Přejít k hlavnímu obsahu

Úskalí panických atak: Zjistěte, proč vznikají a jak je poznáme, některé příčiny vás možná překvapí

Do pořadu Ženská tabu webu Lifee.cz přijala pozvání bývalá tanečnice Libuška Rohlíčková, která díky vážné nemoci svého syna poznala úskalí panických atak. Panické ataky jsou náhlé příhody intenzivního strachu a nepohody, jež jsou pro člověka, kterého zasáhnou, poměrně vyčerpávající zkušeností. A to nejen fyzicky, ale především psychicky. Panické ataky se většinou objeví bez varování a často v jedinci zanechávají pocit obrovské nejistoty, co se s jeho tělem a myslí děje.

Panický záchvat je náhlý a intenzivní nával strachu nebo úzkosti, který dosáhne svého vrcholu během několika minut. Během panické ataky mohou jedinci pociťovat řadu fyzických a psychických příznaků, které přichází zcela nečekaně a jako reakce na konkrétní spouštěče a mohou významně ovlivnit kvalitu života postiženého. "Moje psychika dostala velký záhul, kdy jsem kromě synovy cukrovky musela řešit samu sebe. Nakonec jsem to však s pomocí rodiny a přátel vybojovala," uvedla Libuška Rohlíčková v pořadu Ženská tabu webu LIfee.cz

Proč se objevují?

Přesná příčina panických atak není dosud zcela objasněna, k jejich vzniku však může přispívat několik faktorů. Jedním z nich jsou genetické faktory. Existují důkazy, které naznačují, že záchvaty paniky se mohou dědit z generace na generaci, což poukazuje na jejich možnou genetickou predispozici. Dalším faktorem, jenž může stát za vznikem panických poruch, jsou chemické reakce v mozku postiženého. Na vzniku panických záchvatů se může podílet nerovnováha neurotransmiterů, jako je serotonin a noradrenalin, které regulují náladu a reakce na stres. Na vzniku panické poruchy se mohou podílet také stres a trauma. Vysoká míra stresu nebo traumatické zážitky v minulosti mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu těchto záchvatů. Stresující životní události, jako je ztráta blízké osoby, rozvod nebo významné životní změny, mohou rovněž vyvolat panické ataky. Dalším faktorem, který může stát za vznikem panických atak, jsou určité druhy zdravotních potíží, jako jsou některá onemocnění štítné žlázy, srdeční onemocnění nebo poruchy dýchání. Ty mohou příznaky panických záchvatů napodobovat nebo je vyvolávat.

 

Mohlo by se vám líbit

Jaký je nejhorší zvyk u žen? Obětovat se pro druhé. Jak mít sebe na prvním místě tak, aby netrpělo vaše zdraví, ale i psychika

Na první pohled se jeví sebeobětování jako pozitivní věc, ale všechno je jinak. Syndrom hodných holčiček se od nás vyžaduje již od dětství, pokud se ale celý život budete obětovávat pro druhé, tak bude trpět nejen vaše zdraví, duše, ale i psychická pohoda. Kde se nachází hranice mezi pomocí a obětováním sebe sama?
svetzeny.cz

Návykové látky

Užívání návykových látek může taktéž stát za vznikem panických poruch. Jde především o užívání stimulantů, jako je kofein, nikotin nebo dalších tělu nebezpečných drog. Panickou ataku však může způsobit také náhlé vysazení některých léků. Možnou příčinou pak mohou být i kognitivní faktory, jako negativní myšlenkové vzorce a zvýšená citlivost na určité situace. Jedinci se sklonem k negativnímu myšlení si mohou běžné tělesné projevy a pocity mylně vykládat jako příznaky vážné nemoci, což může vést ke vzniku paniky.

Mohlo by se vám líbit

Nadváha jako obrana duše: Trápí vás, že nemůžete dlouhodobě shodit? Možná za to může špatná psychika

Nadváha trápí nejednu ženu, ať už jde o pár kilo navíc nebo stádium obezity. Přestože jsou vychrtlé modelky již téměř minulostí, ženy přesto většinou touží po štíhlém těle a zkoušejí za tím účelem nespočet diet, cvičení či jiných hubnoucích prostředků. Někdy se však ručička váhy přes veškerou snahu nehýbe. Někdy za to může fyzické onemocnění, leckdy bývá však příčinou onemocnění psychické.
svetzeny.cz

Jak se projevují

Panické ataky se projevují kombinací fyzických a psychických příznaků. Tyto příznaky mohou mít různou intenzitu a trvání. Mezi běžné projevy panických záchvatů patří bušení srdce, pocení, zkrácení dechu, bolest na hrudi, závratě, nevolnost a třes. V případě bušení srdce se postižený může domnívat, že má infarkt. Panické ataky mohou doprovázet návaly horka nebo chladu. Postižený může mít pocit, že se dusí. Strach v něm vyvolaný pak neschopnost nadechnout se dále zvyšuje. Jedinec trpící panickou atakou může zápasit s motáním hlavy a náhlým pocitem, že omdlí. Záchvat paniky mohou doprovázet žaludeční a střevní potíže, včetně nevolnosti a zvracení. Během panické ataky se mohou objevit pocity náhlé necitlivosti nebo brnění, zejména v rukou a nohou. Kromě fyzickým faktorů se panické ataky projevují v oblasti psychiky. Pro záchvaty paniky je charakteristický pocit blížící se zkázy nebo strach ze ztráty kontroly. Postižený může prožívat pocity derealizace. Velmi častý je pocit odtržení od reality. Mnoho jedinců prožívajících záchvat paniky se obává, že umírají nebo že brzy zemřou. Postiženého děsí také fakt, že často nad záchvatem paniky nemá sebemenší kontrolu.

Mohlo by se vám líbit

Když trpí mysl dětí i dospělých. Jak působí psychika na zdraví těla, prozradí fyzioterapeut Tomáš Rychnovský

Psychika a nemoci jdou ruku v ruce, proto existuje lékařská oblast, která se nazývá psychosomatika. A právě s ní pracuje také fyzioterapeut Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. Popovídali jsme si s ním mimo jiné o tom, jakých signálů si všímat a zda se problémy s psychikou projevují na tělesném zdraví i u dětí.
svetzeny.cz

Metodika zvládání

Pochopení podstaty panických atak je pro zlepšení celkového stavu postiženého zcela zásadní. Klíčovým faktorem je v tomto směru porozumění tomu, že panika jako taková nás neohrožuje na životě. Jakmile tento fakt přijmeme za svůj, strach a úzkost sníží svou intenzitu. S uchopením panických atak nám mohou pomoci dechová cvičení, jako je technika hlubokého dechu na zvládnutí hyperventilace a celkové zklidnění nervového systému. Nápomocná nám v tom ohledu může být také kognitivně-behaviorální terapie, která pomáhá jedincům identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzorce. V některých případech mohou být ke zvládnutí příznaků panických atak předepsány léky, které slouží jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Ke snížení četnosti a závažnosti panických atak může přispět snížení příjmu kofeinu a alkoholu, pravidelné cvičení a praktikování relaxačních technik.

Mohlo by se vám líbit

Psychika vs. tělo: Za které zdravotní problémy může stres?

Provázanost mezi duší a tělesnými problémy je větší, než si myslíte. Psychosomatika se zabývá vztahem mezi psychickým a fyzickým zdravím a dokáže vysvětlit většinu potíží, které nás nejčastěji postihují.
svetzeny.cz

Záchvaty paniky jsou intenzivní epizody strachu, které mohou významně ovlivnit život jedince. Pochopení příčin a projevů záchvatů paniky je klíčové pro zvládání a snížení jejich výskytu. Vhodnou léčbou, navozením klidu a celkovou změnou životního stylu se jedinci mohou naučit zvládat a překonávat vysilující projevy paniky a dosáhnout stabilizace svého života.

Zajímá vás duševní zdraví a pohoda? Zjistěte, jak se vyhnout zklamání z toho, když od druhých očekáváte příliš mnoho. 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:

Čtěte také: Skromná hvězda Denisa Barešová má za sebou temné období: Držitelka Thálie si sáhla na dno, prošla si depresemi a panickými atakami

Jde z role do role a její hvězda stoupá. Přesto si Denisa Barešová (28) stále zachovává jistou dávku skromnosti. Přes svůj mladý věk už ví, co je to syndrom vyhoření a vzhledem k náročným natáčením neměla lehké období. Dobu temna má herečka naštěstí za sebou, ale o svých depresích a panických atakách nemá problém mluvit.
Zdroj článku