Přejít k hlavnímu obsahu

Manželka vizionáře Stephena Hawkinga: Jane o svého muže pečovala třicet let, měla však povoleného milence

Jen málokdo dnes nezná jméno Stephen Hawking. Britský teoretický fyzik, kosmolog a spisovatel, který byl většinu svého života upoutaný na speciální invalidní vozík, přesto však díky svým teoriím a zejména prostřednictvím bestselleru Stručná historie času dokázal změnit pohled na fyziku i vesmír a získat řadu cen a uznání. Nic z toho by se ale možná nestalo, nebýt neuvěřitelné podpory jeho první ženy. Kdo byla Jane Hawking?

Za svobodna Jane Wilde se narodila 29. března 1944 a dětství strávila v britské St Albarns. Po střední škole se rozhodla pro studium angličtiny a literatury a odešla na vysokou školu Westfield College v Londýně. A právě toto místo jí změnilo život. Když se v roce 1962 vydala s kamarádkami na večírek, seznámila se zde se sympatickým mladíkem, který se jí začal bezprostředně dvořit. Kdo mohl tušit, že tento vtipný a zároveň neuvěřitelně chytrý mladý muž bude jednou jedním z nejvýznamějších vědců 20. století?

Těžká nemoc Stephena Hawkinga

Stephen Hawking se tehdy zmítal v bouři pocitů. Na jednu stranu byl bezhlavě zamilovaný do půvabné Jane, na druhé straně mu lékaři ve věku pouhých jednadvaceti let právě diagnostikovali závažné onemocnění. Amyotrofická laterální skleróza (ALS) napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla, lékaři navíc Stephenovi dávali pouhé dva roky života. Realita byla ale úplně jiná. Jane choroba jejího přítele neodradila a místo, aby o dva roky později plakala u hrobu své lásky, stála po boku Stephena a pózovala fotografovi na svatební fotce.

V té době už musel Stephen chodit o holi a jeho zdravotní stav se pomalu zhoršoval, Jane se ale nevzdala a rozhodla se být pečující manželkou. Dokonce se vzdala svých studií, aby se mohla starat nejen o Stephena, ale i o jejich potomky. Ačkoliv totiž slavný vědec ztrácel hybnost, děti i nadále plodit mohl. ALS totiž nepostihuje autonomní nervový systém, který je mimo jiné zodpovědný také za erekci.

Legendární Jiří Sovák si vychutnával dny v nevěstinci: Manželka vytáhla občas dokonce sekeru

Předtím, než se stal Jiří Sovák (†79) hercem, prožíval coby vyučení číšník spoustu času v neblaze proslulém hotýlku na pražském Žižkově. Prostitutky si zde podávaly dveře a bylo na denním pořádku, že tehdy dospívající mladík dostával lákavé nabídky na pár minut šťastných chvilek s jednou z lehkých slečen. Život s legendou nebyl jednoduchý a manželka přiznala, že párkrát chtěla manžela přetáhnout sekerou.
svetzeny.cz

Jane měla povoleného milence

S postupujícím zhoršováním Stephenovy nemoci se Jane stala jeho hlavní pečovatelkou. Od okamžiku, kdy mu byla diagnostikována nemoc, mu poskytovala veškerou péči. Jejich manželství přineslo tři děti: Roberta, Lucy a Tima. Děti si brzy začaly uvědomovat, že život s otcem, který se o ně snažil starat, nebyl snadný. Stephen dlouho odmítal používat invalidní vozík, což pro Jane znamenalo často náročné situace, když se snažila zvládat vše sama se třemi dětmi. I přesto se Stephenem vydržela dlouhých třicet let, než se nakonec rozhodla pro rozvod.

Manželství sice skončilo, ale láska zůstala. Pro Stephena bylo manželství s Jane obzvláště důležité. Dokonce i po jeho rozpadu ji stále považoval za nejdůležitější osobu svého života. I proto se rozhodl tolerovat Jane milence, se kterým se scházela s vědomím svého manžela. Nicméně Jane chtěla víc než být jen pečovatelkou a matkou. V roce 1995 požádala o rozvod, protože cítila, že celý jejich život byl podřízen Stephenovým akademickým ambicím.

Smutný osud Milevy Einsteinové: Svou ženu génius zneužíval, peníze po rozvodu utratila za nemocného syna

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena, říká se. Vědec a držitel Nobelovy ceny za fyziku o tom věděl své. Za některými jeho myšlenkami totiž zřejmě stála jeho neméně chytrá manželka Mileva Marić. Život po boku génia ale nebyl procházkou růžovou zahradou.
svetzeny.cz

Doživotní přátelství mezi Jane a Stephenem

V té době ale už probíhal vztah mezi Stephenem a jeho ošetřovatelkou Elaine Mason, kterou si dva roky po rozvodu s Jane vzal za manželku. Jane se mezitím vídala s muzikantem Jonathanem Hellyerem Jonesem, za nějž se ve stejnou dobu provdala, navíc se rozhodla vrátit ke studiu a dokončit doktorát ze středověké španělské poezie. Trvalo jí sice dvanáct let, než zvládla skloubit péči o děti s dokončením studia, ale dokázala tím, že je víc než jen manželka slavného muže.

Ale příběh zde nekončí. V roce 2006 se Steve a Jane znovu sblížili, když bydleli nedaleko sebe a pravidelně se setkávali, čímž ukázali, že přes veškeré životní peripetie mezi nimi zůstalo nezlomné pouto. O životě se slavným vědcem napsala Jane knihu s názvem Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem. Ta se stala předlohou pro hvězdný film Teorie všeho, který získal pět Oscarů. Na jeho premiéru se Jane a Stephen dostavili společně a navíc zůstali přáteli až do Hawkingovy smrti v roce 2018. Diagnózu lékařů tedy Stephen Hawking přežil o celých pětapadesát let.

Náruživá carevna Kateřina Veliká: Manžela se zbavila, v zástupu milenců měl zvláštní místo Potěmkin

Kateřina Veliká byla ženou, která vešla do dějin. Měla mnoho tváří. Z učebnic si pamatujete, že byla mocnou ruskou carevnou a političkou. Dost možná ale netušíte, že byla také neúprosnou manipulátorkou a velmi vášnivou milenkou. Její milostné vztahy jsou jedním z nejzajímavějších a nejkontroverznějších aspektů jejího působení na ruském trůnu, které bylo nejdelší v dějinách země.
svetzeny.cz
Zdroj článku