Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Existuje spojení mezi psychopatií a zíváním. Otestujte, zda máte psychopata vedle sebe

Existuje mnoho rysů, které mohou naznačovat, že může být někdo psychopat. Patří sem například povrchnost, narcismus, silný egoismus, patologické lhaní a nedostatek viny a empatie. Podle studie z roku 2015 existuje spojení mezi psychopatií a zíváním. Když zíváte v přítomnosti psychopata, psychopat se zíváním „nenakazí“, což může naznačovat nedostatek empatie vůči jiné osobě, protože empatie je jedním z faktorů, které vedou k nakažlivosti zívání.

TEST: Namyšlený egoista, nebo zdravě sebevědomá osoba? Osm otázek odhalí, jak vysoké je vaše ego

Být sebejistý a věřit si je důležité pro každý váš životní krok, ať už v práci nebo běžném životě. Říká se, že silné ego znamená, že je člověk zdravě sebevědomý, velké ego zase značí, že si jde za svými cíli a to i přes mrtvoly. Chcete si ověřit, jak je na tom právě vaše ego? Vyzkoušejte jednoduchý test.
svetzeny.cz

Psychopati nezívají?

V roce 2015 byla publikována studie, která se zabývala otázkou, zda existuje spojení mezi psychopatií a zíváním. Tato studie se stala velmi populární a získala si mnoho pozornosti, protože se jedná o zajímavé téma. Studie, která byla provedena na Univerzitě v Pise, sledovala vztah mezi zíváním a psychopatií. Psychopatie je charakterizována několika rysy, jako jsou například nedostatek empatie, manipulativní chování a absence výčitek svědomí. Výzkumníci chtěli zjistit, zda existuje spojení mezi těmito rysy a zíváním.

Studie, u které se velmi zívalo

Studie se skládala ze dvou částí. V první části bylo pozorováno chování 135 studentů, kteří se účastnili přednášky. Během přednášky bylo sledováno, kteří studenti zívali a jak často. Poté dostali studenti dotazníky, které měly za cíl zjistit, zda vykazují určité rysy psychopatie. Ve druhé části studie bylo zkoumáno chování 21 vězňů, kteří byli považováni za psychopaty. Opět bylo pozorováno, jak často zívali a byli vybaveni stejnými dotazníky. Výsledky ukázaly, že existuje spojení mezi zíváním a některými rysy psychopatie. U studentů, kteří měli vysokou úroveň psychopatických rysů, bylo pozorováno, že zívají méně často nebo vůbec.

Bývalý expert FBI prozrazuje, jak rychle "přečíst" druhé lidi: odhalte jejich názory, myšlenky i skryté léčky

Schopnost přečíst druhé lidi a vědět, co si myslí, jak jednají a co od nich můžete čekat je určitá superschopnost, kterou by chtěl mít každý. A někteří jedinci ji skutečně mají. Bývalý agent FBI nedávno vydal knihu poznatků, kde popisuje, jak prokouknout druhé lidi.
svetzeny.cz

Závěr studie je nejasný

Závěr této studie sice ukazuje, že existuje spojení mezi psychopatií a zíváním, ale výzkumníci připouštějí, že potřebují více výzkumu i testovaných subjektů, aby potvrdili tyto výsledky. Je také třeba si uvědomit, že existuje mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit zívání, jako je únava, nudná situace, či nedostatek spánku, takže je důležité brát v úvahu více faktorů při studiu zívání. K této studii se vyjádřila i profesorka a vědkyně Jennifer Golbeck: „Samozřejmě, toto není diagnostický nástroj pro psychopatii, ale je to zajímavé spojení, které ukazuje, jak tyto osobnostní rysy ovlivňují různé chování neočekávaným způsobem. Stále je to fascinující studie!“.

Vyzkoušejte si empatické zívání

Samozřejmě se nejedná o test, který vám potvrdí či vyvrátí psychopatii. Můžete si však vyzkoušet, jak moc na vás působí zívání ostatních a nakolik začnete „empaticky“ zívat také. Podívejte se na video níže a do komentářů napište, jak dlouho jste vydrželi bez zívání.

Co je vlastně psychopatie

Psychopatie je porucha osobnosti, která je charakterizována nedostatkem empatie, odmítáním zodpovědnosti za své jednání a nedostatkem lítosti. Lidé trpící touto poruchou mohou mít problémy s porozuměním emocím a potřebám druhých lidí, což se projevuje nejen v jejich chování, ale i v myšlení a komunikaci. Psychopati mohou být považováni za manipulativní, neschopné citového propojení s druhými a často se dopouštějí antisociálního chování. Tato porucha může být diagnostikována pouze kvalifikovaným odborníkem po pečlivé analýze chování jedince a jeho osobnosti.

Zdroj článku