Přejít k hlavnímu obsahu

“Syn přišel s tím, že chce holku i kluka, neumíme se s tím smířit,” pláče Monika

Podpořit děti v jejich snech a cílech je někdy velmi složité, obzvlášť když už jsou dospělé a přicházejí s věcmi, se kterými rodiče úplně nesouzní. Hledají si tak vlastní cestu, která bude jen jejich, a kterou si prošlápnou sami. A že si tu a tam nabijí ústa? To zas nemusí tolik vadit. Je totiž důležité, aby je rodiče nechali růst a tvořit si vlastní svět.

S prosbou o odbornou radu píše Monika, která neví, jak se s manželem mají postavit k ošemetné situaci v rodině. Jejich syn dlouho bojoval s tím, kde je jeho místo v životě. Procházel různými pracovními pozicemi, nevydržela mu dlouho žádná dívka. Hledal se. Nyní přišel s tím, že bude žít s dívkou i chlapcem. A jeho rodiče to neumí pochopit.

Zakřiknutý chlapec

Náš syn byl vždycky tak trochu zakřiknutý chlapec, který nevěděl, kde má v životě své místo. Dlouho sedával v koutě, měl dva kamarády, zbytek ho míjel. Nevypadal, že by mu to vadilo, já jsem se občas trápila. Postupem času se to měnilo. Nikdy nebyl středem pozornosti, ale měl své přátelé, občas nějakou slečnu. Chvíli chtěl studovat malování, pak pracovat jako hasič, později přišel, že bude baristou, pak šel do grafického studia, potom byl marketér, prostě spousta profesí.

Mohlo by se vám líbit

Antonín (79 let): Synu, přeji ti, abys nedopadl jako já”

Generační vztahy jsou složité a najít mezi nimi rovnováhu může být těžké. Zvlášť když jedna strana něco očekává a ta druhá to neumí nebo nechce splnit. Říká se, že v dospělosti by děti měly splatit rodičům to, co jim dali. Vychovávali je, mnohdy, nebo téměř vždy, upozadili sami sebe. A když stárnou, síly ubývají a jsou to právě rodiče, kteří potřebují pomoc a možná i péče, někdy i každodenní. Ne každé dítě je však ochotné zaměřit svůj volný čas i kariéru na péči o nemohoucí rodiče.
svetzeny.cz

Našel místo v životě

Konečně se uchytil v oboru IT, kde si slušně vydělá. Dostudoval dálkově vysokou školu a vypadalo to, že bude vše v pořádku. Občas jsme se zeptali, zda s někým nechodí, ale jen se pousmál. Jednoho dne přišel s tím, že je ve vztahu konečně opravdu šťastný. Byli jsme nadšení, ale jen do doby, než nám prozradil, že bude žít ve svém domě s dívkou, ale také s chlapcem. Manžel to ze začátku nechápal, ptal se, zda syn potřebuje peníze, když s přítelkyní berou do domu ještě i podnájemníka. Pak nám to objasnil.

Je polyamorní

Rozhodl se, že bude žít ve vztahu s dívkou i chlapcem, protože miluje oba dva. Je to pro nás obrovský šok, který neumíme vstřebat. To neví, jestli se mu líbí holky nebo kluci? Co se to s tím světem děje? Proč právě náš syn? Žije ve vztahu, kde zároveň také druhého podvádí? Jsme s manželem zničení, nechápeme, co se stalo a kde je problém. Udělali jsme někde ve výchově chybu?

Mohlo by se vám líbit

Iva (61 let): "Syn se vrátil z nevydařeného vztahu, teď je nám doma těsno, nevíme co s tím"

Když vylétnou děti z rodinného hnízda, je to pro rodiče obvykle zvláštní pocit. Najednou jsou doma sami a netuší, jak s takovým stavem a podivným klidem naložit. To však nebyl případ paní Ivy, která se těšila na to, co nového jí život přinese. S manželem se domluvili, že budou žít a užívat si života a jeden druhého. Mnohdy teprve poté, co děti odejdou, mají páry skutečně prostor trávit čas společně a znovu oživit koníčky a sbírat zážitky, které je doteď pouze míjely.
svetzeny.cz

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

V tomto případě se jedná o situaci, kdy rodiče zjišťují, že jejich syn žije v jiném typu vztahu, což je pro ně nečekané a obtížné přijmout. Jde o střet tradičního pojetí monogamní vztahů s méně konvenčním uspořádáním, které může být pro rodiče těžko pochopitelné. Zároveň se zde projevuje rodičovská starost o životní směřování a štěstí dítěte, spojená s pocity viny a hledáním příčin v minulosti. Ačkoli musí rodiče respektovat rozhodnutí svého dospělého syna, je pochopitelné, že mají obavy a pochybnosti, pokud se syn rozhodně žit v typu vztahů, který není dlouhodobě prověřený v širším měřítku.

Hlavní pro rodiče je najít rovnováhu mezi respektem k synovu rozhodnutí a vyjádřením rodičovských obav o jeho dlouhodobé blaho. Rodiče by měli zůstat otevření možnosti, že tento vztahový model je něco, co pro syna nyní může fungovat, ale zároveň by měli být připraveni poskytnout podporu, jestliže by se objevily problémy. Rodiče by měli svému synovi naslouchat a snažit se pochopit jeho pohled, ale zároveň mohou vyjádřit své obavy a ptát se, jak syn plánuje řešit potenciální výzvy. Je důležité udržet otevřenou komunikaci, aby syn věděl, že se na rodiče může obrátit, pokud by se dostal do potíží.

Mohlo by se vám líbit

Daniela (56 let): “Milý synu, prosím nechovej se jako tvůj otec”

Rodiče jsou prvním vzorem pro své děti. Není tedy divu, že je kopírují a chtějí být jako maminka nebo tatínek. Rodiče jim také nabízejí pohled na každodenní život, návyky, situace a dávají jim vzorce chování. Syn Daniely se dostává do věku, kdy formuje nejen sebe, ale také si začíná ujasňovat chování ke svému okolí. Podle jeho mámy však ve svém jednání kopíruje svého otce, který se k ženám a svému okolí moc dobře nechová.
svetzeny.cz
Info ikona
Pavel Pařízek

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz

Jak se má paní Monika s manželem zachovat? Syn přišel s informací, která je oba šokovala a netuší přesně, jak se k situaci postavit. Dělá paní Monika dobře, když synovi vyčte jeho životní styl? Má s ním komunikovat a přijít věci na kloub? Přečtěte si také dopis paní Vlasty, která pro záchranu svého manželství musí odejít z práce. S manželem totiž pracují spolu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: