Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Električka nebo lopta. Otestujte si, jak dobře rozumíte slovenskému jazyku

Ačkoliv bylo Česko a Slovensko několik desítek let jedním státem, jen málokterý Čech si pamatuje a rozumí významu některých slovenských slov. A to i přes to, že si jsou čeština a slovenština velmi podobné. Otestujte se v zábavném kvízu a zjistěte, jak dobře rozumíte jazyku našich sousedů vy.

Rozdíly mezi češtinou a slovenštinou

Čeština a slovenština jsou dva slovanské jazyky, které mají mnoho společných rysů, ale existují mezi nimi i některé jazykové rozdíly. Jednou z hlavních odlišností je fonologie. Slovenština si zachovala délky samohlásek jako významově rozlišující prvek, což znamená, že délka samohlásek ovlivňuje význam slova. Naopak v češtině se délka samohlásek obvykle nepoužívá k významovému rozlišení, s výjimkou některých dialektů. Dalším rozdílem jsou gramatické struktury. Ačkoli jsou si oba jazyky gramaticky velmi podobné, existují určité odchylky v používání gramatických tvarů a konstrukcí. Slovní zásoba většinou sdílí mnoho podobností, ale jsou zde i rozdíly ve slovech a tvarech. Přízvuk je dalším aspektem, který se v jazycích liší. Zatímco v češtině je přízvuk obvykle na prvním slabikovém “úderu“, ve slovenštině je běžný třetí slabikový přízvuk.

Historický vývoj obou jazyků vedl k vytvoření odlišné slovní zásoby a gramatiky, přestože mají společný slovanský základ. Regionální dialekty jsou dalším faktorem, který přispívá k jazykovým odlišnostem. I přes tyto rozdíly jsou si čeština a slovenština vzájemně srozumitelné, což umožňuje mluvčím jednoho jazyka porozumět mluvčím druhého jazyka s relativní lehkostí. V době existence Československa zde dokonce byl tzv. pasivní bilingvismus. To v praxi znamená schopnost dekódování jazykové informace v druhém jazyce. Jinými slovy se jedná o schopnost porozumět mluvenému i psanému textu druhého jazyka.

Kvíz: Zvládli byste učivo 6. třídy? V těchto znalostech pokulhává většina Čechů

Základní školou prošel asi každý z nás. Znalosti, které jsme se tam naučili, bereme jako základní, které bychom měli všichni umět. Vzpomenete si, co jsme se učili v 6. třídě? V těchto znalostech většina Čechů poměrně dost pokulhává. Otestujte své znalosti v zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Slovenština v České republice

Vzhledem ke společné minulosti obou států a jazyků, umožňuje český právní řád používat slovenštinu v řadě právních a úředních úkonů bez nutnosti překladatele a tlumočníka. To platí pouze pro slovenštinu, nikoliv pro jiné menšinové jazyky. Mohlo by se zdát, že porozumět slověnštině by měl být schopen snad každý Čech. Opak je ale v mnohých případech pravdou, a to především u mladších generací.

Otestujte se v našem kvízu a zjistěte, jak jste na tom se slovenštinou vy.

 

Otestujte své znalosti v zábavném kvízu!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Kudrnáč Stanislav Aubrecht z Vesničko má středisková: Co dělá 40 let od natočení komedie?

Kdo by si nepamatoval na zamilovaného Jardu Pávka, kterak se natřásá před pohlednou učitelkou a na adresu svého soka v lásce pronáší, že je dacan. Stanislava Aubrechta (57) role žárlivého kudrnáče proslavila. Mimo uměleckého nadání je herec také šikovným producentem a podnikatelem.
svetzeny.cz
Zdroj článku