Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte si všeobecné vědomosti. Pokud zvládnete všech deset otázek, obstojíte ve společnosti i při pohovoru

Všeobecné znalosti jsou souhrnem informací z různých oblastí, jako je historie, věda, geografie, kultura, literatura, sport nebo současné dění. Nejde o hluboké odborné znalosti, ale spíše o základní přehled, který nám umožňuje lépe porozumět světu kolem nás a fungovat v něm. Snažíte se denně udržet v obraze? Potom tímto kvízem projdete bez ztráty bodu!

Mít všeobecné znalosti znamená vědět například to, kdo napsal dílo Romeo a Julie, kde leží Machu Picchu, jak funguje fotosyntéza nebo kdo vyhrál poslední mistrovství světa ve fotbale, stejně jako třeba znát světoznámé módní návrháře nebo vědět, co dělat při zemětřesení. Možná se zdají některé informace nepodstatné, ale často jsou cestou k zajímavým rozhovorům, lepším rozhodnutím i úspěchu v různých situacích. Pomohou také ve chvíli, kdy se musíte bavit s někým, s kým si nemáte co říct.

Kde člověk využije všeobecné znalosti?

Možná si říkáte, že vám přehled v různých tématech k ničemu nebude, ale opak je pravdou. Všeobecné znalosti se hodí v mnoha situacích. Například ve společnosti, kde umět vést konverzaci na různá témata je užitečné při setkáních s přáteli, kolegy i novými lidmi. Dobrá znalost aktuálních i historických faktů vám umožní zapojit se do debaty a zaujmout ostatní. Také v práci se všeobecné znalosti hodí. Ať už pracujete v jakémkoliv oboru, všeobecný přehled vám pomůže lépe chápat souvislosti a rychleji se učit nové věci. Navíc, při pracovních schůzkách nebo pohovorech můžete díky znalostem udělat dojem.

Využijete je i při cestování. Znalost historie, geografie a kultury vám umožní lépe porozumět místům, která navštěvujete, a zároveň se snadněji dorozumět s místními obyvateli. Pokud máte rádi kvízy, vědomostní soutěže nebo třeba únikovky, všeobecné znalosti vám mohou pomoci k vítězství. Čím více víme, tím lépe chápeme svět. Všeobecné znalosti nám pomáhají vytvářet si vlastní názory, orientovat se v informacích a kriticky myslet.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Všeobecné znalosti žáků 7. třídy ve 13 otázkách. Vyzkoušejte, jak uspějete

Když se řekne učivo druhého stupně základní školy, mnoho z nás má tendenci jen mávnout rukou, protože to bylo "dávno". "To jsem dávno zvládnul," říkáme si sebejistě, ale také to říkáme našim dětem a vnoučatům. Přitom možná tajně z hlavy lovíme data a vzorečky, které jsme kdysi uměli nazpaměť. Ale buďme upřímní, vzpomenete si, kdy proběhla bitva na Bílé hoře? Nebo jak vypočítat obsah trojúhelníku? A co je to fotosyntéza? Nejspíš bychom sami potřebovali nápovědu. Ale o tom náš kvíz všeobecných znalostí ze 7. třídy nebude.
svetzeny.cz

Proč je důležité mít přehled

V době, kdy máme neomezený přístup k informacím, se může zdát, že není nutné si něco pamatovat, vždyť si přece vše můžeme najít na internetu. Přesto má mít široký přehled obrovskou hodnotu. Pomáhá nám lépe se rozhodovat. Pokud víme, jak funguje ekonomika, politika nebo třeba zdravotnictví, můžeme lépe posoudit situaci a udělat správná rozhodnutí. Zlepšuje naši argumentaci. Když máme znalosti, můžeme podpořit své názory fakty a lépe obhájit svůj postoj. Zvyšuje naši sebedůvěru, protože se znalostmi se cítíme jistější a sebevědomější v rozhovorech. Rozvíjí kreativitu jelikož s dostatkem informací snadněji hledáme souvislosti a přicházíme s novými nápady. Chrání nás před manipulací. Lidé s dobrými všeobecnými znalostmi jsou méně náchylní k dezinformacím a fake news.

Mozek miluje zajímavosti!

Zajímavé a nečekané informace si pamatujeme lépe než běžná fakta. Pokud tedy chcete zaujmout ve společnosti a rozproudit plodnou debatu, zkuste si zapamatovat následující fakta a nebojte se je použít.

Tučňáci mají kolena, jen je nevidíme, protože jsou schovaná pod peřím.
Leonardo da Vinci mohl jednou rukou psát a druhou současně kreslit.
Voda může vřít i mrznout zároveň – tento jev se nazývá „trojný bod“.
V Antarktidě existují vodopády, které vypadají, jako by krvácely – červenou barvu způsobují oxidy železa.
Krokodýl nemůže vyplazovat jazyk.
Nejdelší slovo v angličtině má 189 819 písmen a označuje typ proteinu.
Med se nikdy nezkazí – archeologové našli 3000 let starý med, který byl pořád jedlý.
První telefonát Alexandera Grahama Bella byl směrován na jeho asistenta slovy: "Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás."
Napoleon nebyl tak malý, jak se tvrdí. Měřil 169 cm, což byla v jeho době průměrná výška.
V Austrálii existuje tolik ovcí, že na každého obyvatele připadá asi 8 kusů.

Baví vás kvízy? Vyzkoušejte si, jak dobře znáte ty nejzajímavější mosty světa.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Vědomostní kvíz nejen pro seniory: Tyto otázky vám ukážou, jestli máte všeobecný přehled. Všech 10 zvládne málokdo

Mozek, stejně jako tělo, potřebuje pravidelný trénink. Právě kvízy, hádanky a logické úlohy patří mezi nejzábavnější formy, jak si uchovat bystrou mysl. Bez ohledu na to, zda jste senior, nebo máte důchod ještě v nedohlednu, nikdy není na škodu oprášit nabyté znalosti a přiučit se něco nového. Proto se do našeho kvízu směle pusťte bez ohledu na věk.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit