Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz pro chytré: Jak dobře znáte cizí slova? Tyto výrazy jsou běžně používané. Byla by ostuda, kdybyste je spletli

Info ikona
Chytrá žena

Český jazyk je krásný a bohatý. Ovšem hemží se také cizími slovy, která už jsme přijali za vlastní a běžně je používáme. Někomu ale jejich správný význam bohužel uniká a ve snaze udělat dojem, se kolikrát člověk spíše ztrapní. Znát úplně všechny cizí výrazy není ani možné. Přesto by měl každý z nás umět správně použít ty, které patří mezi nejběžnější. Jak jste na tom s jejich znalostí vy? Zkuste si projít naším testem.

V dnešní době je používání cizích výrazů v českém jazyce naprosto běžné. Ostatně není to žádná novinka. V době, kdy byla v našich zeměpisných šířkách hojně používaná například němčina, se to právě německými výrazy v naší mateřštině jen hemžilo. 

Dnes se dostávají do češtiny především slova anglického původu, což souvisí s globalizací, mezinárodní komunikací nebo například s vývojem nových technologií. Běžně se s nimi setkáváme v médiích, což přispívá k jejich rozšiřování. Dalším faktorem je pak sledování různých filmů a seriálů na zahraničních platformách nebo poslouchání cizojazyčných podcastů či hudby. Vidíte, v poslední větě je hned několik cizích slov, kterým už běžně rozumí skoro každý z nás. Navíc existuje i řada vědních oborů, kde cizí slova prakticky nemají český překlad.

Kvíz: Umíte psát správně s/z? Zkuste si své znalosti otestovat v našem kvízu

Čeština nás občas dokáže potrápit. Znalosti máme ze školy každý, ale ne všechno si pamatujeme správně. Oříškem bývá například psaní předpon s a z. Jak jste na tom v téhle obasti našeho mateřského jazyka vy? Zkuste se otestovat v našem zábavném kvízu. Některé otázky jsou jednoduché, nad jinými dost možná budete chvilku váhat.
svetzeny.cz

Cizí slova jsou v češtině stále běžnější 

Řečeno slovy klasika, "může se vám to nelíbit, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžete dělat". Cizích slov v českém jazyce stále přibývá, což je ovšem zcela přirozený vývoj. Zejména v mladší generaci je tento trend zcela evidentní. Důvodem bývá v tomto případě prostý fakt, že cizí slova zkrátka znějí lépe a jsou "cool". Mnoho lidí se cítí být "in", když cizí slova používá a chtějí se tak trochu předvést. Neznamená to ale, že by starší lidé cizí slova nepoužívali. Někteří je mají jako součást své profese, jiní jsou natolik sečtělí a inteligentní, že jejich používání vůbec neřeší. Najde se ale stále i mnoho lidí, kteří chtějí zapůsobit a cizí slova používají špatně. Pak si ovšem koledují o pořádný trapas

Jak jste na tom se znalostí cizích slov vy? Zkuste si projít naším kvízem.

Pokud se vám kvíz nezobrazuje správně, klikněte na odkaz ZDE

Zdroj článku