Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Korytnačka, lienka nebo cencúl. Rozumíte dobře slovensky? Otestujte svoje znalosti

Není to tak dávno, co Češi a Slováci tvořili Československo, mluvilo se česky i slovensky. Ač nás dělí hranice, stále jsou to pro mnohé naši slovenští bratia. Jak dobře, ale rozumíte slovensky?

Některé generace ještě nemají problém rozumět, mají na Slovensku rodinu, se kterou komunikují, pamatují si spoustu věcí z televize. U našich sousedů se čeština v televizi objevuje poměrně často, v seriálech nebo některých filmech ji slyšíte. U nás to tak časté není. Možná i proto mladší generace mohou mít s některými výrazy problém. Jak dalece sahají vaše znalosti slovenštiny? Otestujte je v našem kvízu!

 

KVÍZ: Fecat, hózny nebo bretle aneb rozumíte brněnskému hantecu? Ukažte se, kolik jich znáte

Spousta koutů naší země má svá specifická nářečí, kterému ne všichni musí rozumět. Ať už jde o ostravštinu, plzeňštinu nebo třeba o hantec. Zvládnete se hantecem dorozumět v Brně? Otestujte v našem kvízu své znalosti.
svetzeny.cz

Slovenština v kostce

Jde o západoslovanský jazyk, který je nejbližší češtině. A to především kvůli historické příbuznosti. Slovenština má jednodušší pravopis i gramatiku. Jde o státní jazyk Slovenska a pasuje se jako jeden z úředních jazyků Evropské unie. Nejstarší slovanská literatura se datuje do konce 9. století, do období Velkomoravské říše. Ve slovenštině jsou menší rozdíly mezi takzvanými měkkými a tvrdými vzory podstatných jmen. Příčestí minulé ve slovenském jazyku má jednotné zakončení plurálu. Ve všech rodech končí na - li. Nerozlišuje se tedy rod podnětu, jako je tomu v češtině.

 

Zdroj článku