Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh že života: “Když jsem byl nemocný, manželka se o mě starala. Teď je nemocná ona a nezvládám to,” zoufá si František. Terapeutka doporučuje

Info ikona
Smutný muž

Říká se, že vztah nejvíc prověří krizové okamžiky. Když jeden z partnerů onemocní, druhý mu obvykle bývá oporou a pomáhá. Alespoň by to tak mělo být. Co když však jeden z partnerů neví, jak pomoci? Nebo dokonce nechce a nezvládá celou tu situaci? To je případ Františka, který byl nemocný a jeho žena ho neopustila. Teď je situace opačná a František neví, co dál.

Byl jsem nemocný, manželka se o mě starala

Odsuzuji sám sebe, to se přiznám rovnou. Moje manželka je svatá, protože před pár lety mi lékaři diagnostikovali vážné onemocnění. Byl jsem rok doma. Po operacích mě čekaly lázně a rehabilitace. Situace v rodině nebyla lehká, protože jsme měly dvě dospívající děti. Srovnával jsem se těžko s tím, že se o mě musí žena starat a ještě mít brigádu, protože jsme byli bez mého příjmu. Všechno zvládla. Vyléčil jsem se, po roce a půl nastoupil do nové práce a začalo se blýskat na lepší časy. Teď už jsou děti z domu, máme jedno vnouče a druhé na cestě. Konečně jsme si mohli začít život užívat.

Manželka je nemocná a já to nezvládám

Před třemi měsíci si manželka našla bulku v prsu a asi už tušíte, co to rozjelo. Všichni by čekali, že jí budu oporou, ale já to neumím. Samotného mě to neuvěřitelně štve, protože mě žena nikdy neopustila a vyléčil jsem se tenkrát i díky ní. Jenže já takový nejsem. Vidět jí trpět, jak jí padají vlasy, chřadne, hubne, ale snaží se zůstat pozitivní, to mě mučí. Vlastně se s ní bojím mluvit, nejraději bych od všeho utekl. Nevím, co mám dělat. Naštěstí k nám chodí dcera a o manželku se stará, protože já to nedokážu. Neumím ji vzít za ruku a říct jí, že to musí zvládnout, že nás toho čeká ještě hodně společného. Nezvládám to a trápím se kvůli tomu, jaký jsem slaboch.

Příběh ze života: “Manžel se stydí za mou práci, přitom vydělávám víc než on,” svěřuje se Tamara. Terapeutka doporučuje

Zaměstnání je důležitou součástí života každého z nás. Je to prostředek pro zajištění základních potřeb. Když je práce dobře placená, znamená to často, že si můžete dovolit i něco navíc. A když vydělává žena víc, než manžel? To už někdy může být problém, zejména pro mužské ego. Své o tom ví i Tamara.
svetzeny.cz
Info ikona
Lucie Mucalová

Vyjádření terapeutky Lucie Mucalové

Neviňte se za to, že nejste ženě oporou. A to je jen Váš úhel pohledu. Možná už jen to, že Vás žena u sebe má, je tou největší pomocí. Věřte, nikdo nám nedal metodiku na řešení tak těžkých chvil. Nikdo z nás nevíme, jak budeme reagovat, dokud to plně nežijeme na vlastní kůži. Rozhodně nejste necitlivý muž, naopak, jste plný emocí a bolí Vás vidět ženu ve stavu, kdy cítíte bezmoc a bolí Vás, že se trápí. Není potřeba vyslovovat to, co Vám nejde z úst. Někdy pomůže vyslovit nahlas, jak moc chcete být oporou, ale nejde Vám to.

Vnímám teď, že by pro Vás mohlo být užitečné popovídat si s psychologem nebo terapeutem o tom, co prožíváte, sdílet ten silný příběh, ve kterém nikdo není prorokem a nikdy nevíme, co je dobře a špatně. Máme někdy představu, že v nemoci musíme pomáhat, podporovat, vlívat energii do žil, ale někdy to samotné nemocné prudí. Chtějí, ať tam jsme, ať přinášíme i jiná témata a čas od času můžeme nabídnout, že tam pro ně jsme. Pokud je to pro vás složité, řekněte si o pomoc, sdílení, pod pokličkou mlčenlivosti, nestrannosti a nehodnocení.

Teď je více než důležité opečovat vlastní energii bez které se to celé složitěji zvládá. Bez vlastní energie ji horko těžko vnášíme jinam. A věřte, jste naprosto v pořádku, i když máte pocit, že je to celé špatně. Zasáhla Vás situace, na kterou se nechceme ani v nejhorších snech připravovat. Nemoc blízkého ovlivní nás všechny a nelze reagovat dle naučeného programu, každý máme jinou míru odolnosti a citlivosti. 

Kdo je Lucie Mucalová

Koučka, terapeutka, párová poradkyně inspiruje ženy, jak zvolnit, nadechnout se a získat zpátky svou životní energii. Napomáhá ke spokojenějším vztahům. Kontakt na ní najdete na jejích stránkách Wellnesspromysl.cz.

Zdroj článku