Přejít k hlavnímu obsahu

Klidně buďte sobecká

Pro ostatní byste se rozdala, ale na sebe nemyslíte, což vaše okolí bere jako samozřejmost a podle toho se k vám také chová. Už si nechcete připadat jako děvečka pro všechno? Začněte jednat!

Odmalinka slýcháme, že nesmíme myslet jen na sebe. Být sobec je ošklivé a odsouzeníhodné. Náš dětský mozeček si tuto zásadní informaci díky častému opakování dobře zapamatoval, a tak se dnes těmito radami v životě řídíme. Doma i v práci svědomitě zastáváme svoje úkoly, kolikrát si naložíme i víc, protože „někdo to přece udělat musí“. Když je třeba, ochotně se pro druhé rozkrájíme na kostičky a totéž očekáváme od svého okolí. Jenže ne vždy nám ostatní oplatí stejnou mincí. Naopak naší dobroty mnozí začnou zneužívat. Ve finále se cítíme vyčerpaně, nemáme čas na sebe a životem procházíme s pocity zneuznání a křivdy.

Nejste žádná služka!

Lidová moudrost praví, že „někdo musí být blbej, aby mohl pracovat na toho, kdo je chytrej“. Tak to bohužel je. Jsme-li často ty „blbí a hodní“, naše okolí si nás přestává vážit a z kopce to jde samozřejmě i s naším sebevědomím. Pokud tedy odmítáte zastávat úlohu obyčejného hadru na podlahu, je na čase začít být sobecká. Ani náhodou vás nechceme nabádat k tomu, abyste se stala sebestřednou a zlou mrchou, která kolem sebe šíří negativní energii. Ovšem pokud chcete být šťastná a úspěšná, neměla by vám chybět zdravá porce sobeckosti. Změnit zažité vzorce chování nepůjde lusknutím prstů. Začněte však na sobě postupně pracovat a uvidíte ty změny.

1. Rozdělte úkoly

Doma si všichni zvykli na perfektní servis. Nakoupíte, uvaříte, vyžehlíte a o víkendu pošlete manžela s dětmi na výlet, abyste měla doma klid na mytí oken a pořádné gruntování. Dopadne to tak, že si připadáte jako děvečka pro všechno. Ano, svá zlatíčka sice milujete nade vše na světě, ale to neznamená, že od nich nemůžete chtít pomoc. Drobné domácí práce přece zvládne i předškolák, natožpak manžel! Jenže jak na ně, když si za ta léta pohodlí zvykli, že se o všechno postaráte? Nikdy není pozdě. Nabízíme několik prověřených triků:

✽ Neskuhrejte a nevyčítejte, že jste chudinka na všechno sama. Své požadavky definujte jasně a srozumitelně. A netvařte se přitom beznadějně. O nic nejde, říkáte si jen o to, na co máte svaté právo.

✽ Své požadavky nepřikazujte, pouze krátce vysvětlete, co po druhých chcete.

✽ Pokud nejste vyslyšena, opakujte svou žádost ve stylu: „Jsem ráda, že mám doma takového pomocníka...“ nebo „Udělal jsi mi radost, že ses rozhodl mi pomoct...“

✽ Nezapomeňte chválit! Pochvala vede k potřebě nové pochvaly.

2. Kupte si něco

Potřebovala byste sice novou kabelku, ale vaše dcerka tak moc touží po nových svítících botičkách s Hello Kitty. Navíc jste dětem slíbili za vysvědčení výlet do aquaparku, takže je vám jasné, že tento měsíc už si nekoupíte ani ponožky. Rozpočet není nafukovací. Dětem bychom měli samozřejmě poskytnout to nejlepší, ale všeho s mírou. Nemusíte mít pocit viny, když si občas koupíte něco pro sebe. I tehdy, když to zrovna nutně nepotřebujete, prostě jen tak, pro radost. Rodina určitě strádat nebude a vy se hned budete cítit líp.

3. Hledejte rovnováhu

Abychom byli šťastní, měli bychom mít podle psychologů život postavený na jakési pomyslné stabilní trojnožce. Ta je tvořena prostřednictvím práce, rodiny a koníčků (tedy času určeného pouze vám). Pokuste se vyvážit všechny svoje aktivity tak, aby se vaše trojnožka neviklala. Jedině tak si můžete udržet psychickou pohodu. V práci nemusíte trávit přesčas jen proto, že děláte úkoly i za ostatní. Stejně tak si nenechte vzít svoje oblíbené cvičení nebo kino s kamarádkou jenom proto, že partner si domluvil s kolegy fotbal. Dohodněte se, že se v péči o děti budete spravedlivě střídat, a také to potom dodržujte!

4. Naučte se říkat ne

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy dělala něco, co jste vlastně nechtěla. Jenom proto, abyste neměla pocit viny nebo obavu z toho, že se na vás okolí naštve. Pochopte, že umění říkat ne neznamená, že jste egoistická, zlá a nemáte pochopení pro druhé. Je to způsob, jak se osvobodit od toho, co ve svém životě nechcete. Je na čase zopakovat si techniky odmítání:

✽ Nevysvětlujte důvody, to fakt nemusíte.

✽ Neomlouvejte se, proč byste to dělala?

✽ Nebuďte nejistá, v klidu svoje NE zopakujte. Váš protějšek to pochopí.

✽ Můžete říci druhé straně, že ji chápete, nicméně vaše stanovisko je NE.

Vzhůru k lepším zítřkům

Změnit zaběhnutý styl života a vzorce svého chování podle výše uvedených bodů není nic jednoduchého. Ale už v momentě, kdy se o to jen pokusíte, začnou se změny nenápadně dít a lidé kolem vás se začnou chovat jinak. Schválně to zkuste. Jednou někomu řekněte slušně a bez výčitek „ne“. Vaše sebevědomí povyroste a vy se začnete cítit spokojenější a časem i silnější. Lidé vás začnou respektovat. Tím, že budete myslet a jednat v souladu s tím, co sama cítíte, pomůžete sobě, ale paradoxně i všem kolem vás. Třeba pomůžete svým vystresovaným blízkým najít stejnou životní cestu, jakou jste našla vy.

ČTĚTE TAKÉ:

DŮVĚŘUJTE SAMA SOBĚ
3 BLESKOVÉ TRIKY PRO LEPŠÍ SOUSTŘEDĚNÍ
SEBELÁSKA NEROVNÁ SE SOBECTVÍ

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: