji Parkinsonovy choroby. Někteří lidé mají zvýšené riziko onemocnění vlivem specifických mutací genů. Například mutace genů, jako jsou LRRK2, PINK1 a DJ-1, jsou spojeny s výskytem dědičné formy Parkinsonovy choroby. Pokud má jedinec v rodině někoho s touto mutací, může se zvýšit riziko, že sám onemocní. Napovědět mu samozřejmě může i výskyt tohoto onemocnění v rodině.
  2. Otrava toxickými látkami: Některé toxické látky a chemikálie mohou být spojeny s vyšším rizikem Parkinsonovy choroby. Jedním z nejznámějších příkladů je herbicid rotenon, který byl ve spojitosti s touto chorobou intenzivně zkoumán. Lidé, kteří přicházejí do kontaktu s pesticidy a dalšími potenciálně toxickými látkami, mají zvýšené riziko vzniku Parkinsonovy choroby.
  3. Oxidativní stres: Oxidativní stres je nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů a schopností těla eliminovat jejich škodlivé účinky. Volné radikály mohou poškozovat buňky, včetně těch v mozku. To může hrát klíčovou roli v procesu neurodegenerace, která je úzce spojena s Parkinsonovou chorobou.
  4. Chronické záněty: Chronické záněty mozku jsou dalším faktorem, který může mít vliv na rozvoj Parkinsonovy choroby. Imunitní systém může napadnout vlastní neurony, což vede ke ztrátě nervových buněk.
  5. Stárnutí: Přibývající roky s sebou nesou také zvyšující se riziko některých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby. Čím je člověk starší, tím větší je pravděpodobnost, že se u něj toto onemocnění rozvine.

Na Parkinsonovu chorobu neexistuje léčba

Parkinsonova choroba je pravděpodobně vždy způsobena kombinací různých faktorů, nikoli pouze jednou příčinou. Mnoho studií se stále snaží odhalit souvislosti mezi genetikou a prostředím a jejich dopadem na vznik Parkinsonovy choroby. Cílem je lépe porozumět tomuto onemocnění a najít účinnější způsoby prevence a léčby. V současné době totiž neexistuje žádná léčba Parkinsonovy choroby, ale existují terapie, které alespoň pomáhají zmírnit symptomy a zpomalují postup onemocnění.

Zdroj článku