Přejít k hlavnímu obsahu

“Milá mami, nechci pro tebe být dobrá, jen když něco potřebuješ, jsem tvé dítě,” píše smutně Amálka. Chybí jí mateřská láska

Vztahy mezi matkou a dcerou bývají v různých obdobích různé, stejně jako všechny proměnlivé mezilidské vztahy. V raném věku dcera maminku potřebuje, je její všechno, poskytuje jí vše, co je potřeba, především proto, že je jejím vzorem. Později se vztahy mění. V dospívání je to často kdo s koho, je potřeba počkat, až se věci uklidní a utřídit si vlastní myšlenky a názory. A v dospělosti? Tam se někdy vztahy mohou z různých důvodů opět měnit, zlepšovat, nebo naopak zhoršovat. Ale co dělat, když jsou vztahy konstantní a nejsou dobré už od začátku?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Paní Amálka (41 let) neví, jak svou mámu přesvědčit, aby se k ní chovala jinak. Nemá o ni zájem, kromě momentů, když něco potřebuje. Jinak totiž svou dceru nekontaktuje, nevolá jí. A to její vlastní dceru přirozeně trápí a bolí. Jak má svou mámu přesvědčit, že stojí o vzájemný vztah? Jde to ještě vůbec zachránit, aby si byly blízké? Jako poslední šanci vidí dopis, který se rozhodla jí napsat.

Mami, nechci pro tebe být dobrá, jen když něco potřebuješ

Milá maminko,

dlouho jsem přemýšlela, jestli ti tenhle dopis vůbec mám a chci psát. Nemyslím si, že se něco změní, ale někde uvnitř mě pořád zůstává naděje, že možná jednou budeš chtít slyšet, co cítím. Nejen tehdy, když něco potřebuješ, ale doopravdy – jako matka, která má zájem o svou dceru. Bolí mě to. Bolí mě, že tvoje telefonáty přicházejí jen tehdy, když potřebuješ něco zařídit, pomoct s nákupem, odvézt k doktorovi, opravit něco doma. Nikdy se nezeptáš: „Jak se máš?“

 

Mohlo by se vám líbit

Marek (47 let): Moje matka chlastala celé mé dětství, teď prosí o kontakt a odpuštění!

Rodiče si člověk bohužel nevybírá. A někdy se ti jediní, kteří se tak titulují, nestarají o své dítě tak, jak by měli. Jsou pro ně důležitější jiné věci. Ať už je to jakákoliv závislost, vždy tím trpí především děti. Nevyrůstají v dobrém prostředí a s velkou pravděpodobností skončí podobně jako rodiče, které vídají dnes a denně v určité situaci. O tom by mohl vyprávět pan Marek.
svetzeny.cz

Obyčejná otázka, která by mi alespoň naznačila tvůj zájem o mě. Nikdy nezavoláš jen proto, že se ti po mně stýská. Vlastně si ani nepamatuju, kdy jsme spolu naposledy mluvily jen tak, bez důvodu. Jako máma s dcerou. A tohle je hodně smutné. Zvlášť tehdy, kdy jsem sama máma a neumím si představit, že bych s dcerou nemluvila.

Vím, že jsi to v životě neměla lehké. Taky vím, že tě nikdo nenaučil, jak dávat lásku. Ale já jsem tvoje dítě, mami. A pořád toužím po tvé blízkosti. Po tvém zájmu. Po pocitu, že jsem pro tebe víc než jen někdo, koho můžeš oslovit, když ti chybí někdo k ruce. Právě proto, že jsi to sama pocítila, bys to měla chtít dělat jinak. Jsem dospělá, mám vlastní život, ale i tak potřebuji mámu. Možná už jen proto, aby se mě zeptala, jak se mi vede a já na oplátku se zeptala ji. Každý tvůj telefon začíná “Ahoj, potřebuju, abys…“ Jsem z toho akorát pak smutná a zklamaná. Jsem pro tebe jen nástroj na to, abych zařídila, co potřebuješ? Co kdybych jednou řekla ne? Co bys dělala? Změnilo by to tvůj postoj ke mě

Nevím, jestli se něco změní. Ale doufám, že jednou zvedneš telefon a zavoláš mi jen proto, že ti chybím. Nic víc. Ale netuším, jestli se vůbec někdy dočkám.

Tvoje dcera

Mohlo by se vám líbit

Povinnost, nebo volba? Jak se stavět k péči o stárnoucí rodiče, když nestíháme, radí psycholožka

Důvodů, proč se odrostlé děti nechtějí starat o stárnoucí rodiče, může být hned několik. Žijeme ve velmi uspěchané době s velkými nároky – práce, péče o vlastní rodinu, vzdálenost, ale někdy i staré křivdy. Jak najít rovnováhu mezi povinností a vlastními možnostmi? Psycholožka Umay Wolf vysvětluje, proč péče o rodiče nemusí být jen břímě, ale i příležitost k prohloubení vztahu.
svetzeny.cz

Nejlepší odpověď na situaci paní Amálky má psycholožka a koučka Bethany Webster

Mnoho dospělých dcer se i po letech snažení potýká s tím, že nedokážou navázat hluboký citový vztah se svou matkou. Navzdory zdánlivě příjemným okamžikům, jako je vyjádření vděčnosti nebo nabídka pomoci, může pod povrchem přetrvávat kritika, manipulace nebo emocionální odtažitost. A právě tyto dvě polohy mohou vytvářet matoucí emocionální prostředí, ve kterém se dcera cítí neviditelná, neuznávaná nebo dokonce obviňovaná za to, že se snaží překonat tenhle odstup. Matka si často neuvědomuje, jak její chování ovlivňuje vztah, a dcera se tak ocitá v bludném kruhu sebedestruktivních myšlenek, pocitu viny a opakovaných pokusů napravit něco, co se zdá nenapravitelné.

Mohlo by se vám líbit

Anna (35 let): Máma se vrátila do bytu a je nám velmi těsno.

Bydlení s rodiči je fajn, aspoň do určitého věku. Starají se, pečují, vaří a náklady si dělíte, což je v mnoha ohledech velká pomoc. Důležité je ale vědět, kdy vylétnout z hnízda a postavit se na vlastní nohy. První práce většinou není nijak slavná a než se děti finančně stabilizují a odejdou od rodičů, je to pomoc. Když se však s rodiči, chtě nebo nechtě, sejdete v jednom bytě nebo domě po několika letech, společné soužití může být peklo.
svetzeny.cz

Problémem, do kterého jste se dostali, je „emocionální nezralost“. Mnohé matky, navzdory profesnímu úspěchu nebo společenskému postavení, jednají z psychologicky nevyzrálé pozice a chovají se spíše jako zraněné děti než jako emocionálně vyspělé dospělé osoby. Tyto matky se mohou vyhýbat zranitelnosti, bránit se odpovědnosti a lpět na zastaralých mocenských vztazích. Mohou vnímat své dcery ne jako jednotlivce, ale jako prodloužení sebe samých, tedy jako oporu, pečovatelky nebo konkurentky. Tento nedostatek emocionálního odlišení narušuje sebevědomí dcery a často se odráží v dalších vztazích s dospělými, kde dcera nevědomě opakuje tyto vzorce.

Uzdravení začíná, když dcera opustí naději, že se její matka jednoho dne stane tou pečující osobou, kterou vždy potřebovala. To neznamená nutně přerušit vztahy, ale spíše stanovit vnitřní a vnější hranice, zavřít fantazií o ideální matce a znovu se vychovávat s empatií a upřímností. Přijetí faktu, že emocionální zralost není něco, co můžete dát někomu jinému ( bez ohledu na to, jak moc ho milujete) je bolestivý, ale osvobozující krok. Svoboda nechat matku, aby se ve vás mýlila, přestat se ospravedlňovat a zvolit si vlastní štěstí, je to, co nakonec promění smutek v mír a vytvoří prostor pro hlubší a zdravější vztahy. Chce to jen vytrvat a uzavřít tuhle kapitolu. Pokuste se vyléčit se sama.

Jak se má paní Amálka zachovat? Co dělat s matkou, která nejeví snahu o vztah s dcerou? Jak přimět mámu, aby se o dceru zajímala? Jde to vůbec? Co byste na jejím místě dělali vy? Přečtěte si také dopis paní Dity, která už má dost toho, že ji její manžel ponižuje, protože neumí vařit.

Amálka (41 let): Milá mami, nechci pro tebe být dobrá, jen když něco potřebuješ, jsem tvé dítě!
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit