Přejít k hlavnímu obsahu

Hořčík záchranář

Jak to tak bývá, křeč přijde, když to nečekáte nebo potřebujete nejméně. Třeba během sportování nebo ve spánku uprostřed noci. Paralyzující bolesti zpravidla samy odezní, ale někdy se neobejdete bez lékařské pomoci.

Z fyziologického hlediska není křeč vlastně nic jiného než bolestivý nadměrný či dlouhodobý stah svalu. Může přitom postihnout jen jeden jediný nebo také zasáhnout celou svalovou skupinu. Stejně tak mohou být křeče jen přechodné a samy odezní, v horším případě mohou být intenzivní, a dokonce znemožní používání postiženého svalu. Křeče mají společné to, že je nelze ovlivnit vůlí. Tělu prostě neporučíte. Ve většině případů jsou křečemi postiženy svaly v lýtkách a chodidlech. Objevit se ale mohou v podstatě kdekoli – ve svalech paží, břiše nebo zad. V zásadě křeče hrozí všem svalům, které jsou namáhány fyzickou aktivitou. Poznáte je celkem snadno, protože se nedají přehlédnout. Projevují se náhlou a ostrou bolestí a nahmatat můžete také tzv. uzlík ve svalu, který je citlivý na dotek.

PROČ VZNIKAJÍ?

Příčiny jsou různorodé, od úplně banálních až po závažnější onemocnění. Teď v horkých letních dnech mohou být způsobeny například přehřátím a nedostatečným pitným režimem či prochladnutím ve studené vodě. Riziko křečí není dobré podceňovat zvláště tehdy, kdy budete plavat sami daleko od břehu, protože hrozí riziko utonutí. Někteří lidé jsou ke křečím náchylnější než ostatní, je to tedy genetická záležitost, nejčastěji jsou ale křeče vyprovokovány přetížením svalů. To se objevuje zejména u lidí, kteří se běžně příliš „nehýbou“a pak zčistajasna organizmus zatíží fyzickou prací nebo to přeženou se sportem– zpravidla s během nebo posilováním.

Info ikona

KDYŽ VÁM NĚCO CHYBÍ

Někteří lidé také trpí nedostatkem důležitých látek, který se pak projeví křečemi. Co bychom si měli hlídat? Minerály – sem řadíme především hořčík, ale také sodík a vápník. Tato příčina svalových křečí je po přetížení hned druhým nejčastějším spouštěčem. A čím může být způsoben nedostatek hořčíku? Například nevhodnou skladbou jídelníčku, silným pocením, dlouhodobým hladověním, stresem, fyzickou námahou, užíváním projímadel, cukrovkou, onemocněním štítné žlázy či ledvin. Podobně je to také s nedostatkem vitaminů. Křeče se mohou objevit zejména tehdy, když se vašemu tělu nedostává vitamin B (to je způsobeno především zvýšenou konzumací alkoholu či jednoduchých cukrů, antikoncepčními pilulkami zvyšujícími hladinu estrogenu či dlouhodobým stresem). Patříte-li mezi lidi, kteří mají ve svém jídelníčku větší množství tuků s nenasycenými mastnými kyselinami, bude vaše tělo více spotřebovávat vitamin E. Jeho nedostatek se pak může projevit právě křečí.

PREVENCE EXISTUJE

Jako u každého tělesného neduhu existují opatření, kterými se dá nepříjemnostem předcházet. V první řadě své tělo nikdy nepřetěžujte. Pokud nejste zvyklí na velkou fyzickou zátěž, nesnažte se hned lámat rekordy. Vždy se navíc nezapomeňte rozcvičit a zahřát. Během pohybu pak průběžně doplňujte tekutiny (ideální jsou například minerálky s obsahem hořčíku). Z dlouhodobého hlediska se snažte jíst pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Pokud patříte k lidem, kteří jsou ke vzniku křečí náchylnější, užívejte pravidelně doplňky stravy s magneziem, zvláště když vás čeká větší zátěž. Tento minerál je ostatně vhodné užívat rovněž při bolestech svalů, které se dostaví po fyzické námaze.

KŘEČE NEPODCEŇUJTE

Výskyt svalových křečí někdy s pohybem vůbec nesouvisí. Často vznikají v důsledku onemocnění nervového systému, třeba při některých typech epileptických záchvatů. Někdy mohou křeče provázet i cévní mozkovou příhodu, kdy se spolu s nimi může objevit také porucha hybnosti a řeči. U dětí se mohou vyskytovat při vysokých horečkách tzv. fibrilní křeče, u dospělých pak po požití velkého množství alkoholu nebo jiných návykových látek. Zdravotních problémů, jež křeče provázejí, je více. V každém případě však jejich řešení patří do rukou lékaře.

ČTĚTE TAKÉ:

OTÁZKY, KTERÉ SE TÝKAJÍ I VÁS
NABOOSTUJTE SVŮJ IMUNITNÍ SYSTÉM Z GAUČE
DŮVOD, PROČ BYSTE MĚLI JÍST SEMÍNKA Z MELOUNU