Přejít k hlavnímu obsahu

Proč mi řídnou vlasy? Na vině není jen nadmíra stresu

Řada žen má jemné vlasy od přírody a po vytouženém objemu jen sní. Co když jste ale měli ještě do nedávna hustou kštici a nyní vyndaváte z kartáče objemné chomáče při každém česání? Padání a řídnutí vlasů mohou mít na svědomí hormonální problémy, nevhodné účesy i stres. Odhalte důvod včas.

Denně běžně vypadne padesát až sto vlasů. Pozorujete-li v poslední době, že je to mnohem více než dřív, snažte se problém vnímat nejen jako estetický, nahlížejte na něj komplexně. Příčina může být ve výživě, stresu i zdánlivě nesouvisejících onemocněních.  

Hormonální nerovnováha může způsobit řídnutí vlasů

Jednou z hlavních příčin řídnutí vlasů jsou důvody hormonální. Potíže znají ženy v menopauze, těhotné i ty po porodu. Padání vlasů může také souviset s onemocněním štítné žlázy. To je mimochodem stále častější a není od věci se nechat na endokrinologii vyšetřit, zejména vyskytuje-li se toto onemocnění ve vaší rodině. Užíváte-li hormonální antikoncepci, může potíže vyvolávat právě ta, poraďte se s gynekologem na případné změně prášků. 

Máte méně vlasů? Možná děláte chyby v jídelníčku

Do kvality vlasů se promítá značně i to, co jíte. I proto je trh plný přípravků, které slibují doplnit živiny zaručující zdravou a hustou hřívu. „Jako první pomoc při padání vlasů si v lékárně kupte doplňky stravy s obsahem biotinu, zinku a železa. Důležitá je také pestrá strava s dostatečným množstvím bílkovin,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Myslete také na zdravé tuky, které lze nalézt v rybách, lněném semínku, avokádu a ořeších. Z vitamínů a minerálů doplňte také dostatek céčka a magnézium. 

Mohlo by se vám líbit

Vlasový trend jara 2024: Motýlí střih omladí a sluší všem tvarům obličeje

Motýlí bob nebo také mikádo, je skutečným vlasovým trendem pro letošní jaro. Působí velmi hravě, lehce a vzdušně a především dodává vašim vlasům žádaný objem. Hledáte-li osvěžující změnu účesu, je právě tenhle tím pravým. Po chladných měsících vdechne zplihlým a unaveným vlasům dodá doslova nový život. Inspirujte se v naší galerii, jak tento účes můžete nosit.
svetzeny.cz

Za řídnutí vlasů může být vinen i přehnaný styling

Časté žehlení a fénování, barvení, ale i nošení těsných čepic představuje pro vlasy i pokožku hlavy velkou zátěž. Pokud je dusíte ještě vrstvou gelů, laků a olejů, není divu, že dochází k postupnému poškozování a oslabování vlasových folikulů, slábnutí a padání vlasů. Zkuste každodenní styling zjednodušit. Pokud nejste spokojeni s kvalitou svých vlasů, místo přidání dalšího přípravku na poličku v koupelně pátrejte po příčině a bojujte s ní. Vlasy je třeba vyživit a posílit zevnitř, ne je uhlazovat ještě větším množstvím kosmetických pomocníků.

Pozor na příliš utažené účesy

Nosíte-li většinu dne vlasy těsně utažené v culíku, copáncích nebo drdolu, představuje to pro vlasy značnou fyzickou námahu. Není tedy divu, že křehnou, lámou se a padají. Při této příčině jsou typické lysiny v místě, kde se vlasy nejvíc namáhají, i postupující linie hranice vlasů. Nechcete-li o vlasy přijít trvale, dopřejte jim potřebnou volnost, účesy střídejte a volte co nejšetrnější gumičky a sponky.
 

Mohlo by se vám líbit

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Nemocná pokožka může být příčinou řídnutí vlasů

Kromě padání vlasů vás trápí i svědění vlasové pokožky a její šupinatění nebo výskyt zanícených kořínků? Z nezdravé pokožky sotva vyroste zdravý vlas. Zkuste zkonzultovat s vaším kadeřníkem to, jak o vlasy pečujete, případně vyberte šetrnější mycí přípravky. V lepších kadeřnictvích mívají k dispozici diagnostickou kameru, která může o stavu vlasů a pokožky napovědět ještě víc. Objednat se můžete i do ordinace dermatologa nebo trichologa, experta na zdraví vlasů.

Je-li vám blízká přírodní medicína, do očisty pokožky zapojte bylinky. „Při vypadávání vlasů se zaměřte na jednu z častých příčin, plísně a bakterie v pokožce. K jejich likvidaci pomáhá penízovka a lichořeřišnice. Důležité je také posílení funkce ledvin, na což je nejlepší trubkovec tyčinkový. Také podpora hormonální činnosti může růstu vlasů prospět. U žen doporučuji jeřáb ptačí, maliník a kontryhel. Důležité je dodat vlasům stopové prvky potřebné k růstu, na což se hodí tinktury z borovice, jedle a sekvoje,“ radí naturopatka Jarmila Podhorná. Pro zevní péči o poškozené vlasy doporučuje směs obsahující výluh z lopuchu, lichořeřišnice a kopřivy, který se do pokožky hlavy vmasíruje po umytí vlasů.

Mohlo by se vám líbit

Tyto 4 účesy vás dělají starší. Prohlédněte si, kterým se vyvarovat

Víte, kterým účesům se vyvarovat, aby vám zbytečně nepřidávaly roky navíc? Mezi tyto účesy patří například uhlazené vlasy, špatně střižená ofina, či nevhodně vyčesaný drdol. Podívejte se do naší galerie na účesy, kterým byste se rozhodně měla vyhnout.
svetzeny.cz

Za řídnutí vlasů může i zvýšená psychická zátěž

Jste-li ve stresu, trpí celé tělo. Zejména, pokud si nenajdete čas na jídlo nebo se naopak přejídáte sladkostmi a smaženým fast foodem. Špatné stravovací návyky mohou vést k nedostatečnému přísunu živin do vlasů, ty pak vypadají mdle, cuchají se a více padají. Podobné potíže může vyvolat i zvýšená fyzická zátěž, případně náročná operace, po které tělo potřebuje čas na rekonvalescenci a soustředí dodávané živiny jinde.  

I psychická porucha může způsobit řídnutí vlasů

Stres může spustit i vzácnou psychickou poruchu, trichotilomanii. Při ní pacienti trpí nutkavou potřebou si vlasy vytrhávat, objektem jejich zájmu se mohou stát i řasy, obočí a ochlupení na těle. Ve stresu je to pomáhá zklidnit, mohou si ale vlasy vyškubávat bezděčně i ve spánku. Někteří pak dokonce vlasy i jedí. Porucha je zřejmě hormonálně podmíněná, častěji postihuje dospívající mládež a těhotné ženy. Často provází deprese nebo obsedantně kompulzivní poruchu. Takové potíže už patří do rukou psychologa nebo psychiatra. 
 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: