Přejít k hlavnímu obsahu

5 způsobů, jak se zbavit černých myšlenek jednou pro vždy. Mluvte, pište a propadněte "tady a teď"

Máte někdy pocit, že vás vlastní myšlenky doslova sežerou? Že jste uvězněni v nekonečném kruhu negativních scénářů, které se vám objevují v hlavě, i když byste nejraději mysleli na něco jiného? To je v dnešní uspěchaném světě celkem běžné. Tyhle černé myšlenky nás mohou potrápit všude – v práci, ve vztazích nebo také při hledání smyslu života. A ačkoli jsou naprosto běžné, je třeba je zavčas zahnat do kouta.

Ačkoliv je úplně přirozené, občas se cítit pod psa, mít všeho plné zuby, pochybovat o sobě anebo mít chuť od všeho utéct. To tak nějak k životu patří. Většinou nás takové pocity dříve či později přejdou, tedy pokud černé myšlenky nepřekročí únosnou míru. Pak by nám mohly otrávit život a zbavit nás radosti ze života, případně vyústit ve skutečnou depresi. Tady je pár způsobů, jak je dostat z hlavy a obnovit duševní rovnováhu.

5 způsobů, jak se zbavit černých myšlenek

"Vaše mysl v každé životní situaci generuje buď pozitivní nebo negativní pocity. Není možné se cítit dobře, pokud jsou vaše myšlenky černé. Někdy se nám ale ani při opakované snaze nedaří černé myšlenky dostat z hlavy. A s pocity jako je strach, sebelítost, křivda, se náš život pomalu začne rozpadat na kousky. Proto je potřeba naučit se, jak pečovat o svoji pohodu, vztahy a zázemí pokud možno ještě dříve, než nastane krize a zmizí radost ze života," popisuje na svých webovkách psycholožka Martiona TrojanováA jak se černých myšlenek zbavit? Zkuste těchto 5 tipů:

1. Ventilujte své pocity

Možná to zní jako klišé, ale věřte tomu: nejvíc vám pomůže, když o svých negativních myšlenkách začnete mluvit. Sdílením myšlenek se vám skutečně uleví. Když se snažíte držet vše pod pokličkou, hlava se nevyčistí a vy budete jako v bludném kruhu. Možná hned nevyřešíte všechny své problémy, ale jakmile si promluvíte, ať už s blízkým člověkem nebo terapeutem, uleví se vám a budete schopni myšlenky analyzovat z jiného úhlu. A je možné, že najednou nebudou problémy vypadat tak neřešitelné. "Základním krokem je uvědomit si, že problém mám, připustit, že skutečně existuje. Tedy uvidět ho, přestat přehlížet „slona v pokoji“, a pojmenovat ho. A to jde někdy bohužel skutečně lépe, až když je ten slon dost velký," píše na webu psychologie.cz psychiatrička Pavla Stopková.

Mohlo by se vám líbit

Brání vám špatná nálada ve vykonávání každodenních povinností? Udělejte si krátký test a zjistěte, zda nemůžete mít depresi

Přestože bývá v poslední době slovo „deprese“ hojně zneužíváno pro veškeré druhy špatné nálady, ve skutečnosti jde o závažné duševní onemocnění, které musí být včasně diagnostikováno a léčeno, jinak můžou být následky fatální. Zkuste si provést krátký test a zvažte, zda se vás tento problém také netýká.
svetzeny.cz

2. Zapište si to

Mluvili jsme o tom, jak si ulevit tím, že sdílíte své pocity s druhými. Jenže co když jste spíš introvert, a vůbec se necítíte na to, že byste někomu otevřeně prozradili, co se vám honí hlavou. Pak je tu ještě jedno řešení – vezměte pero a papír…nebo klidně klávesnici. Psát o tom, co vás tíží, může být stejně úlevné jako samotné mluvení. A o to víc, když to děláte pravidelně. Sepisování myšlenek vám nejenom pomůže je utřídit, ale začnete je také zpracovávat a nacházet řešení. Možná zjistíte, že vaše myšlenky nejsou tak dramatické, jak jste si dříve mysleli. A možná pocítíte, že se zbavujete nějaké těžké zátěže.

Mohlo by se vám líbit

„Deprese není špatná nálada, nevyspíte se z ní,“ říká psychoterapeutka Rasochová

Deprese je závažné duševní onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové skupině. Ačkoliv je často spojována především s dospělými, stále častěji se objevuje i u dětí a dospívajících. Na vině je více faktorů, od těch genetických, až po dlouhodobý stres. Léčba bývá během na dlouhou trať a neobejde se bez terapie či léků i úpravy životního stylu.
svetzeny.cz

3. Přejděte na pozitivní vlnu

A tady přichází velká výzva: začněte hledat věci, které vám dělají radost. A teď po vás nechceme, abyste byli prostě jen tak optimističtí, ale snažte se zhluboka zamyslet a soustředit se na to, co je v životě pro vás opravdu radostné. A když váš mozek zakotví na další černé myšlence, zkuste začít myslet na něco jiného, třeba na to, jak si zajdete s kamarádkou do kina, uvaříte si svůj oblíbený čaj a nebo se podíváte na další díl seriálu. Zkrátka, zkuste myslet na věci, které vám zvednou náladu. Můžete si také vybavit třeba vtipnou situaci, kterou jste zažila nebo myslet na něco, co se vám podařilo. Ano, někdy je těžké přepnout myšlení, obzvlášť když vás opravdu něco trápí, ale i ty nejmenší radosti mohou být ve výsledku podstatné. "Nejlepší je umět si udělat legraci i sám ze sebe. Zkuste to. Já osobně občas udělám opravdu strašnou blbost, ale hned, jak se začnu z plna hrdla smát, mám lepší pohled na svět i náladu. Stejně tak někdy, když je mi opravdu těžko, myslím na to, na co se můžu těšit. A pokud zrovna nic takového nemám, tak si to naplánuju. Je to snadné, jen chtít," říká pro Svět ženy koučka Milena Rozálková.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane, když budete jíst jeden banán denně? Konzumace má vliv na vaše srdce, trávení, ale i náladu

Banány jsou chutné a výživné ovoce, které milují lidé po celém světě. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což je důvod, proč jsou často zařazovány do zdravé stravy či různých diet. Napadlo vás někdy, co se stane s vaším tělem, když začnete jíst jeden banán každý den? V tomto článku se dozvíte více o přínosech a účincích této pravidelné konzumace.
svetzeny.cz

4. Rozptylujte se

A co když nic z toho nepomáhá? Když se vám zdá, že všechny techniky selhaly a vaše negativní myšlenky se vás stále drží, tu chvíli může přijít na řadu rozptýlení. Někdy totiž potřebujeme jen na chvíli vypnout. Co vám pomůže? Cvičení, běhání, tancování při hlasité hudbě nebo možná něco kreativního? Kdy naposledy jste něco namalovali, ušili nebo třeba vyrobili? Nejde o to úplně zahodit všechny myšlenky a utéct od problémů. Rozptýlení funguje nejlépe, když se dostanete do stavu, kdy se soustředíte na něco tak intenzivně, a není cesty ven. Když běháte, cvičíte nebo něco tvoříte, váš mozek se začne uvolňovat. A víte co? Tohle je vědecky ověřená metoda, která zkrátka funguje. Alespoň na chvíli vám dá prostor se zhluboka nadechnout, než se pustíte do hledání řešení.

Mohlo by se vám líbit

5 vitamínů, jaké by měly pravidelně užívat ženy nad 50 let: Pamatujte na kosti, oči i psychiku

Vitamíny potřebujeme v každém věku, ale pokud jde o ženy, po padesátce je třeba zaměřit se na ty, jež podpoří svalovou hmotu, udrží hustotu kostí a energii. Podstatné jsou také látky, jež přispějí k řešení hormonální nerovnováhy, která se v těle objevuje v důsledku menopauzy. Na které vitamíny je tedy vhodné se po padesátém roce zaměřit?
svetzeny.cz

5. Mindfulness – klíč k duševnímu klidu

No a nakonec tady máme „mindfulness“, což je v podstatě umění být plně přítomný v okamžiku. Možná si říkáte, že tohle je jen současný módní trend nebo filozofování o ničem, ale pravda je taková, že „mindfulness“ dokáže divy. Když přestanete hodnotit své pocity a jen je necháte plynout, zjistíte, že se vaše mysl začíná uvolňovat. V podstatě jde o to, abyste přestali být součástí své negativity a začali se na ni dívat z větší vzdálenosti. Pokud si teď říkáte, že tohle asi nebude nic pro vás, zkuste si na pár minut sednout, zaměřit se na dech a nechat všechny myšlenky projít, aniž byste je hned hodnotili nebo se jimi nechali ovládnout.

 

Je to trochu jako kdybyste se naučili pozorovat chmury na obloze, ale nechali je jít dál, aniž by vás stihly zasáhnout. "Mindfulness pomáhá zvládat i automatické negativní myšlenky. Automatické negativní myšlenky jsou sebezraňující, často nelogické. Týkají se témat jako je například sebeobviňování, obavy z budoucna, přehnaná sebekritika, žárlivost, snížená sebeúcta a mnohé další. Tyto myšlenky jsou ze své podstaty neefektivní. Berou nám psychickou sílu tolik potřebnou k tomu, abychom byli s to čelit výzvám našeho života a užívat si naplno chvíle pohody," uvádí web psychologické a psychiatrické kliniky AdiCare.cz.

Mohlo by se vám líbit

Psychologové radí 5 superschopností, které byste měli ovládnout, pokud musíte zůstat ve vztahu s narcistou

Pokud se rozhodnete zůstat ve vztahu s narcistickým partnerem, potřebujete si osvojit několik zásadních dovedností, které vám umožní lépe zvládat náročné situace. Psychologové doporučují pět „superschopností,” které mohou být v takovém vztahu klíčové. Tyto strategie vám pomohou minimalizovat negativní vlivy narcismu a posílit váš vlastní duševní klid a sebevědomí.
svetzeny.cz

Každý jsme jiný, a co zabere jednomu, nemusí fungovat u druhého. Ale důležité je, že si to uvědomíte a začnete dělat nějaké kroky. Nečekejte, že všechny negativní myšlenky zmizí hned, ale postupně zjistíte, jak si je přetvořit v něco, co už nebude vládnout vám. A kdo ví, třeba se tím budete cítit lépe i po takovém obyčejném dni.

Jak se správně hádat podle odborníků? Vědecká studie odhaluje pravidlo 5 vteřin a další tipy, které vám pomohou zachránit vztah

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit