Přejít k hlavnímu obsahu

Velikonoční kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte nejdůležitější svátky jara

Jak dobře znáte Velikonoce – nejdůležitější svátky jara? Vyzkoušejte si náš zábavný kvíz, který zjistí, jak dobře se orientujete ve velikonočních pověrách, pranostikách a zajímavostech. Zvládnete správně odpovědět na všech 7 otázek?

Velikonoce – nejdůležitější svátky jara

Velikonoce bývaly kdysi pohanským svátkem, dnes je to však důležitý svátek zejména pro křesťany, kteří si v tomto období připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jak dobře je znáte? Otestujte se v kvízu, který naleznete níže. Z hlediska křesťanství jsou to ještě důležitější svátky než Vánoce. Čas velikonočních oslav určil až 1. nikajský koncil, který se konal v roce 325. Oslavy začínají tzv. Květnou nedělí. V tento den se oslavuje vstup Ježíše Krista do Jeruzaléma, kdy se mu tehdy dostalo velkolepého přivítání. Květná se jí říká z důvodu, že v tento den jsou kostely bohatě zdobeny květinami. Následuje Modré pondělí, které se odehrává ve znamení velkého jarního úklidu. Po něm přichází šedivé úterý, kdy se v úklidu pokračovalo – hospodyně vymetaly pavučiny, proto je tento den spojen s šedou barvou. Poté přichází Škaredá středa, kdy se vymetají komíny a nikdo se nemá mračit, jinak mu to už zůstane po všechny středy v roce. Říká se, že Jidáš se v tento den mračil na Ježíše, následně jej pak zradil za pověstných 30 stříbrných. Proto se v tento den také pečou jidáše, sladké pečivo z kynutého těsta. Traduje se, že pokud je v tento den sníte, budete zdraví jako řípa.

Mohlo by se vám líbit

Horoskop: Nejkrásnější Velikonoce čekají na tři znamení zvěrokruhu. Střelci i Ryby, máte se na co těšit

Velikonoce jsou za dveřmi a hvězdy mají pro tři znamení zvěrokruhu připravené skvělé chvíle. Komu bude sedět štěstěna na zádech?
svetzeny.cz

Nejdůležitější je tzv. velikonoční triduum – tedy Zelený čtvrtek, Bílá sobota a Velikonoční neděle. O Zeleném čtvrtku si křesťané připomínají poslední večeři Ježíše Krista. Zelený se mu říká z důvodu, že se v tento den jedly zelené potraviny – špenát, hrách, zelí a další. Mělo to zajistit, aby lidem zdraví celý rok dobře sloužilo. O Velkém pátku se pak držel smutek. V tento den se křesťané postí. Nemělo by se také zametat, pracovat, uklízet a péct. Rozhodně byste v tento den neměli nic přesouvat z domu a také si nic nepůjčovat. Bílá sobota je symbolicky spojena s očistou. Lidé v tento den připravují domácnost na oslavy, malují se vajíčka, pečou se velikonoční dobroty a uklízí se. Snad nejdůležitějším dnem je pro křesťany Velikonoční neděle. V tu se lidé kdysi měli dostavit do kostela s upečeným beránkem či mazancem, aby jim ho tam vysvětili. Dnes je však důležitější Velikonoční pondělí, kdy děti chodí koledovat. Děvčata se nechávají vyšlehat, aby zůstala mladá a krásná, chlapcům za to dávají odměnu ve formě malovaných vajíček.

Kvíz

1. Které tvrzení je nepravdivé?
A) Velikonoční svíce hoří jen na Zelený čtvrtek.
B) Velikonoční svíce symbolizuje život.
C) Na velikonoční svíci jsou řecká písmena alfa a omega spolu s křížem.
D) Velikonoční svíci se někdy říká také paškál.
2. Jakou biblickou postavu symbolizuje beránek?
A) Jidáše
B) Ježíše Krista
C) Evangelistu Marka
D) Apoštola Jana
3. Velikonoční zajíček symbolizuje...
A) Obětování se
B) Zmrtvýchvstání
C) Pokání
D) Půst
4. Říká se, že kdo si o Velikonocích omyje vodou z potoka obličej, ten...
A) do roka najde pravou lásku
B) odhalí tajemství
C) zoškliví
D) zkrásní
5. Dle dávných legend se hory s poklady otevírají...
A) ve Škaredou středu
B) na Zelený čtvrtek
C) na Velký pátek
D) v Bílou sobotu
6. Německé děti věří, že vajíčka na zahradě a v domě schovává velikonoční...
A) oslík
B) zajíček
C) beránek
D) kohoutek
7. Doplňte správně pranostiku. Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak...
A) je zima tuhá.
B) je jaro studené.
C) je podzim deštivý.
D) je léto teplé.

Řešení
Mohlo by se vám líbit

Velikonoce za první republiky: Poznejte, jak se svátky jara slavily před sto lety a upečte si beránka dle tradiční receptury

Jak se slavily Velikonoce za první republiky? Poznejte, jak probíhaly oslavy nejdůležitějších svátků jara před sto lety. Jaké byly tehdy zvyky, pověry, velikonoční výzdoba a recepty? V článku také naleznete recept na lahodného velikonočního beránka.
svetzeny.cz