Přejít k hlavnímu obsahu

O čem si ženy mohly před 100 lety nechat jen zdát? Žádná vysoká, řidičák ani antikoncepce

Před sto lety byly ženy v mnoha zemích po celém světě omezovány v mnoha oblastech života. V dnešní společnosti se mnoho z těchto omezení může zdát nepředstavitelných, ale byly důsledkem kultury a společenských předsudků, které byly v té době běžné. Přečtěte si o některých zásadních věcech, které ženy před sto lety dělat nemohly.

Kvíz: Pamatujete si legendární seriály z dob socialismu? Žena za pultem nebyla zdaleka jediným fenoménem. Otestujte svoje znalosti

Fenoménem 70. a 80. let byly televizní seriály, které u televize sledovali celé rodiny. V dnešní době je výběr opravdu extrémně pestrý a stanice soutěží o divákovu pozornost. V době socialismu tomu tak nebylo. Pamatujete si některé ze seriálů? Vyzkoušejte si své vědomosti!
svetzeny.cz

Před sto lety byla společnost většinou patriarchální a ženy se setkávaly s řadou omezení v mnoha oblastech života. Zde jsou některé podstatné věci, které ženy v mnoha zemích nemohly před sto lety dělat:

Volit či být zvolena

V mnoha zemích, včetně Spojených států a Velké Británie, měly ženy omezené nebo žádné volební právo. Ve Spojených státech bylo ženám právo volit uděleno až v roce 1920 a v mnoha zemích, jako například ve Velké Británii, byly ženám uděleny volební práva až v 30. letech minulého století. V Německu, Rakousku a Švýcarsku to bylo dokonce ještě později.

Pracovat v „mužských“ oborech

V mnoha zemích měly ženy omezené možnosti, jaké si mohly zvolit zaměstnání. Například v USA bylo běžné, aby se ženy stávaly učitelkami nebo sestřičkami, ale mnoho dalších oborů, jako například právo nebo medicína, pro ně byly tabu. Stejně tak bylo nemyslitelné, aby se ženy staly policistkami či vojákyněmi. K politice ženy neměly přístup vůbec. Častý model rodiny byl takový, že se žena starala o domácnost a děti, zatímco muž chodil do zaměstnání a živil rodinu.

Studovat na vysoké škole

Ženy byly omezovány také v možnostech vzdělání. V mnoha zemích ženy neměly k vysokoškolskému vzdělání přístup, nebo směly studovat jen určité obory. Například v Británii bylo ženám povoleno studovat na univerzitě až v roce 1870, avšak opět směly studovat jen některé obory.

Hrůzy v nacistických táborech, o kterých se léta nemluvilo: prostituce byla denním chlebem

Z hrůz, které nacisté páchali na nevinných lidech, jde mráz po zádech. Mezi takové příběhy patří i prostituce, ke které byly vězenkyně koncentračních táborů nuceny nacisty. K tomuto účelu dokonce v táborech přímo vznikaly nevěstince. Podmínky byly šokující a ženy, které dokázaly přežít, se staly hrdinkami.
svetzeny.cz

Rozhodovat o svém těle

Ženy měly omezené možnosti v oblasti reprodukce a rozhodování o svém těle. Antikoncepce i potraty nebyly legální a celkově bylo obtížné se k takovým věcem vůbec dostat. Zákaz potratů je kontroverzním tématem do dnešních dnů. Mezi země s nejpřísnějšími zákony ohledně potratů na světě patří třeba: Malta, Salvador či Haiti, kde jsou potraty zakázány úplně, bez výjimky. V roce 2020 byl i v sousedním Polsku přijat nový zákon o potratech, který tuto možnost značně omezuje.

Oblékání

Ženy měly také omezené možnosti v oblékání. Na veřejných prostranstvích bylo nemyslitelné, aby odhalovaly některé části svého těla (například břicho či stehna) a dokonce i na plážích musely nosit koupací šaty.

Omezení ohledně majetku

V mnoha zemích byly ženy považovány za druhořadé občany a neměly stejná práva jako muži. V mnoha zemích nemohly ženy vlastnit majetek a většina majetku byla držena muži. Proto i jejich finance byly muži kontrolovány, kdy v mnoha zemích nesměly mít ženy vlastní bankovní účet nebo podnikat bez souhlasu manžela či otce. V některých zemích také ženy mnohdy přicházely ženy o dědictví ve prospěch mužských příbuzných. Stejně tak mnoho zemí zakazovalo ženám vlastnit nemovitosti nebo podepisovat smlouvy.

Mít řidičské oprávnění

Ženy byly v některých zemích omezeny i ohledně řízení vozidel a nesměly vlastnit řidičský průkaz, jelikož bylo řízení vozidla považováno za mužskou záležitost. Dnes již je řízení automobilu pro ženy povoleno ve všech zemích světa, ačkoliv například v Saudské Arábii bylo toto omezení zrušeno až v roce 2018.

Zdroj článku