Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete získat dobré zaměstnání?

Chcete získat dobré zaměstnání?

Pozor na chyby, které vás vyřadí ještě před přijímacím pohovorem. „Úspěch někdy určují maličkosti, zvláště když proti sobě stojí dva vyrovnaní uchazeči,“ říká Kateřina Vrchotová z Počítačové školy Gopas.

Podle ní jsou čtyři hlavní chyby, jichž se můžete dopustit hned při zaslání CV – pak už by vás třeba ani do druhého kola nepozvali.

1. Nadměrná velikost souboru

Hlídejte si velikost souboru, ve kterém máte uložený životopis. Zajímáte-li se o práci v oboru informačních technologií a pošlete CV o velikosti 5 MB, zapůsobíte dost šíleně. Velikost může zvětšit například fotografie – než ji tedy přiložíte, přesvědčte se, zda má odpovídající formu. Soubor se vším všudy by neměl mít více než 200 kB. Životopis neposílejte zkomprimovaný, i když tím snížíte jeho velikost.

2. Špatné grafické zpracování

K nejčastějším chybám patří nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi odstavci, již jste provedli dvojitým stisknutím klávesy enter. Vhodnější je vytvořit ji v dialogu pro formátování odstavců. Nepoužívejte barevné písmo, exotické fonty apod. Zásadně pište pouze jedním typem písma.

3. Nevhodně nazvaný soubor

Pokud své curriculum vitae zašlete pod nicneříkajícím názvem Životopis nebo CV, riskujete, že se v záplavě dalších životopisů ztratí nebo zapadne. Aby ho mohl personalista snadno přiřadit k vašemu jménu a vždy ho dohledat, nazvěte ho takto: takto: CV_Jana_Novotna.doc.

4. Neschopnost se prodat

Zásadní informace o pracovních zkušenostech musejí být jasné, věcné a přehledně strukturované. Zmiňte své úspěchy, popište konkrétní náplň předchozí práce, včetně zodpovědnosti za svěřené úkoly, uveďte dosažené certifikáty i reference.