Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se okamžitě zbavit úzkosti? Zachrání vás potápěčský reflex

Zrychlený tep, napětí v krku a ramenou, pocity závratě, studený pot, pocit, že se nemůžete nadechnout – to vše a další jsou příznaky nepříjemné úzkosti, kterou určitě někdy prožil téměř každý člověk. Existuje mnoho způsobů jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit. Jeden je však zaručený – už jste slyšeli o tzv. potápěčském reflexu?

Co je vlastně úzkost?

Záchvat úzkosti je poměrně častý jev, který denně zažívá spousta lidí. Možná jste jej prožili i vy, jen nevíte, jak tento stav pojmenovat. Jedná se o stav, kdy má člověk intenzivní záchvat paniky, hrůzy nebo strachu. Objevuje se náhle a častokrát bez toho, aniž by člověk zpozoroval nějaký konkrétní spouštěč. Úzkost má ale nějaký spouštěč vždycky. Některé jsou pro člověka vědomé, jiné nikoliv. Mezi spouštěče může patřit téměř cokoliv – konkrétní osoba, situace, ve které se zrovna nacházíte, zvukový vjem, vzpomínka, stres, některé potraviny a další.

Pokud budete díky nějakému spouštěči cítit, že na vás jde úzkostlivý stav, nejspíš budete zažívat jeden či více z následujících příznaků: bušení srdce, nespavost, nadměrné pocení, zrychlené dýchání a pocit, že se nemůžete nadechnout pořádně, tlak na hrudi, pocit závratě, třes, sevření hrdla a hrudníku a další. Zkrátka a dobře - úzkost není nic příjemného. Existuje ale několik osvědčených metod, které dokážou nepříjemný úzkostlivý stav zastavit a vám tak ulevit.

Změna letního času na zimní: Důsledky pro naše tělo i psychiku jsou zásadní! Nejvíce to pocítí lidé nad 50 let

Změna času na zimní a letní čas je předmětem mnoha diskuzí mezi odborníky, kteří se snaží varovat před zdravotními riziky tohoto posunu. Změna času totiž není jen o zdánlivé délce dne, ale také má významný vliv na naši psychiku a zdraví. Přečtěte si, jaký vliv má změna času na lidské zdraví, zejména u lidí nad padesát let.
svetzeny.cz

Co zhoršuje úzkost?

Mezi další faktory, které mohou přispět k rozvoji úzkostných záchvatů patří určité potraviny, strava a celkový životní styl. Kofein, který se nachází zejména v kávě, ale také v jiných produktech, může vyvolat větší pravděpodobnost zvýšené úrovně stresu a úzkosti.

Káva obsahuje kofein, což je stimulant, který může mít úzkostné účinky na některé jedince. Kofein stimuluje centrální nervový systém a způsobuje zvýšenou produkci hormonů jako jsou adrenalin a kortizol, což může vést k úzkostným příznakům jako jsou rychlý srdeční tep, nadměrné pocení a nervozita. Podobně to funguje i v případě alkoholu a cukru, které mohou zvýšit stres, úzkost a přispět k rozvoji úzkostných záchvatů, i když s odlišnými mechanismy.

Návrat k duševní rovnováze: překonejte úzkost pomocí přírodní léčby

Řada z nás si myslí, že pocit silné duševní nepohody hned znamená, že trpí depresí. Lidé se také běžně potýkají se stresem a popisují svůj stav jako úzkost. Skutečně, úzkost může být normální reakcí na stresové situace. Je ale důležité odlišit normální a přechodné pocity úzkosti od úzkostných poruch, kdy tento stav přetrvává po delší dobu, je výrazně intenzivní a významně ovlivňuje kvalitu života.
svetzeny.cz

Jak úzkost řešit pomocí potápěčského reflexu

Potápěčský reflex je jednou z osvědčených metod jak si pomoci při úzkostném stavu. Popis tohoto reflexu je z fyziologického hlediska poměrně složitý, nicméně podstata je velmi jednoduchá. Stačí pouze do misky napustit studenou vodu, případně do ní přidat pár kostek ledu a na pár sekund do ní namočit obličej. Právě tato technika spustí váš potápěčský savčí reflex, který přiměje vaše tělo si myslet, že plavete. Váš tep se zpomalí a tělo se zklidní.

Potápěčský reflex byl popsán jako série fyziologických změn, které probíhají v těle v reakci na zadržování dechu savce při ponoření do vody. Odpověď, proč k tomuto komplikovanému dynamickému reflexu dochází, je celkem jednoduchá: zachovat život. Reakce na potápění demonstruje zástavu dechu, sníženou srdeční frekvenci a zvýšení periferního vaskulárního odporu vedoucí k redistribuci průtoku krve, aby se adekvátně prokrvil mozek a srdce a zároveň se omezil průtok do neesenciálních svalů.  Se zvýšením vaskulárního odporu může tělo šetřit zásoby kyslíku pro životně důležité orgány včetně mozku a srdce a současně odvádět krev z neaktivních svalových skupin. Dodatečná reakce bradykardie opět zachovává zásoby kyslíku snížením srdeční frekvence, čímž se snižuje zátěž srdce, které zase využívá méně kyslíku. Ačkoli je potápěčský reflex komplikovaný proces, vyznačuje se jednoduchostí svého celkového cíle, zachování života fyziologickou adaptací v reakci na aktuální prostředí.

Jak již bylo zmíněno  – popis sice zní složitě, ale praxe je jednoduchá a efektivní. Příště, až budete pociťovat nepříjemný stav úzkosti, vzpomeňte si na tuto jednoduchou metodu. Uvidíte, že se vám do několika minut uleví.

Zdroj článku