Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci zjistili, jak vyhladovět a zpomalit růst zákeřných nádorů: Tyto poznatky umožňují novou léčbu

Důležitá studie přináší zajímavé výsledky. Vědci studovali rakovinotvorné nádory a objevili slibný postup léčby některých nádorů v těle. Odborníci zabývající se výzkumem rakoviny se snaží najít řešení a tím zázračným lékem je právě aminokyselina. Zajímá vás více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Rakovina prsu a rakovina kůže (melanom) jsou nádory závislé na dodávce glutaminu (aminokyseliny), která slouží k výstavbě proteinů. Vědci ze Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute identifikovali kandidáta na lék, který blokuje toto vstřebávání glutaminu, klíčového zdroje potravy pro mnoho nádorů, a tak zpomaluje růst melanomu. Lékem je malá molekula, která se zaměřuje na transportér glutaminu, který pumpuje tuto živinu do rakovinných buněk, nabízí tak nový slibný přístup k léčbě melanomu a dalších druhů rakoviny. Studie byla publikována v časopise Molecular Cancer Therapeutics. Jedná se o velmi důležitou studii, protože mnoho cílených léků pro léčbu melanomu bylo výrazně ztíženo rychlým rozvojem rezistence na léčbu, již během několika měsíců. 

Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším mozkem, když budete pít kávu každý den: Vědecká studie potvrdila, že káva mění jeho strukturu a může ovlivňovat paměť

Patříte mezi jedince, kteří si rádi dávají kávu? Ranní káva dokáže povzbudit na celý den, ale co vědci z Univerzity v Basileji prokázali? Není tajemstvím, že kofein patří mezi nejčastěji konzumované stimulační drogy. Vědci objevili, že pravidelným pitím kofeinu může docházet ke změnám v šedé hmotě mozkové.
svetzeny.cz
„Přestože se v léčbě melanomu v poslední době podařilo dosáhnout velkého pokroku, nádory mnoha pacientů se stávají vůči léčbě rezistentní, což je hlavní překážkou úspěšné léčby tohoto onemocnění. Tato studie popisuje slibnou sloučeninu, která se selektivně zaměřuje na vychytávání glutaminu, aminokyselinové živiny, na níž jsou nádory závislé, pokud jde o přežití,“ říká doktor Ze'ev Ronai, ředitel onkologického centra a hlavní autor studie.

Každý rok zemřou tisíce lidí

Podle Americké onkologické společnosti umírá v USA na melanom každoročně více než 7 000 lidí a počet případů stále narůstá. V posledním desetiletí se díky imunoterapii a personalizované léčbě prodloužila doba přežití mnoha pacientů. Vzhledem k vysokému výskytu návratu rakoviny se však vědci stále více zaměřují na léčebné strategie, které by zabránily takovému návratu a prodloužily celkové přežití.

Odpověď nalezena v molekule

Vědci vědí, že rychle rostoucí nádory jsou schopny přeprogramovat svůj metabolismus tak, aby vytvářely další energii pro přežití a růst. Nádory toho často dosahují tím, že do svých buněk pumpují zvýšené množství aminokyseliny glutaminu, především prostřednictvím pumpy zvané SLC1A5. Vědci zabývající se výzkumem rakoviny se proto snaží najít léky, které blokují tuto SLC1A5 a snižují hladinu glutaminu. Tato práce identifikovala přibližně 20 slibných možností a jedna z nich byla vybrána na základě své vynikající schopnosti zabránit SLC1A5 v dosažení buněčné membrány. Což byla molekula IMD-0354, která dokáže blokovat absorpci glutaminu. Tyto nové poznatky nabízí nový přístup k léčbě různých typů rakoviny.

„I když v poslední době došlo k velkému pokroku v léčbě melanomu, nádory mnoha pacientů jsou rezistentní vůči současné terapii, což se stalo hlavní překážkou v úspěšné léčbě této nemoci. Tato studie popisuje nadějnou molekulu, která se selektivně zaměřuje na příjem glutaminu, aminokyseliny, na které závisí přežití nádoru. Doufáme, že objev této molekuly dá novou naději lidem žijícím s diagnostikovaným melanomem, smrtelným nádorovým onemocněním, “ uvedl vedoucí výzkumu Ze’ev Ronai, Ph.D.
Mohlo by se vám líbit

Proč jste nemocní: Nevyřešené problémy mohou vyústit v nepříjemnou nemoc. Co znamená bolest kloubů nebo nespavost?

Trápí vás nějaké problémy či jiné neduhy? Lidské postoje a nevyřešené problémy mohou způsobit to, že se projeví jako určitá nemoc nebo neduh na fyzickém těle. Potlačování emocí i dalších problémů může vyústit v nepříjemnou nemoc. Zkuste najít cestu a porozumění vašeho těla i duše.
svetzeny.cz

Pár slov o institutu

Sanford Burnham Prebys Institute je přední, nezávislý biomedicínský výzkumný institut, jehož cílem je porozumět lidské biologii a nemocem a rozvíjet vědecké objevy, které mají zásadní vliv na lidské zdraví. Již více než 40 let přináší jejich výzkumy průlomové objevy v oblasti rakoviny, neurověd, imunologie a dětských nemocí.

Zdroj článku