Přejít k hlavnímu obsahu

Krásná Gladys Vanderbilt: Americká princezna si získala srdce uherského hraběte i Slovenska. Komunisté jí vzali vše

Bohatých rodin bylo na počátku minulého století v Americe mnoho. Měly vše, pohádkový majetek, vzdělání, postavení i skvělou výchovu. Jediné, co jim chybělo, byl starý, ale vážený šlechtický titul. A tak bohatí tatínci provdávali své malé princezny do Evropy, aby jim takový titul získali. Tento osud čekal i na Gladys Vanderbilt, která v Evropě našla hned dvě lásky.

Gladys Vanderbilt se narodila takříkajíc se stříbrnou lžičkou v puse. Byla dcerou velmi zámožných rodičů, kteří své jmění zdědili po jejím pradědečkovi, americkém železničním magnátovi Corneliu Vanderbiltovi. Gladys tak čekal život v blahobytu, i když se narodila jako nejmladší ze sedmi dětí. Rodiče disponovali takovým majetkem, že neměli problém své ratolesti uživit a ještě jim dát do vínku opravdové bohatství.

Honba za titulem

Gladys se tak díky dětství ve velmi bohaté rodině dostalo skvělé výchovy i vzdělání, navíc vyrostla do opravdové krásy. Co jí však chybělo, to byl šlechtický titul. V té době bylo běžné, že bohaté americké rodiny provdávaly své dcery do Evropy za zchudlé šlechtice. Dívka tím získala titul, který v Americe dostat nemohla, šlechtic mohl díky nově nabytému majetku oprášit zašlou slávu a svůj rod opět povznést na lepší úroveň.

Krásná Gladys měla díky svým rodičům věno v hodnotě 30 milionů dolarů, takže domluvit jí v Evropě sňatek neměl být žádný problém. Gladys ale své rodiče a jejich zprostředkované námluvy předběhla, když se v roce 1907 na plese v Berlíně na první pohled zakoukala do uherského hraběte Lászla Széchényiho. Náklonnost byla vzájemná, postavení mladého hraběte odpovídající a tak nic nebránilo svatbě, která se konala o rok později v New Yorku.

Mohlo by se vám líbit

Robert Hossein a jeho ženy. Hrabě Joffrey de Peyrac z filmů o Angelice byl idolem, ženy mu padaly k nohám

Možná vám jméno Robert Hossein na první dobrou nic neříká. Když vám ale řekneme Joffrey de Peyrac , většina z nás bude doma. Tato výrazná postava francouzské kinematografie je u nás totiž nejznámější pravděpodobně právě díky roli hraběte Joffreyho v kultovních filmech o Angelice. I ve skutečnosti ale Robertovi nepadla k nohám jen Angelika, ale spousta dalších žen…
svetzeny.cz

Ohrožené manželství i nemocná dcera

Za oceánem ale mladý pár nezůstal, naopak, jejich první posvatební cesta vedla zpět do Evropy. Jejich útočištěm se stalo panství rodiny Széchényiů v oblasti Vihorlatu na Slovensku, které bylo v té době součástí Velkých Uher. A právě tam našla Gladys svoji druhou lásku – Slovensko. Údolí potoka Okna a jezero Morské oko ji vzalo za srdce natolik, že si zde nechala vystavět letní sídlo, kam se svojí rodinou jezdila, kdykoliv jen mohla, klidně i na několik měsíců.

Ačkoliv manželství hraběte a hraběnky se zdálo být harmonické a s láskou spolu vychovávali svých pět dcer, našel se okamžik, kdy nad svazkem visela hrozba rozvodu. Hrabě Lászlo Széchényi totiž nešťastně investoval a přišel tak o velkou část majetku, který zahrnoval především jmění krásné Gladys. Mezi manželi tak vznikl rozkol, hrabě si ale naštěstí rychle uvědomil, že na investice není stavěný, a začal proto pracovat jako maďarský velvyslanec pro USA.

Vrásky na čele také oběma rodičům přidělala nejmladší dcera Ferdinandine, kterou od dětství trápily závažné dýchací obtíže. I to byl důvod, proč se hraběnka s rodinou často a ráda vracela na Slovensko. Zdejší vzduch u jezera Morské oko totiž dcerce nesmírně prospíval, a tak zde hraběnka nechala vystavět nejen rodinný zámeček, ale také dětskou ozdravovnu, do které se sjížděli dětští pacienti z širokého okolí. Tím ale její dobrodiní nekončilo.

Mohlo by se vám líbit

Milenka Ludvíka XV. Madame du Barry: Z kurtizány hraběnkou, která u dvora trpěla a skončila pod gilotinou

Milenek francouzských králů existovaly celé zástupy, jen některé z nich však za sebou zanechaly nesmazatelnou stopu. Jednou z nich byla Madame du Barry, bývalá kurtizána, která se z obyčejné ženy z lidu dokázala dostat až ke dvoru. Zde si užívala pozornost krále Ludvíka XV., nicméně její štěstí netrvalo dlouho a její život předčasně ukončila Velká francouzská revoluce.
svetzeny.cz

Zlaté srdce krásné hraběnky

Hraběnka Gladys, která na své milované místo jezdila dlouhé roky až do začátku druhé světové války, i když už byla od roku 1935 vdovou, byla na Slovensku velmi oblíbená, a to především díky své štědrosti, dobrému srdci a ochotě pomáhat. V oblasti obnovila těžbu rudy a nedaleko založila malou pilu, čímž vznikly pracovní příležitosti pro mnoho místních lidí. Starala se o nemajetné, dětem do škol nosila obědy, nechala do vesnice zavést elektřinu, vodovod i železnici. Díky té se v oblasti zvýšil turistický ruch a sama hraběnka zde často pořádala komentované procházky.

Jak to tak ale bývá, člověk je po zásluze potrestán. Po roce 1948 zakročili komunisté, hraběnku označili za vykořisťovatelku, sebrali jí veškerý majetek a v jejím sídle v Remetských Hámrech zřídili lesnickou školu. Gladys Vanderbilt Széchényi strávila zbytek života v New Yorku, kde také v roce 1965 zemřela.

Zajímají vás životy šlechty? Přečtěte si, co prožívala dcera císařovny Sissi.

Americká kráska s miliony Gladys Vanderbilt si zamilovala Slovensko:
Mohlo by se vám líbit

„Šílená“ Charlotta Belgická: Mexická císařovna se nesnášela se Sissi, po popravě manžela se zbláznila

Svojí krásou se mohla vyrovnat rakousko-uherské císařovně Sissi, po jejímž postavení odjakživa toužila. Charlotta Belgická byla ctižádostivá a od svého manžela Maxmiliána vyžadovala totéž. Manželský pár měl před sebou zářnou budoucnost, která se ale brzy změnila v horor.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit