Přejít k hlavnímu obsahu

Módní ikony 3: Drzé provokatérky

Jenom to, co šokuje, má šanci neuniknout pozornosti – na to vsadily dvě vlivné dámy módních trendů, jejichž styl a nápady inspirují a svádějí k napodobování.

Punková Vivienne

Vivienne Westwood opanovala módní scénu v sedmdesátých letech, kdy už ten pravý „módní diktát“ neexistoval a haute couture definitivně ztratila autoritu. Tato britská návrhářka se od počátku snažila co nejvíce provokovat – třeba tím, že si otevřela butik s názvem SEX, kde prodávala trička potištěná pornoobrázky. Inspiroval se jím i Malcolm McLaren: jeho kapela Sex Pistols, která svým nezkrotným duchem přispěla k formování hnutí punk, se jmenovala právě podle tohoto obchodu. Viviene a Malcolm jsou tak považováni za duchovní rodiče punku. Mainstreamové módě přinesli vzpouru a provokaci. Obohatili ji třeba o černou kůži a cvočky. Vivienne Westwood později také oblékala hrdinky vlivného seriálu Sex ve městě.

Provokativní Madonna

Madonna se proslavila body se špičatou podprsenkou, které je podle některých nejslavnějším koncertním kostýmem všech dob. Navrhl ho pro ni známý návrhář Jean Paul Gaultier, který tak jako první učinil intimní vrstvy oblečení veřejnými. Madonnina špičatá podprsenka se do módního mainstreamu neprosadila jako příliš provokativní, prvky ze spodního prádla však současné módě zůstaly.

MadonnaZdroj: FashionDays.cz

Foto: Fashion Days Fashion Academy/Z knihy Jany Máchalové: Budiž móda (2)