Přejít k hlavnímu obsahu

Každá nemoc nám něco říká: Psychika ovlivňuje vaše tělo více, než si myslíte. Bolesti mají vysvětlení

Tělo a duše jsou spojené nádoby. Pokud nejste psychicky úplně fit, dlouhodobě žijete ve stresu, nervovém vypětí, smutku nebo frustraci, projeví se to časem na fyzické úrovni. Jak psychické vlivy působí na tělo a jaký vliv mají naopak tělesná onemocnění na duševní procesy? Tím se zabývá psychosomatika, která patří mezi nové lékařské obory. Více si přečtěte v tomto článku.

V psychosomatice je považováno tělo a duše jako jeden neoddělitelný celek. Když se se zdravotními obtížemi obrátíme na lékaře, pomocí různých přístrojů a testů zjišťuje, z čeho naše potíže pramení. Jenže některé potíže bývají neidentifikovatelné a lékařům se nepodaří stanovit diagnózu. Jsme pak nuceni navštěvovat různé specialisty, kteří nám nakonec sdělí, že jsme úplně v pořádku, a to i přesto, že naše potíže stále přetrvávají. Pokud se něco podobného stalo i vám, je pravděpodobné, že vaše potíže jsou psychického původu. Žijete-li ve spěchu a obklopeni stresem, vaše duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.  Za psychosomatickými potížemi totiž vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Jak funguje psychosomatika?

Naše psychika zpracovává všechny naše zážitky a myšlenky. Všechno se v nás svým způsobem ukládá, aniž bychom si to kolikrát uvědomovali. Pokud jsou naše prožitky jakýmkoli způsobem ohrožující, pak působí našemu organismu extrémní stres. Jenže všichni toužíme po harmonii, a tak všechny negativní zážitky potlačujeme. Tělo se ale snaží naši psychiku chránit a na problém začne poukazovat různými fyzickými příznaky. A o co víc se bráníme přirozené reakci těla, tím se fyzické příznaky zhoršují. Pokud nevyslyšíme ani je a nadměrnou psychickou zátěž nijak nekompenzujeme, může se objevit vážná nemoc.

Co se stane s vaším tělem, když denně vypijete šálek heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj není jen příjemně voňavý a chuťově lahodný, dal by se bez okolků označit jako všelék. Obsahuje totiž mnoho hodnotných a zdraví prospěšných látek. Co se stane, když budete každý den popíjet šálek heřmánkového čaje? To se dozvíte v našem článku.
svetzeny.cz

Jak se vyléčit pomocí psychosomatiky?

Pokud lékař ani specialista neobjeví příčinu vašich fyzických obtíží, je na místě oslovit psychoterapeuta, který vám pomůže odhalit spojitosti fyzických obtíží s vašimi traumaty nebo stresy. Vy pak jednodušeji naleznete cestu ke změně. Nejčastějšími spouštěči fyzických problémů na úrovni duše patří nedostatek spánku a odpočinku, dlouhodobý stres a psychické vypětí, komplikované a obtížně řešitelné vztahy, příliš vysoké životní tempo a nespokojenost sami se sebou. “Pacienti přicházejí za psychosomatickou medicínou především s nemocným tělem – bolestí v zádech, ekzémem, který nejde léčit, zánětem střeva nebo vysokým krevním tlakem. A za většinou z nich stojí nějaký druh vztahů, napětí, prožitků, emocí, a přitom o tom ten pacient nemusí vědět a může se to projevit rozladěním těla. Při péči o pacienta se hledají výkyvy v symptomu a ukazuje se, že to nezřídka navazuje na nějakou konkrétní situaci, na přetížení. Většinou je ten člověk zahrnut obrovským množstvím aktivit, a chybí mu čas, ve kterém se neděje zdánlivě nic.“, vysvětlil. Českém rozhlasu Plus lékař a psychoterapeut Vladislav Chvála.

Příklady psychosomatických obtíží

Podle webových stránek online terapeutů Hedepy nestojí za bolestmi zad často jen fyzické příčiny, ale i ty psychické. Bolest zad může zrcadlit vnitřní napětí či stres. Záda jsou považována za odpadní místo pro naše pocity, emoce a stavy, které nám způsobily bolest. Kožní potíže má na svědomí také zvýšený stres, ale může jim přispět i nedostatečné sebevědomí. Dýchací potíže psychosomatického původu bývají znamením, že nás v životě něco dusí, ať už nezdravý vztah, práce, kterou nemáme rádi, nebo něco, čeho se dlouhodobě obáváme. Psychické nepohodě můžeme připsat také řadu trávicích problémů. Za tyto problémy může upřednostňování potřeb ostatních před těmi vlastními, snaha vyhovět nárokům okolí, obavy z prezentace nebo projevu před davem, obecně nervozita. To, že už je naše tělo unavené a potřebuje odpočinek, nám může signalizovat náhlým nachlazením či virózou. Měli byste tedy zpomalit a myslet také na sebe a své zdraví.

Zdroj článku