Přejít k hlavnímu obsahu

Válečný zajatec pronikl za ostnaté dráty v Osvětimi: Co tam zažil, je daleko za hranicí lidského chápání

Chtěl zjistit, co se děje za ostnatými dráty v Osvětimi a kam mizí denně několik Židů. Denis Avey (†96) tak vymyslel dnes těžko pochopitelný plán a z britského válečného zajatce se na jeden stal vězeň v pruhovaném mundúru. To, co tam pak zažil, je daleko za hranicí lidského chápání. Hrůza, nelidskost a zvěrstva v podání nacistů.

Od mládí byl Denis horká hlava. Do všeho se vrhal naplno a s velkým odhodláním. Proto i narukoval do 2. světové války na stranu britské armády do takzvaných Pouštních krys. Bohužel nedaleko Tobruku padl do zajetí. A zde začíná jeho šokující až šílený příběh. 

Zajatec chce být vězněm

Váleční zajatci působili v osvětimském koncentračním táboře Osvětim III. – Monowice v továrně na syntetický kaučuk. Ve stejné továrně se vyráběl plyn pro vražedné plynové komory. Denně se tak Avey setkával s vězni a za každou cenu se s nimi snažil navázat kontakt. Potřeboval jsem vědět, co proměnilo normální lidské bytosti v pouhé stíny,“ popsal Denis ve své knize Muž, který pronikl do Osvětimi, kde se v jeho hlavě vzal nejšílenější nápad jeho života. 

Denis Avey se dostal za ostnatý drát

Začal detailně studovat shrbenou chůzi ‚‚pruhounů”, jak říkali váleční zajatci lidem v táboře. Oholil si hlavu, domluvil se s jedním s vězňů, který byl ochoten nebezpečnou výměnu podstoupit a hlavně podplatil dozorce. Cena za mlčení v tu dobu byla 50 cigaret. Je neuvěřitelné, že Avey věřil vězni, že se druhý den vrátí na domluvené místo a dobrovolně se znovu vydá zpět na místo jisté smrti. „Jakmile člověk vešel dovnitř, neexistovala cesta ven. Pokud ve mně odhalí podvodníka, čeká mě smrt. Neměl jsem žádný plán B,“ pokračuje Avey ve své knize. 


 

Krásná a talentovaná baletka Franceska Mann v Osvětimi zabila nacistického strážce, ostatní zmlátila: Zapsala se tím do dějin

Před 80 lety, přesněji 23. října 1943, se polská balerína Franceska Manheimer-Rosenberg, též známá jako Franceska Mann, odhodlala k odvážnému kroku. V polské Osvětimi usmrtila nacistického strážce Josepha Schillingera a další dva dozorce zranila. Bylo jí pouhých 26 let a její příběh fascinuje veřejnost dodnes.
svetzeny.cz

Trauma, noční můry, rozpad manželství

Den ‚‚D” nastal a Denis zažil největší hrůzu svého života, ze které se nemohl dlouho vzpamatovat. Byl svědkem smrti miminka přímo v náručí matky, když ho esesák jednou ranou pěstí usmrtil. Viděl zmrzlé mrtvoly během cesty na smrt a sám utrpěl doživotní zranění. Nacistický dozorce mu úderem pistole poranil oko, o které nakonec přišel a musel mít skleněné. To ale nebylo nic proti tomu, čím si pak desítky let Avey procházel. Posttraumatický syndrom, noční můry a rozpad manželství. Nejšílenější na celém jeho příběhu je, že za ostnatý drát se vrátil ještě jednou! Dvakrát tak byl na velmi tenké hranici odhalení a smrti.

Avey se z šíleného činu vypsal v knize

Otřesný zážitek si nechával dlouhá léta jen pro sebe a ani jeho nejbližší neměli o jeho traumatu tušení. Avey se tak sám v sobě utápěl šílenými mukami a až ve své knize se ze všeho vypsal. Jako vždy se však našli nedůvěřivci, kteří jeho příběh zpochybňují. Poukazují na nesrovnalosti v knize, kde jim nesedí různé detaily. Jestli mají pravdu se už nedozvíme, válečný zajatec a hrdina v jednom zemřel v požehnaném věku 96 let. 

Za svůj neuvěřitelný příběh a odvahu odhalit pravdu, co se dělo v koncentračních táborech, byl vyznamenán oceněním Britský hrdina holocaustu.


 

Zdroj článku