Přejít k hlavnímu obsahu

Jana, dcera legendárního Jana Wericha: Dětství prožila v Americe, bojovala s alkoholem, egem svého otce i matčinou nenávistí

Představovat legendárního herce Jana Wericha nejspíš není třeba, o jeho rodině se ale už tolik nemluví. Tvář dcery Jany je přitom českému divákovi poměrně známá, ačkoliv se jako herečka příliš neuchytila. Byla jediným potomkem české herecké legendy a život ve stínu svého otce nesnášela lehce. Jaká byla Jana Werichová-Kvapilová?

Kdyby zůstala v Americe, možná z ní mohla být hollywoodská hvězda. Osud a rodiče ale její životní cestu naplánovali jinak. Nakonec byla krátká a skončila smutně. Jana Werichová si během života zažila své, k rodičům se ale neobrátila zády ani tehdy, když sama trpěla.

Cesta za oceán

Jana Werichová se narodila 18. října 1935 v Praze, ale už ve čtyřech letech z ní byla světoběžnice. Tehdy poprvé se s matkou vydala za oceán do Ameriky za svým otcem Janem Werichem, který tam spolu s Voskovcem a Ježkem pobýval v exilu. Život v Americe si okamžitě zamilovala a do konce života pak měla otci za zlé, že se po válce rozhodl vrátit do své rodné vlasti. Dokonce se nechala slyšet, že jí tím zkazil život.

A Werich v tom úspěšně pokračoval i nadále. I když Jana o herectví příliš nestála, egoistický herec trval na tom, že jeho jediné dítě prostě musí jít v jeho šlépějích, a donutil ji vystudovat pražskou DAMU. Po studiích Jana prošla řadou divadelních scén, občas se objevila ve filmech, ale vždy jen v menších rolích. Tou nejznámější se stala asi role poštovní úřednice v televizní komedii Uspořená libra, kde exceloval její otec spolu s Jiřím Sovákem.

Více ji ale bavila práce mimo kamery. Jelikož se díky pobytu v Americe naučila dobře anglicky, často překládala divadelní hry a komedie. Věnovala se také psaní scénářů, na nichž často spolupracovala s Werichem. Nakonec se otci nejvíc zavděčila, když se jí narodila dcera Fanča, Werich totiž svou vnučku bezmezně miloval, dokonce víc než svoji dceru, jak neomaleně veřejně přiznal.

Mohlo by se vám líbit

Kam zmizela malá zrzka Klaudie, která si s Werichem zahrála v seriálu Pan Tau: Sestra Filipa Renče Veronika zkusila řadu profesí

Rozpustilá zrzka Klaudie, která žije v luxusu a se svým dědečkem podniká lumpárny, navíc má k dispozici hračku v podobě panáčka Pana Tau, to byl idol mnoha českých holčiček na přelomu 70. a 80. let. Většina alespoň na chvíli zatoužila štrádovat světem ruku v ruce s Janem Werichem, mít zrzavé vlasy a hraček plný pokoj. Klaudii odvál čas, co se ale stalo s její představitelkou Veronikou Renčovou?
svetzeny.cz

Psychické problémy

Na Janině psychické labilitě se bohužel podepsali zejména oba rodiče. S otcem to neměla jednoduché už v dětství, kdy ji často bral na svoje pochůzky, a pak ji hodiny nechával čekat opuštěnou, prochladlou a vyděšenou v autě. Během dospívání od ní zase odháněl nápadníky. Ne snad ze žárlivosti nebo ze strachu o její nevinnost, ale prostě proto, že nesnesl, aby byl středem pozornosti někdo jiný než on. Janu navíc celý život trápil komplex méněcennosti z toho, že co se herectví týká, nemůže se Werichovu talentu nikdy rovnat. Přesto si Jana s otcem rozuměla víc než s matkou Zdenkou.

Ani ta psychice své dcery rozhodně neprospěla. Krom toho, že právě z její strany zdědila Jana sklony k alkoholismu, objevily se i u Zdenky psychické problémy, se kterými se v minulosti léčila na psychiatrické klinice. Své dceři navíc dávala často najevo, že ji nesnáší. Ničemu nepomohl ani Janin manžel Jiří Kvapil, kterého si Jana vzala až po třicítce. Ze svazku vzešla již zmíněná dcera Fanča, manželství však nebylo šťastné a spolu s rozvodem Janu také poznamenalo.

Přesto na své rodiče nedala dopustit a ve vzpomínkách se vracela k tomu, jak se měli rádi. „My máme všichni trochu jiný pohled na věci, velkou srandu, zkrátka si rozumíme a schází mi to. Lidi jsou na mě moc hodný, ale není to ono,“ psala například Jana svým rodičům ze zájezdu do Jugoslávie.

Mohlo by se vám líbit

Dcera někdejšího říšského vůdce jednotek SS: Gudrun Himmler i po válce ctila otce, který stál za nejhoršími zvěrstvy druhé světové války

Jméno Heinrich Himmler patřilo ve válečném Německu k těm nejznámějším. Pravá ruka Afdolfa Hitlera, říšský ministr vnitra, velitel Waffen SS a organizátor hromadného vyvražďování Židů měl jednu slabost. Byla jí jeho dcera Gudrun, která svého otce milovala a velebila ještě dlouho po jeho smrti.
svetzeny.cz

Krutý osud

O tom, že se se svými psychickými problémy nebyla schopna vyrovnat, svědčí i její láska k alkoholu, která brzy propukla v alkoholismus. Pití v ní vyvolávalo agresivitu, kterou si údajně vybíjela na svém otci a stávalo se prý, že ho po zahradě na chatě honila se sekerou v ruce. V takových chvílích se Werich musel před dcerou schovávat, dokud se neuklidnila. Právě kvůli němu se ale nakonec rozhodla pro léčbu v Bohnicích, což byl Werichův dárek k pětasedmdesátým narozeninám.

Právě při vyšetření v Bohnicích ale Janě lékaři objevili nádor v pokročilém stádiu. To byla pro Janu poslední kapka, která způsobila, že se alkoholu už nedokázala vzdát a zapíjela s ním bolesti způsobené těžkou nemocí. I ve svém stavu se ale zvládla starat o oba těžce nemocné rodiče. Sledování StB, odposlechy v bytě na Kampě, umírající otec i matka, kteří trpěli, a vlastní nemoc, jež vyvrcholila v rakovinu děložního čípku, to vše způsobilo, že Jana své rodiče přežila pouze o necelý rok. Zemřela ve věku pětačtyřiceti let 9. května 1981.

Zajímají vás potomci slavných osobností? Přečtěte si, které děti vznikly spíš omylem.

Podívejte se na fotky Jany Werichové a Jana Wericha:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Dcera popravené Milady Horákové: Jana se s maminkou loučila ve vězení, domov nakonec našla za oceánem

V době, kdy probíhal zinscenovaný proces s Miladou Horákovou (†48) bylo její dceři Janě Kánské (91) pouhých šestnáct let. Tedy věk, kdy dospívající dívka potřebuje maminku více, než si myslí. Rozsudek byl ale nemilosrdný a doktorka byla popravena. Jana se svým rodným příjmením v komunistické zemi samozřejmě trpěla, a jakmile to bylo možné, utekla do Ameriky.
svetzeny.cz
Zdroj článku