Samotestování na rakovinu plic je budoucnost prevence
Pravidelné prohlídky u praktického lékaře jsou klíčové pro včasný záchyt onkologických onemocnění. V rámci klinických studií se však také testují jednorázové odběrové sady na vydechovaný vzduch, které mohou v budoucnu výrazně zjednodušit diagnostiku rakoviny plic. Tyto sady zatím nejsou dostupné pro domácí použití, ale představují příslib neinvazivního a pohodlného testování.
„Vyvinuli jsme jednorázové odběrové sady na vydechovaný vzduch pro určení rakoviny plic. Je to fyzicky nenáročný způsob testování, dostupný i pro lidi s dechovým omezením, například astmatem. Vydechovaný vzduch s sebou nese vlhkost, která obsahuje molekuly zdravé tkáně dýchacího traktu, ale také molekuly začínajícího onkologického onemocnění,“ vysvětluje v podcastu Mezi buňky Petr Džubák, vědec a pediatr působící na Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého, kde se v rámci projektu Národního ústavu pro výzkum rakoviny věnuje onkologii a infekčním onemocněním.
Hlavními výhodami této metody je její neinvazivnost a pohodlnost – ve srovnání s bronchoskopií je testování pomocí vydechovaného vzduchu zcela bezbolestné a pro pacienty mnohem příjemnější.