Přejít k hlavnímu obsahu

Žena, která oklamala celý svět: Z miliardářky a nadějné revolucionářky v oblasti medicíny se Elizabeth Holmes dostala až na dno

Jestliže neznáte příběh firmy Theranos, jen těžko uvěříte tomu, co se stalo. Tato významná a vysoce respektovaná společnost, která měla potenciál změnit dějiny lékařství, se nakonec stala továrnou na lži, jejíž hodnota se z 9 miliard dolarů zhroutila na nulu. Její zakladatelka Elizabeth Holmes, která byla kdysi nejvíce obdivovanou podnikatelkou na světě, se z ikony proměnila v podvodnici, která momentálně čelí pobytu ve vězení.

Firma Theranos

Elizabeth Holmes založila firmu Theranos v roce 2003 jako ambiciózní a revoluční společnost v oblasti zdravotnické diagnostiky. V tu dobu jí bylo pouhých 19 let a studovala inženýrství chemie na prestižní Stanfordské univerzitě, což jí poskytlo základní znalosti v oblasti vědy a technologie. Byla pevně přesvědčena o tom, že může změnit způsob, jakým jsou prováděny lékařské testy a to, jakým způsobem lidé mají přístup ke svým zdravotním informacím. Elizabeth cítila, že stávající metody odběru krve a laboratorní diagnostiky jsou zastaralé, nákladné a často nepohodlné pro pacienty. S vizí vytvořit inovativní technologii, která by umožňovala provádět rychlé a levné krevní testy s pouhou kapkou krve, se pustila do práce. Theranos měl být průlomovým projektem, který by umožnil rychlou a efektivní diagnostiku řady onemocnění z jediné kapky krve. Holmes se spojila s investory a brzy začala budovat tým talentovaných inženýrů a vědců. Její vizionářský přístup a charismatický projev jí umožnily získat značnou pozornost a finanční podporu. Její velkou inspirací byl Steve Jobs (zakladatel firmy Apple, pozn. redakce), a tak vždy nosila černý rolák, aby působila stejně jako on.

Info ikona
Elizabeth Holmes
Mohlo by se vám líbit

Geniální prostitutka Madame Craucher: Ve vězení vymyslela dokonalý podvod, který jí změnil život

Začala jako zlodějka a prostitutka, avšak její osud se vyvinul do nečekaných obrátek. Příběh Minny Craucher, známé také jako Madame Craucher, je plný dramatických událostí a nečekaných zvratů. Jak se podařilo této ženě změnit svůj život z kriminálnice na bohatou šlechtičnu? Přečtěte si o životš této svým způsobem geniální osobnosti.
svetzeny.cz

Jeden velký podvod

Společnost Theranos v čele s Elizabeth Holmes slibovala společnosti obrovské a revoluční pokroky v oblasti medicíny. Bohužel se však později ukázalo, že sliby společnosti Theranos byly nadhodnocené a její technologie nebyla schopna dodržet stanovené standardy a přesnost. A jak se k tomuto zjištění došlo? Společnost byla velmi tajemná ohledně svých technologií a procesů. Nezávislí odborníci a regulační orgány tak nemohli dostatečně do hloubky prověřit, zda jejich technologie skutečně fungují a jsou spolehlivé. Jeden ze zaměstnanců firmy, Tyler Schultz, sehrál v odhalení pravdy o Elizabeth Holmes obrovskou roli. Pod pseudonymem nahlásil společnost ministerstvu zdravotnictví státu New York. Zároveň se o zkoumání technologií společnosti začala zajímat řada investigativních novinářů, v čele s Johnem Carreyrou z deníku The Wall Street Journal. Ačkoliv se Theranos bránil jak mohl, práce novinářů odhalila nepřesnosti a rozpory v prohlášeních a tvrzeních společnosti. A tak šel Theranos spolu s Elizabeth Holmes pomalu, ale jistě ke dnu.

Mohlo by se vám líbit

Rizika internetových seznamek: Je do vás blázen a vše vypadá až moc dobře? Možná jste se stala obětí tzv. Catfishingu!

Na seznamce vás oslovil pohledný americký voják a jak se zdá, je do vás úplný blázen. Nemůžete uvěřit, že zrovna vás potkalo takové štěstí. Kroťte své nadšení, možná jste se jako spousta dalších žen stala obětí tzv. Catfishingu. Co to je a na jaké varovné signály byste si měla dát pozor, to se dozvíte v dnešním článku.
svetzeny.cz

Z 9 miliard dolarů na nulu

Finální tečku za působením Elizabeth a její společnosti udělal reportér z magazínu Business Insider, který ve svém článku odhalil celou pravdu. Theranos byl podvod, kterému věřilo statisíce lidí na celém světě. Svůj článek opřel o výpovědi bývalých zaměstnanců firmy, kteří byli vůči Theranosu nekompromisní. Veřejnost si přečetla informace o špatném hospodaření firmy, ale i o vědomém klamání společnosti. Důvěra lidí a investorů v Theranos byla během malé chvíle naprosto zničena. Hodnota společnosti se během mžiku propadla z 9 miliard dolarů na nulu.

A kde je Elizabeth Holmes dnes?

V očích společnosti se za své skutky propadla až na samé dno a po skandální kauze ztratila své veškeré jmění. V listopadu loňského roku odsoudil americký okresní soudce Holmes ke 135 měsícům (11 let a 3 měsíce) odnětí svobody za čtyřnásobný podvod na investorech a vědomé klamání společnosti. 30. května letošního roku nastoupila do texaské ženské věznice, kde si svůj trest odpykává. Za dobré chování se jí však doba vykonání trestu snížila o 15%, tudíž její trest potrvá „pouhých” 115 měsíců, tedy něco málo přes 9,5 let. Jak rychlý měl tedy tento projekt začátek, tak rychle spadl na dno.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška