Přejít k hlavnímu obsahu

Nacistická zámecká paní Henriette von Schirach se tulila k Hitlerovi, po válce čistila vězeňské záchody

Bohatá nacistická panička Henriette Von Schirach byla přinejmenším kontroverzní postavou druhé světové války. Ačkoliv se přátelila s Hitlerem, nebála se mu postavit, když se jí něco nelíbilo, a zastat se Židů. Na druhou stranu kradla jejich majetek a vydělala na něm obrovské bohatství. Jak se k tomu všemu dcera Hitlerova dvorního fotografa dostala?

Když během druhé světové války nacisté vstoupili do Rakouska, čekala je poněkud jiná reakce než v ostatních státech okupovaných Německem. Rakušané vojáky i tanky vítali radostně a s nadšeným jásotem. Německá armáda se nesetkala s žádným ozbrojeným odporem a zemi obsadila bez jediného výstřelu. Adolfa Hitlera, který cestoval do Linze a Vídně, vítali lidé květinami, zatímco Židé se snažili utéct ze země.

Přátelství s Hitlerem

V srpnu roku 1940 jmenoval Hitler ve Vídni Baldura Von Schiracha novým říšským místodržitelem a vůdcem nacistické strany. Von Schirach se s Hitlerem poprvé setkal už v roce 1925 a okamžitě se stal jeho nadšeným stoupencem. Když se v roce 1932 oženil s Henriettou Hoffman, vztahy s Hitlerem se ještě prohloubily. Henrietta totiž byla dcerou Hitlerova dvorního fotografa Heinricha Hoffmana, a tak byli manželé častými hosty v Hitlerově sídle Berghof, později i se svými čtyřmi dětmi.

Jakmile se Von Schirach dostal k moci, začal spolu se svojí ženou rozkrádat státní peníze a majetek Židů. Henriette se narodila 2. února 1913. Matka byla bývalá zpěvačka a herečka a zemřela náhle, když bylo Henriettě patnáct let. Henriettě bylo zhruba osm let, když se poprvé setkala s Adolfem Hitlerem, který k Hoffmanovým v Mnichově často chodil na večeři. Vůdce si malou holčičku bral občas na klín a snažil se s ní přátelit. Když jí bylo sedmnáct let, Hitler se s ní údajně pokusil navázat vztah. V té době mu bylo přes čtyřicet a Henrietta později vzpomínala, jak se jí zcela vážně zeptal, zda ho políbí. Henrietta reagovala záporně a on beze slova odešel. Její otec jí historku nevěřil a vysmál se jí.

Přesto Henriette později během studia na mnichovské univerzitě pracovala také jako Hitlerova sekretářka. Díky tomu se seznámila s řadou vlivných nacistů i s Hitlerovou neteří Geli Raubal, jenž v roce 1931 spáchala sebevraždu, a také s pozdější Hitlerovou partnerkou Evou Braun, jenž si na konci války vzala život spolu s Vůdcem v jeho bunkru.

Mohlo by se vám líbit

Hitlerův mazánek Goebbels: V dětství jej šikanovali, miloval českou herečku a vyvraždil vlastní rodinu

Joseph Goebbels byl jedním z nejvlivnějších mužů nacistického Německa, jehož mistrovská manipulace s veřejným míněním pomohla Adolfu Hitlerovi ovládnout celou zemi. Propaganda byla jeho nejsilnější zbraní, kterou využíval nejen před válkou k upevnění moci, ale i během války k mobilizaci národa a ospravedlňování nacistických zločinů.
svetzeny.cz

Život v luxusu

Po svatbě s Von Schirachem čekal Henriette luxusní a bohatý život, který si užívala plnými doušky. Přestěhovali se s rodinou do Vídně, kde to milovala, a navíc koupili zámek Aspenstein. Jejich dům byl vyzdobený krásným nábytkem, uměleckými díly a drahými koberci ukradenými z židovských domů a bytů. Dům, v němž bydleli, patřil Židovi, který uprchl ze země.

Henriette si byla plně vědoma činů svého manžela a schvalovala je. Von Schirach byl zodpovědný za deportace rakouských Židů, k nimž se vyjádřil ve svém projevu dne 14. září 1942: „Pokud byste mi chtěli vyčítat, že jsem deportoval z města desítky tisíc Židů do východního ghetta, musím podotknout, že tento krok vidím jako aktivní příspěvek k evropské kultuře.“ Za jeho vedení bylo do německých nacistických koncentračních táborů na území dnešního Polska deportováno z Vídně 185 000 Židů. 

