Geniální prostitutka Madame Craucher: Ve vězení vymyslela dokonalý podvod, který jí změnil život
svetzeny.cz
Jestliže neznáte příběh firmy Theranos, jen těžko uvěříte tomu, co se stalo. Tato významná a vysoce respektovaná společnost, která měla potenciál změnit dějiny lékařství, se nakonec stala továrnou na lži, jejíž hodnota se z 9 miliard dolarů zhroutila na nulu. Její zakladatelka Elizabeth Holmes, která byla kdysi nejvíce obdivovanou podnikatelkou na světě, se z ikony proměnila v podvodnici, která momentálně čelí pobytu ve vězení.
Elizabeth Holmes založila firmu Theranos v roce 2003 jako ambiciózní a revoluční společnost v oblasti zdravotnické diagnostiky. V tu dobu jí bylo pouhých 19 let a studovala inženýrství chemie na prestižní Stanfordské univerzitě, což jí poskytlo základní znalosti v oblasti vědy a technologie. Byla pevně přesvědčena o tom, že může změnit způsob, jakým jsou prováděny lékařské testy a to, jakým způsobem lidé mají přístup ke svým zdravotním informacím. Elizabeth cítila, že stávající metody odběru krve a laboratorní diagnostiky jsou zastaralé, nákladné a často nepohodlné pro pacienty. S vizí vytvořit inovativní technologii, která by umožňovala provádět rychlé a levné krevní testy s pouhou kapkou krve, se pustila do práce. Theranos měl být průlomovým projektem, který by umožnil rychlou a efektivní diagnostiku řady onemocnění z jediné kapky krve. Holmes se spojila s investory a brzy začala budovat tým talentovaných inženýrů a vědců. Její vizionářský přístup a charismatický projev jí umožnily získat značnou pozornost a finanční podporu. Její velkou inspirací byl Steve Jobs (zakladatel firmy Apple, pozn. redakce), a tak vždy nosila černý rolák, aby působila stejně jako on.
Společnost Theranos v čele s Elizabeth Holmes slibovala společnosti obrovské a revoluční pokroky v oblasti medicíny. Bohužel se však později ukázalo, že sliby společnosti Theranos byly nadhodnocené a její technologie nebyla schopna dodržet stanovené standardy a přesnost. A jak se k tomuto zjištění došlo? Společnost byla velmi tajemná ohledně svých technologií a procesů. Nezávislí odborníci a regulační orgány tak nemohli dostatečně do hloubky prověřit, zda jejich technologie skutečně fungují a jsou spolehlivé. Jeden ze zaměstnanců firmy, Tyler Schultz, sehrál v odhalení pravdy o Elizabeth Holmes obrovskou roli. Pod pseudonymem nahlásil společnost ministerstvu zdravotnictví státu New York. Zároveň se o zkoumání technologií společnosti začala zajímat řada investigativních novinářů, v čele s Johnem Carreyrou z deníku The Wall Street Journal. Ačkoliv se Theranos bránil jak mohl, práce novinářů odhalila nepřesnosti a rozpory v prohlášeních a tvrzeních společnosti. A tak šel Theranos spolu s Elizabeth Holmes pomalu, ale jistě ke dnu.
Finální tečku za působením Elizabeth a její společnosti udělal reportér z magazínu Business Insider, který ve svém článku odhalil celou pravdu. Theranos byl podvod, kterému věřilo statisíce lidí na celém světě. Svůj článek opřel o výpovědi bývalých zaměstnanců firmy, kteří byli vůči Theranosu nekompromisní. Veřejnost si přečetla informace o špatném hospodaření firmy, ale i o vědomém klamání společnosti. Důvěra lidí a investorů v Theranos byla během malé chvíle naprosto zničena. Hodnota společnosti se během mžiku propadla z 9 miliard dolarů na nulu.
V očích společnosti se za své skutky propadla až na samé dno a po skandální kauze ztratila své veškeré jmění. V listopadu loňského roku odsoudil americký okresní soudce Holmes ke 135 měsícům (11 let a 3 měsíce) odnětí svobody za čtyřnásobný podvod na investorech a vědomé klamání společnosti. 30. května letošního roku nastoupila do texaské ženské věznice, kde si svůj trest odpykává. Za dobré chování se jí však doba vykonání trestu snížila o 15%, tudíž její trest potrvá „pouhých” 115 měsíců, tedy něco málo přes 9,5 let. Jak rychlý měl tedy tento projekt začátek, tak rychle spadl na dno.
Fondik.cz, Zive.cz, Wikipedia.com/Elizabeth Holmes, Irozhlas.cz, Idnes.cz