Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: "Studený máj, ve stodole ráj". Zjistěte, jak dobře si pamatujete české jarní pranostiky

Období, na které se většina z nás těší celou zimu, je konečně tady. Jaro nás svým příchodem letos oblažilo opravdu brzy, a tak si můžeme přírodu probouzející se k životu vychutnávat o něco dříve než obvykle. Díky Velikonocům jsme si připomněli staré tradice i české pranostiky. Jak se v nich orientujete? Zkuste si projít naším kvízem.

Svátky jara neboli Velikonoce rok co rok přinášejí do života radost, protože jsou příslibem nového života, přírody, která změní zimní šedý háv na barevný plný květů a vůní, i nejrůznějších zvyků a tradic, které odkazují na naše předky a jejich životy a zájmy. Právě oni vymysleli také nejrůznější pranostiky, podle kterých se často řídili.

Pranostika je tradiční lidová věštba nebo moudré úsloví spojené s určitým datem, obdobím nebo přírodním jevem. Tyto pranostiky často vycházejí z pozorování přírody nebo z lidového pozorování a zkušeností s určitými událostmi nebo jevy v přírodě.

Mohlo by se vám líbit

Filmový kvíz: Neživíš, tak nepřepínej. Otestujte se, zda dokážete přiřadit hlášky, které zlidověly, ke kultovním filmům

Na některé české filmy se dá koukat stále dokola, i když už jejich repliky znáte zpaměti. Nadčasový humor, který je provází, se zkrátka neomrzí ani po letech, a právě proto se takové snímky stávají kultovními. Poznáte je podle hlášek?
svetzeny.cz

Pranostiky mohou být spojeny s počasím, zemědělskými pracemi, lidovými zvyky a pověrami nebo s prognózami ohledně výsledků úrod nebo jiných událostí. Často mají rýmovanou formu a jsou předávány ústně z generace na generaci. Jak moc dobře je znáte? Otestujte se v našem kvízu!

Zdroj článku