Přejít k hlavnímu obsahu

TEST SLUCHU: Zjistěte během pár vteřin, jak starý je váš sluch. Slyšíte jako děti, nebo pokulháváte i za seniory?

Sluch je jedním z nejdůležitějších smyslů, který vám umožňuje vnímat zvuky okolního světa. Ale jak člověk stárne, jeho sluch se postupně mění a ovlivňuje schopnost slyšet různé frekvence zvuku. V tomto článku se dozvíte, jak věk ovlivňuje sluch a jak se projevuje ve vnímání různých frekvencí zvuku. Svůj sluch pak můžete otestovat pomocí krátkého videa.

Většina lidí zapomíná při sprchování na důležité místo na těle: Jestliže ho budete vynechávat, hrozí vám rozšíření bakterií

Správné hygienické návyky má snad každý z nás. Na těle je ale přitom jedno místo, u kterého by vás nenapadlo mu věnovat zvýšenou pozornost. Pokud ho necháte bez pořádného vydrhnutí, může dojít k hromadění bakterií a zánětům!
svetzeny.cz

Jaký je rozsah frekvencí lidského sluchu?

Prvním krokem k pochopení toho, jak věk ovlivňuje sluch, je seznámit se s rozsahem frekvencí, které lidské ucho může vnímat. Normálně se rozsah pohybuje od přibližně 20 Hz do 20 000 Hz. Mladší lidé mají obvykle schopnost slyšet vyšší frekvence, zatímco s postupujícím věkem se tato schopnost snižuje.Stárnutí má totiž významný vliv na sluchový systém. Postupem času dochází ke ztrátě buněk ve vnitřním uchu, které jsou zodpovědné za vnímání zvuku. Tato ztráta buněk a nervového spojení může způsobit snížení schopnosti slyšet určité frekvence.

O jaké frekvence vás připravuje stáří?

Jednou z prvních oblastí, které jsou ovlivněny stárnutím sluchu, jsou nízké frekvence. Někteří lidé stářím postupně ztrácí schopnost vnímat frekvence pod 1 000 Hz. To může mít za následek horší vnímání basových zvuků a rytmů hudby. Dalším důsledkem stárnutí sluchu je postupná ztráta schopnosti slyšet vysoké frekvence. Tyto frekvence jsou důležité při vnímání detailů řeči a hudby. Lidé ve vyšším věku často ztrácejí schopnost slyšet frekvence nad 8 000 Hz, což může znamenat, že budou mít problémy s rozlišováním určitých slov a zvuků.

Rady od babiček proti bolesti kyčlí: Skvěle funguje domácí mazání i obklady. Skutečně pomáhají

Bolest dokáže každému z nás pořádně otrávit život. Zvlášť, když trvá delší dobu a omezuje nás v každodenních aktivitách. Mezi časté potíže patří bolest kyčelního kloubu, která vás může zastihnout, ať je vám třicet nebo třeba padesát. Než si vezmete pilulku proti bolesti, zkuste vsadit na pomoc ze zelené lékárny.
svetzeny.cz

Jak můžete svůj sluch udržovat v dobré kondici?

Kromě samotného stárnutí mohou na sluch mít vliv i různé faktory životního stylu. Dlouhodobé vystavení hlasitým zvukům, jako je například hlasitá hudba nebo hlučné pracovní prostředí, může urychlit proces ztráty sluchu. Proto nezapomínejte chránit své uši před nadměrným hlukem a používejte ochranné prostředky, jako jsou sluchátka nebo ušní zátky. Ačkoli je poškození nebo ztráta sluchu nevyhnutelnou součástí stárnutí, existují způsoby, jak minimalizovat jejich dopad. Pravidelné prohlídky u odborníka jsou důležité pro včasné odhalení případných problémů se sluchem. Používání sluchadel nebo ušních zátek v hlučném prostředí a snížení expozice nadměrnému hluku jsou také klíčovými opatřeními pro udržení zdravého sluchu. Uši udržujte vždy čisté a vyvarujte se agresivnímu čistění vnitřku uší pomocí vatových tyčinek. Vatové by se totiž neměly zavádět příliš hluboko do ucha. Mohou tlačit nečistoty ještě hlouběji nebo způsobit podráždění a poškození ušního kanálu.

Jak staré máte uši?

Na internetu existuje mnoho testů, které mohou orientačně určit stáří vašich uší. Vyzkoušejte si jeden z nich a v komentářích se podělte, zda naměřené stáří odpovídá vašemu skutečnému věku!

Zdroj článku