Přejít k hlavnímu obsahu

Když péče o stárnoucí rodiče vyčerpává aneb jak si nastavit hranice bez pocitu viny, radí psycholožka

Ne každý může být pro své nemocné a nemohoucí rodiče stále k dispozici jako permanentní pečovatel, když ho potřebují. A to nejen z časových či finančních důvodů, ale i kvůli ochraně vlastního duševního zdraví. Psycholožka Umay Wolf vysvětluje, proč je důležité nastavit si zdravé hranice a jak zvládat pocity viny.

Pokud jsou a byly vaše vztahy s rodiči zdravé, pevně věřím, že budete hledat cesty, jak jim jejich láskyplnou péči a podporu jakkoliv oplatit. Někdy jsou však mezigenerační vztahy tak narušené, že děti se o své rodiče odmítají postarat jakoukoliv cestou už jen proto, že vztah byl zásadně nezdravý. Ze strany rodičů v minulosti docházelo k zanedbávání, zneužívání, opomíjení potřeb dítěte či k jiným způsobům traumatizace. Tak se pak není čemu divit, že takto zraněné děti nechtějí s rodiči a jejich potřebami mít nic co do činění, když ani jejich dětské potřeby nebyly dříve uspokojeny a vyslyšeny.

Odmítnutí péče není bezcitnost

Rodiče by péči od svých dětí neměli vyžadovat jako automatickou oběť. Děti svých stárnoucích rodičů by měly mít svobodnou volbu se rozhodnout, zda mohou toto břímě každodenní péče na sebe vzít, aniž by je to ohrozilo psychicky, fyzicky nebo existenciálně (finančně). Někteří rodiče, kteří svým dětem v dětství psychicky ubližovali – ať už vědomě, nebo nevědomě – v tom často pokračují i v dospělosti. Pokud se jejich dospělé děti rozhodnou odmítnout každodenní péči o ně, aby se vyhnuly dalšímu přívalu negativity, nevyžádaných rad nebo očekávání bezpodmínečné poslušnosti, nejde o bezcitnost. Je to spíše jejich způsob, jak chránit své duševní zdraví a udržet si zdravé hranice, za které už nechtějí vpustit toxické vzorce patologických vztahů.

Mohlo by se vám líbit

Monika (39 let): Našla jsem si partnera, který se stará o nemocné rodiče. Péči o ně chce hodit na mě!

Péče o rodiče je záslužná činnost a může mít samozřejmě mnoho různých forem. Ať už se o rodiče osobně staráte, přispíváte k důchodu nebo zajišťujete profesionální péči. Je na každém, jak moc pečuje o své blízké a co je schopen nabídnout. Je to náročné nejen psychicky, ale také fyzicky. Nechat ale péči o své rodiče na někom jiném, kdo k nim navíc nemám ani moc blízký vztah, je zvláštní. nezneužívá vás partner náhodou?
svetzeny.cz

Parazitování pod rouškou péče

Některé děti své nemohoucí rodiče nabídnutou péčí dokážou i zneužívat. Často se jedná o dospělého ale nezralého jedince, který není ochotný se sám o sebe postarat. Před úřady pak zveličuje potíže svého rodiče, aby mu přiznali invalidní důchod nejvyššího stupně. Dítě pak na něm parazituje a s finančními prostředky zachází podle své libosti, aniž by ale poskytl rodiči adekvátní permanentní péči.

Připravujte se na vlastní stáří

Každý člověk, ať už je mladý, nebo starý, by se o sebe měl dokázat postarat, být za sebe a své volby odpovědný. A pokud toho není schopen, měla by mu v nějaké příslušné instituci být poskytnuta adekvátní pomoc a péče, pokud není možná jiná péče od jeho blízkých.

Když bude každý k sobě pozorný a sebepečující, bude si vybírat to, co jeho fyzické i psychické zdraví podporuje a udržuje. Potom bude i naše společnost obecně zdravěji fungovat. Bude totiž plná (sebe)vědomých jedinců schopných a ochotných všímat si i počínajících známek úbytku sil a díky tomu tito lidé dokážou upravit svůj denní režim a své fungování tak, aby reflektovalo tyto počáteční ukazatele stáří, potažmo degenerace. Takoví opravdu dospělí lidé hned budou řešit tyto změny tak, aby si zajistili co největší soběstačnost do budoucna, a to bez nutnosti být plně závislými na druhých lidech. Například se přestěhují z bytu ve čtvrtém patře v domě bez výtahu do přízemí. To ale vyžaduje flexibilitu, ochotu si vybrat a být otevřený změnám, nelpět na starém a dokázat si zdravě užívat života se zdravě nastavenými hranicemi.

Mohlo by se vám líbit

Alice (42 let): Moji rodiče si myslí, že já jsem ta dcera, která se má starat, není to fér!

Rodinné a sourozenecké vztahy nebývají vždycky ideální a i když je to rodina, nemusíte společně trávit čas nebo si rozumět. Někdy můžete mít pocit, že rodiče upřednostňují jednoho sourozence před druhým. Kde je ta hranice? Jak se v rodinných vazbách a vztazích neztratit a najít v nich své místo?
svetzeny.cz

Pracujte na zdravých vztazích

Pokud jste při (sebe)reflexi vašich blízkých vztahů dospěli k momentu, kdy cítíte, že vztahy s rodiči nebo dětmi jsou pro vás příliš bolestné a zatěžující, a máte chuť a odvahu je zlepšit, doporučuji vybrat si dobrého psychologa-psychoterapeuta, který s tím odborně pomůže.

Baví vás psychologie a vztahová problematika? P-a-d-e-s-á-t? No a? Věk je jen číslo. 5 tipů, jak žít šťastně a s nadhledem i po padesátce

Autorský text: Umay Wolf

Mgr. et Mgr. Umay Wolf

Jsem jednooborová psycholožka, terapeutka, arteterapeutka, lektorka a empowerment koučka. Od roku 2021 jsem frekventantkou komplexního psychoterapeutického výcviku zaměřeného na řešení, od začátku výcviku jsem zvládla přes 1700 terapií, hlavně v online verzi. Mám za sebou systemický výcvik v rodinných konstelacích, konsteluji 14 let. Pracuji jako psycholog ve zdravotnictví, jsem v předatestační přípravě z klinické psychologie. Mám i soukromou online praxi. Věřím, že jakákoliv změna je možná a jde ruku v ruce s motivovaností i s aktivním přístupem k problému. Mám důvěru v to, že pokud má člověk odhodlání a podporu okolí, je možné vyřešit i problém, který se na začátku jeví jako nepřekonatelný. Působím také na portálu Terapie.cz.

www.terapie.cz

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit