Přejít k hlavnímu obsahu

“Nechtěla jsem, aby šel táta do domova důchodců, bohužel to nejde jinak,” píše zdrcená paní Oldřiška. Tatínek po mrtvici potřebuje stálou péči

Děti a rodiče jsou spolu spjati a jejich životy se, v drtivé většině případů, prolínají. Jednou potřebuje pomoc rodič, podruhé potřebuje zase pomoc dítě, ať už je malé nebo dospělé. Je to přirozené a v rodině důležitá vzájemná podpora a snaha o pospolitost. Když se však ukáže, že situaci nelze zvládat, pak je nutné přistoupit k nějakému řešení. A to může být někdy velmi bolestivé pro jednu nebo druhou stranu.

Paní Oldřiška vyrostla v rodině, která vždy pečovala o své blízké. Její maminka se starala o všechny babičky a dědečky. V domě, kde bydleli, měli vždy nějakou babičku nebo dědečka, kteří žili s nimi, když to sami přestali zvládat. Její máma chodila do práce a ještě se starala o nemohoucí tchyni a poté i svého tátu. Viděla tu lásku a péči. A bylo víc než jasné, že to takto proběhne také u jejích rodičů. Když budou potřebovat, bude tu Oldřiška pro ně. Jenže se situace změnila a paní Oldřiška neví, jak dál.

Budu jako máma 

Vždycky jsem si myslela, že budu přesně taková, jako moje máma. Budu mít rodinu, dům, děti a dobrý vztah se svými rodiči. Budu se o ně starat, až přijde čas, a pak si je k sobě domů vezmu, když to bude potřeba. Hodně se toho splnilo a já jsem vděčná, že mi život dal tolik lásky, podpory a pomoci. Máme krásný vztah. S manželem jsme rodičům vždycky pomáhali, vozili jim nákupy a rádi k nim chodili na návštěvy nebo je zvali k nám. Manželovi rodiče zemřeli velmi brzy po sobě a jejich ztráta nás hodně vzala. Moje maminka zemřela před pěti lety. Náhle, bez předešlého varování.

Mohlo by se vám líbit

Anna (35 let): Máma se vrátila do bytu a je nám velmi těsno.

Bydlení s rodiči je fajn, aspoň do určitého věku. Starají se, pečují, vaří a náklady si dělíte, což je v mnoha ohledech velká pomoc. Důležité je ale vědět, kdy vylétnout z hnízda a postavit se na vlastní nohy. První práce většinou není nijak slavná a než se děti finančně stabilizují a odejdou od rodičů, je to pomoc. Když se však s rodiči, chtě nebo nechtě, sejdete v jednom bytě nebo domě po několika letech, společné soužití může být peklo.
svetzeny.cz

O tátu se nemůžu starat

Tátu to hodně vzalo a z vitálního muže, který si chtěl užívat důchodu se svou láskou, se stal starý muž, který dlouho trpěl ztrátou své manželky. Čas mu pomohl, ale jeho zdravotní stav se postupně, ale nenápadně zhoršoval. Vše pak bylo v rychlém sledu, až následovala mrtvice, která způsobila ochrnutí na půl těla. Zhoršil se mu rapidně zrak, měl problémy s řečí a základními věcmi. Potřeboval neustálou péči. Nastěhovala jsem si ho k nám domů připravená, že se o něj budu starat. Do půlroku jsem padla vyčerpáním a i když jsem si to dlouho nechtěla připustit, nezvládám to. Nechci ho dát do speciálního zařízení, ale vidím, jak se to na mě podepisuje. Nevím, co dál.

Nejlepší odpověď na situaci paní Oldřišky má doktorka Jane Mellany z Pečovatelského domu Matky Terezy v Kalifornii

Rozhodnutí pro vás není jednoduché, to je víc než jasné. Mnoho dospělých dětí se stále častěji musí starat o staré rodiče a rozhodnout se, jak dál. Jak fungovat, jak se zachovat v případě, že rodič potřebuje stále více péče. Zároveň hraje roli i to, co je nejlepší pro všechny. Pokud se rozhodnete hledat vhodné zařízení, je pár tipů a rad, které vám mohou pomoci.

Vybudujte si dobrý vztah s manažerem a ošetřujícími sestrami, je dobré vědět, kdo se o vašeho tatínka stará. Nebuďte přehnaně kritičtí. Pamatujte, že pečovatelé mají jen nízké mzdy a dělají práci, kterou by mnozí z nás nechtěli. Seznamte se s lékařem pečovatelského domu a buďte co nejvíce u všech důležitých momentů, pokud můžete. Někde vám mohou pomoci vybavit pokoj nebo jednotku, kde váš tatínek bude. Naplánujte si pravidelné návštěvy, ale myslete také na sebe, svou rodinu a svůj život.

Mohlo by se vám líbit

Iva (39 let): Milá mami, nech si své rady prosím pro sebe, nestojím o ně!

Rodiče jsou tady pro své děti zpravidla pořád a pomáhají jim, kde se dá. Také však mají zcela logicky názor na to, jak jejich děti žijí, co dělají, jak fungují a také jak vychovávají své děti, jejich vnoučata. Ale ne každé dítě stojí o názor rodiče, především pak o rady, co dělat jinak, lépe, protože to oni, alespoň podle rodičů, dělají špatně.
svetzeny.cz

Jak se má paní Oldřiška zachovat? Vybrat to nejlepší zařízení a nabídnout otci kvalitní a potřebnou péči? Nebo se stále starat sama? Jak byste situaci řešili vy? Přečtěte si také příběh paní Marie, která má problém s maminkou - nechce do domova důchodců, ale sama být také nemůže.

Oldřiška (61 let): Nechtěla jsem, aby šel táta do domova důchodců, bohužel to nejde jinak!
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit