Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Únor bílý, pole sílí. Otestuje svoje znalosti českých pranostik

Znáte tradice a pranostiky? Používaly je už naše babičky a spousta z nich doslova zlidověla. Například Medardova kápě čtyřicet dní kape. Co srpen nedopeče, září nedovaří a mnoho dalších. Některé z nich jste se učili ve škole. Znáte je všechny? Otestujte si své znalosti a zjistěte, která pranostika vypovídá o daném měsíci.

Kvíz: Víte, kdo je Štaflík a Špagetka? Otestujte si svoje znalosti z nejoblíbenějšího dětského pořadu Večerníček

Večerníček je bezesporu jedním z nejdůležitějších a nejoblíbenějších pořadů pro děti v České republice. Tento televizní program se stal nedílnou součástí každodenního života mnoha rodin a zároveň symbolizuje dětství pro nespočet dospělých, kteří vyrůstali v 70., 80. i 90. letech. Otestujte si svoje znalosti v našem zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Útvar lidové slovesnosti

Jde v podstatě o předpověď, která se bude týkat nejbližšího období. Spousta lidí sadí svou úrodu na zahradě až po “třech zmrzlých” tedy Pankráci, Serváci a Bonifáci. Proč? Protože by mohla úroda zmrznout a všechna snaha přijde vniveč. Pranostika se odvozuje od řeckého slova prognósis tedy předpověď. Umíte určit, která pranostika se váže ke kterému měsíci v roce? Otestujte své znalosti!

Info ikona
počasí

Pranostika jako předpověď počasí

V dávných dobách nebyla tolik rozvinutá meteorologie a lidé tedy k nějaké předpovědi dospěli povětšinou odhadem. Nebo jim také sloužili pranostiky, které rámcově předpovídají, jak bude v následujících dnech. Když na Medarda pršelo, obvykle se čekalo, že další dny bude pršet taky. Lidé žili v souladu s přírodou a jejich úroda a tím pádem chudoba nebo blahobyt se často spojovaly právě s počasím. Pranostiky se nevztahují pouze k počasí, ale také se vztahovaly k zemědělství, hospodářství a podobně. 

 

Zdroj článku