Mohlo by se vám líbit

Lina Heydrichová: Po atentátu na manžela pohřbila i syna, na zámku v Břežanech jí otročili Židé z Terezína

Reinhard Heydrich byl za druhé světové války jedním z nejvlivnějších nacistů. Za jeho rychlý kariérní vzestup ale mohla především jeho žena Lina, která ho k SS přivedla. Ta za války našla zalíbení v Panenských Břežanech, kde toužila zůstat i po manželově smrti. Vyhnal ji až konec války a touha Čechů po jejím odsouzení. Do konce života byla přesvědčená, že ona i manžel měli ty správné životní hodnoty.
svetzeny.cz

Vzpoura proti Hitlerovi

Henriette byla na výletě v Holandsku, když byla svědkem odtahování Židů do transportu. Celá násilná akce ji pobouřila, a tak si domluvila schůzku přímo s Hitlerem. Na setkání Vůdci vyčetla, že dovoluje špatné zacházení s lidmi a měl by to změnit. Ten se jí však vysmál, že je sentimentální a nakonec se urazil. Pro Henriette a její rodinu to znamenalo konec návštěv na Berghofu i přátelství s říšským protektorem.

Po válce při soudním procesu byl Von Schirach jedním z mála, kteří odsoudili Hitlera i jeho jednání. Byl odsouzen k dvaceti letům vězení a několik let po propuštění zemřel. Po dvou letech věznění byl navíc rozveden se svojí manželkou Henriettou. Jí i jejím dětem po válce skončil život plný luxusu. Zámek Aspenstein byl zkonfiskován a Henriette byla víc než rok vězněna americkou armádou. Denně měla za úkol uklízet vězeňské toalety, k čemuž musela používat vlajky Hitlerjugend. Ve svých pamětech vzpomínala, že s ní bílí američtí dozorci špatně zacházeli a pohrdali jí.

Mohlo by se vám líbit

Herce Joachima Gottschalka pronásledoval Goebbels. Nakonec i s rodinou spáchal sebevraždu kvůli židovské manželce

Kruté pronásledování nacisty se během druhé světové války nevyhýbalo ani tehdejším hvězdám stříbrného plátna. Herec Joachim Gottschalk se sice osobně znal s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, nakonec mu to ale bylo spíše na škodu. Přitom se „provinil“ pouze tím, že jeho manželka byla Židovka.
svetzeny.cz

Z vězenkyně spisovatelkou

Po rozvodu Henrietta sice poslala bývalému manželovi do vězení odsuzující dopis, kde kritizovala jeho přístup k rodině, v roce 1958 ale odjela do Londýna, aby podpořila zkrácení jeho trestu, avšak neúspěšně. Nakonec se rozhodla, že se vrátí ke svému bývalému životu v luxusu, koupila zpět zámek Aspenstein a zakrátko ho prodala za dvojnásobek. Obchodovala také se sbírkou svého otce, která obsahovala umělecká díla uloupených Židům.

Po rozvodu s Von Schirachem se Henriette později znovu vdala a ještě jednou rozvedla. Napsala také tři knihy Cena slávy, Anekdoty o Hitlerovi a Ženy kolem Hitlera. V nich popisovala Hitlera jako přítulného Rakušana, který chtěl sobě i ostatním přinést trochu radosti, což vzhledem k tomu, jaké hrůzy Adolf Hitler v Evropě napáchal, znělo přinejmenším zvráceně. Když Henriette Von Schirach 18. ledna 1992 zemřela, bylo jí osmasedmdesát let.

Zajímají vás lidé kolem Adolfa Hitlera? Přečtěte si o jeho osobním tajemníkovi Martinovi Bormannovi.

Manželé Von Schirachovi žili za války ve velkém luxusu:
Mohlo by se vám líbit

Eva Braunová: Žena ve stínu Adolfa Hitlera, která si pozornost Vůdce vymáhala sebevraždami a vášnivým milostným životem

Eva Braunová, partnerka jednoho z nejtemnějších mužů historie Adolfa Hitlera, zůstává záhadnou postavou, která po většinu svého života zůstávala v pozadí. Přesto hrála v Hitlerově životě významnou roli, i když byla pro veřejnost téměř neviditelná. Vůdce si však kolem prstu omotat dokázala, a za to mu projevovala bezmeznou podporu. Kdo byla jediná žena, kterou byl Hitler ochoten pojmout za manželku?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit