Přejít k hlavnímu obsahu

Co dělat, když se ve svém těle necítíte dobře. Pomoci si můžete sami, sebelásce se lze naučit

Pocit nespokojenosti se sebou samým je něčím, s čím se během svého života setká téměř každý člověk. Důležité je tento nedostatek vycházející z naší hlavy nenechat ležet ladem, ale naopak na něm zapracovat. Pokud tomu tak nebude, dost možná se osobní nespokojenost se sebou samým nakonec projeví na duševní a emocionální rovině. Dobrou zprávou je, že s tím jde vždy něco dělat. Existuje celá řada způsobů, jak pohled na své já zlepšit a opět se cítit dobře ve své vlastní kůži. Přinášíme vám několik tipů, jak zapracovat na své sebelásce a přijmout se takoví, jací jste.

Projevte si pochopení

Pochopení sebe samého je základním krokem k tomu, abychom nespokojenost i pocit nepohody ve vlastním těle změnili. Pokud jste se dnes vzbudili s tím, že sami sebe nemáte rádi, je potřeba chovat se k sobě s láskou a porozuměním. A to zejména ve chvílích, kdy o sobě pochybujete nebo se kritizujete. Místo toho, abyste na sebe byli přísní kvůli domnělým chybám nebo nedostatkům, zkuste k sobě přistupovat se stejnou empatií, jakou byste nabídli svým přátelům a lidem, kteří jsou vám blízcí. V takovém případě vám pomohou afirmace a pozitivní slova, díky kterým poněkud kruté a mnohdy nemilosrdné soudy typu "Nenávidím svá stehna" vyměníte za fráze jako "Moje nohy jsou silné a každý den pro mě vykonají velké množství práce ". Všímejte si svých myšlenek a pocitů bez nutnosti jejich posuzování. Uvědomte si, že je v pořádku občas cítit nepohodlí, vztek či smutek, a že tyto pocity jsou dočasné. Nemějte si za zlé, že nesplňujete nereálné standardy. Pochopte, že každý člověk má nedokonalosti a že ty neurčují vaši hodnotu.

Mohlo by se vám líbit

Sebeláska ovlivní celý váš život: Dejte si rande v jednom a naučte se milovat sami sebe!

V hektických dnech vám zbývá málo času na to, abyste se starali sami o sebe. Může se tak stát, že se nevědomky sami sobě odcizíte a přestanete k sobě mít pozitivní vztah. Je na čase to změnit, dát si rande v jednom a naučit se, jak se opět zamilovat sám do sebe! Sebeláska totiž ovlivňuje naprosto vše ve vašem životě, ať už jde o vaše partnery, práci nebo vaše duševní zdraví. Nemusíte se cítit provinile, když si uděláte nějaký čas jen pro sebe. Připravte se věnovat čas, pozornost a náklonnost nejdůležitější osobě vašeho života – sobě.
svetzeny.cz

Zaměřte se na zdraví

Zaměřte se na to, abyste byli zdraví. Ne pouze na to, jak vypadáte. Vzhled skutečně není všechno a neurčuje, kým jste a jakou hodnotu máte. Přesunutí pozornosti od vzhledu ke zdraví může mít zásadní vliv na to, jak vnímáte své tělo. Důraz na fyzickou pohodu a celkovou kondici vám pomůže ocenit, co vaše tělo dokáže, než jen to, jak vypadá. Jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, kvalitní libové bílkoviny a celozrnné výrobky. Vyvážená strava vám může pomoci cítit se lépe po fyzické i psychické stránce. Věnujte se pohybovým aktivitám, které vás baví, ať už je to chůze, plavání, jóga nebo tanec. Cvičení nejen zlepšuje fyzické zdraví, ale také zlepšuje náladu a zvyšuje naše sebevědomí. Dbejte na kvalitu svého spánku. Odpočinek je zásadní pro celkové zdraví a pohodu.

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás migrény, bolavá záda nebo PMS? Mačkejte si 5 míst na chodidlech, může přijít kýžená úleva

Bolest a zdravotní potíže jsme se naučili řešit pomocí léků, naše tělo si přitom dokáže v mnoha situacích pomoci zcela samo, bez chemie. Než příště sáhnete po růžové pilulce, zkuste si ulevit pomocí takzvaných reflexních bodů.
svetzeny.cz

Myslete pozitivně

Dnešní doba plnou sociálních platforem pojetí sebelásky a pozitivního pohledu na sebe samé příliš nepomáhá. Lidé a média, kterým se vystavujete, mohou významně ovlivnit fakt, jakým sami na sebe pohlížíte. Obklopování se pozitivními vlivy vám může pomoci vytvořit si zdravější vnímání sebe sama a skutečné přijetí své krásy. Travte čas s lidmi, kteří vás povzbuzují a podporují a kteří si vás váží za to, jací jste, nejen za to, jak vypadáte. Nevěřte všemu, co na sociálních sítích vidíte. Uvědomte si, že lidé tam prezentují jen to, co chtějí ukázat. Často navíc obsah, který dříve než zveřejní, upraví nejrůznějšími filtry. To v mnohých z nás zanechává pocit nedostatečnosti. Zkuste se přijímat takoví, jací skutečně jste, bez ohledu na to, jaké standardy jsou právě v kurzu. Pokud vaše nespokojenost s vlastním tělem výrazně ovlivňuje váš každodenní život i mentální zdraví, může být užitečné vyhledat pomoc odborníka. Terapeuti a poradci vám mohou poskytnout potřebnou podporu a nástroje ke zlepšení vnímání sebe samých a tím navýšit pocit vaší pohody. Obzvláště účinnou je v tomto směru kognitivně-behaviorální terapie, jejíž cílem je změna negativních vzorců myšlení.

Mohlo by se vám líbit

Tradiční čínská medicína prozrazuje potraviny, které pozitivně působí na naše orgány, ale i náladu

Ajurvéda ale i tradiční čínská medicína rozděluje potraviny na ty, jež zahřívají a naopak ochlazují naše tělo. Děje se tak na základě jejich vnitřní energie, jež působí na fungování jednotlivých orgánů, ale i na naši náladu a výkonnost. Co si nandat na talíř v zimě, abyste se cítili dobře?
svetzeny.cz

Pocit nepohodlí ve vlastním těle zažívá čas od času každý z nás. Z dlouhodobého hlediska je ale nutné s tím něco dělat. Vytváření pozitivního obrazu sebe samých a následné sebepřijetí jsou jedinou cestou, jak se tomuto problému postavit čelem a začít se mít konečně rádi. Sebeláska je skutečným základem psychické pohody, která nás činí šťastnými a která určuje celkovou kvalitu našich životů.

Pokud jste se sebou dlouhodobě nespokojeni, možná to ovlivňuje i váš spánek. Vyzkoušejte ale jednu neuvěřitelnou spánkovou techniku, která skutečně funguje a budete při ní tančit. Musíte vyzkoušet taneček opilé opice, video vám pomůže

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:

Čtěte také: Přejídáte se a přibíráte na váze? Na vině může být psychika. Poznejte rozdíl mezi psychickým a fyzickým hladem

Když máte hlad, najíte se. Je to přirozená lidská potřeba a už novorozenci se dožadují jako první potravy. Postupem času je však jídlo pro mnohé prostředkem, jak žít zdravě, zhubnout, přibrat nebo tak zajíst všechno nepříjemné, co se vám v životě děje. Hlad se tedy může dělit na psychický a fyzický.
Zdroj článku