Přejít k hlavnímu obsahu

Módní ikony 2: Modelky jinak

Styl populárních modelek vede k napodobování – na ty, které ve světě módy dokázaly udělat něco jako revoluci, se nezapomíná.

Lolitka Twiggy

Twiggy (vlastním jménem Lesley Lawson) navždy změnila ideál ženské krásy. Když se v šedesátých letech stala módní ikonou, byl to opravdový převrat. Nakrátko ostříhaná dívka bez prsou, která chodila v podkolenkách, dávala špičky k sobě a mluvila okleštěným slovníkem, se rázem stala hvězdou přehlídkových mol. Všechny modelky před ní se tvářily žensky vznešeně, a najednou se objevila mladičká Britka, která jako by se stala živoucí Lolitou z tehdejšího bestselleru ruského spisovatele Nabokova. Vlivem Twiggy sklouzla pozornost z aristokratického pasu a dekoltu na hubené nohy, které se ukázaly pod kratičkými a lechtivými minisukněmi.

Vychrtlá Kate

Příchod Kate Moss znamenal konec krásek z planety Barbie, dokonalých jako řecké bohyně. Do centra pozornosti se dostaly chudinky se zplihlými vlasy, skloněnou hlavou a pobledlou pletí, které působily jako zanedbané, popřípadě zfetované děti. Kate s výškou hrubě pod standardních sto sedmdesát centimetrů a s váhou pouhých čtyřicet pět kilo se stala jejich symbolem. Byla obviňována z toho, že její snímky mají pedofilní podtext a že její vychrtlost šíří anorexii. Kromě závislosti na kokainu se Kate proslavila vztahem s Johnnym Deppem a do současného módního proudu prosadila mimo jiné baleríny a několik prvků džínové módy – upnutý „skinny“ střih kalhot, kratičké šortky a bundy.

Kate_MossZdroj: FashionDays.cz

Foto: Fashion Days Fashion Academy/Z knihy Jany Máchalové: Budiž móda (2)