Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vytvořit návyk k pravidelnému cvičení? Známe strategie pro udržení motivace a začlenění pohybu do každodenního života

Pohyb by měl být pravidelnou součástí našeho životního stylu, ať je vám dvacet nebo padesát let. Jenže aby byl pro naše tělo opravdu přínosem, chce to pravidelnost, což může být pro řadu lidí problém. Kde vzít motivaci a začlenit fyzické aktivity do každodenního života? Víme, jak na to.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Většina lidí má fyzické aktivity spojeny s hubnutím a touhou po dokonalé postavě, ale to je jen malá část benefitů, jež pohyb přináší. V první řadě jde o zdraví. Díky dostatku fyzických aktivit je jednodušší držet na uzdě hmotnost a nedostat se do fáze obezity, která pak tělo zatěžuje na všech frontách a stojí například za vznikem cukrovky. Navíc svaly, které jsou pravidelně trénované, přinášejí úlevu kloubům a kosternímu sytému. Pravidelné cvičení posiluje srdečně cévní systém, podporuje imunitu a celkově zlepšuje fyzičku. Pohyb také podporuje vyplavování endorfinů, takže výrazně prospívá psychice.

Mohlo by se vám líbit

Poslední Extrémní proměny: „Jak jsem tlustá, tak jsem líná a nejraději spím. Ve vztahu se nudíme,“ Karolína bojuje o život i rodinu. Její pozici objasňuje nutriční poradkyně

Karolína Venturová žije vlastně celý dospělý život ve stínu vlastní nadváhy, která jí bere nejen dech a touhu cvičit, ale i partnera a vztah s vlastními dětmi. Navíc má dvojčata. Z životní únavy a nudy ve vztahu se snaží vymanit pomocí největší výzvy svého dosavadního života – roční proměny, která může změnit vše. Nejen tělo, ale hlavně Karolíninu mysl. S Karolínou se potkáte v posledním díle této série Extrémních proměn.
svetzeny.cz

Proč nám chybí motivace?

Začít cvičit a zdravě jíst s cílem vypadat lépe třeba v plavkách. To je přání mnoha z nás. Jenže to vyžaduje určité sebezapření a disciplínu, což bývá z dlouhodobého hlediska těžké. Motivace se postupně vytrácí, až zmizí úplně. Proč tomu tak je? Podle fitness trenéra Jakuba Milého to není jen o těle, ale o našem vnitřním motivu. „Tady je ten okamžik, kdy je potřeba dostat se hlouběji do svého nitra a zeptat se sám sebe, proč jsem se dostal do stavu, kdy jsem váhu nebo zdraví musel začít řešit, co jsem dělal špatně, že mě to dohnalo až sem. Přichází moment sebereflexe, kdy často zjistíme, že jsme nedávali sami sebe na první místo,“ říká odborník Jakub Milý.

Strategie pěti minut

Nejčastější výmluvou je, že není na cvičení dost času. Ale věnovat se pohybu neznamená chodit nutně do fitka nebo jít na hodinu běhat nebo plavat. Svým klientům, kteří nejsou zvyklí cvičit, říkám, že by měli začít s mini cvičením,“ říká osobní trenérka Stephanie Mansour pro magazín NBC. Je to okamžitý způsob, jak bojovat s výmluvou, že nemáte čas. Začněte s mini cvičením, které zabere třeba jen pět minut. Mohou to být dřepy při skládání prádla nebo sledování televize nebo si záměrně prodlužte cestu domů z práce. „Zní to jako trik, ale právě tyto pohyby byste měli začít dělat, abyste získali svalovou paměť,“ upřesňuje trenérka s tím, že mnoho lidí to pak inspiruje k tomu, že svůj pohyb prodlužují.

Mohlo by se vám líbit

Máte při hubnutí slabou vůli? Ve skutečnosti za to nemůžete!

Hubnutí není jen o pevné vůli a odhodlání. Pro mnoho lidí je obezita výsledkem emočního jezení – procesem, který je řízen mozkem a jeho touhou po příjemných pocitech z jídla. Pokud patříte mezi ty, kteří bojují s větší nadváhou a neví si rady, může být na čase podívat se blíže na příčiny vašeho problému a na možnosti, které moderní medicína nabízí.
svetzeny.cz

Tento mentální hack je dvojího druhu. Zaprvé je snazší přesvědčit se, že budete něco dělat pět minut než 30, zejména pokud jste na nějakou dobu vynechali trénink. Kromě toho pomalu začínáte upravovat svou mysl tak, aby kladla zdraví na první místo a aby si vaše tělo zvyklo na pohyb, což časem pomůže budovat motivaci.

Dávat se na první místo

Jsou to často právě ženy, pro které je rodina nebo práce důležitější než ony samy. Jenže to je začátek kruhu, ze kterého se těžko vystupuje. Vždycky bude něco důležitější, než najít si chvíli pro sebe a zacvičit si. „Vždycky klientům říkám, aby si představili, že jim něco hoří třeba v rodině. Taky přeci neřeknou v práci, že kvůli problémům doma nepřijdou měsíc do práce. Kdežto u toho těla, tam si klidně řekneme, že to nějakou dobu počká. Soustředíme se na to, co je pro nás momentálně důležité a tělo hodíme v žebříčku priorit na nulu. V ostatních oblastech to ale neuděláme a jedeme alespoň na dvacet procent,“ říká Jakub Milý, trenér a zakladatel projektu Jdi do sebe.

Mohlo by se vám líbit

Pozice stromu má silný vliv na rovnováhu i naši mysl. Pomáhá zklidnit myšlenky a navodit stav vnitřního klidu

Hledáte jednoduchý, ale účinný způsob, jak posílit tělo, zlepšit rovnováhu a zároveň uklidnit roztěkanou mysl? V tom případě si osvojte jógovou pozici stromu, známou také jako Vrikshasana, která má překvapivě široké využití a benefity. Naučte se, jak na ni, co vám přinese a proč ji zařadit do své rutiny, i když s jógou teprve začínáte.
svetzeny.cz

Zapojte sítě

Viset každou chvíli na sociálních sítích není tak úplně dobré, ale i když mají spoustu negativ, přeci jen se na nich něco pozitivního dá najít. Vědecké studie prokázaly, že obrovskou motivací mohou být pro lidi nejrůznější fitness skupiny na sociálních sítích. Pokud se stanete jejich členem, budete sledovat pokrok, kterého dosáhli ostatní, dělit se s nimi o svoje zkušenosti i diskutovat, máte mnohem větší pravděpodobnost, že se vám podaří překonat případná zaváhání a dosáhnout svého vytyčeného cíle.

Buďte k sobě laskaví

Vědecké výzkumy ukazují, že soucit a laskavost k sobě samému zvyšuje pravděpodobnost, že v tom, co děláte, uspějete. Neobviňujte se tedy z toho, že nemáte dokonalé tělo, že jste necvičili, snědli čokoládu nebo že máte slabou vůli. To by vás jen demotivovalo. Místo toho se na všechny své „chyby“ a nedokonalosti dívejte jako na příležitost k učení a růstu.

Čtěte také: Pravidelným pohybem lze předejít cukrovce nebo vysokému tlaku: Vyzkoušejte jednoduché cvičení

Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit