Přejít k hlavnímu obsahu

Splachujete a nezavíráte víko od toalety? Děláte velkou chybu, která škodí vašemu zdraví

Na toaletu zavítá každý z nás několikrát denně. Její používání má svá pravidla, mezi něž patří zavírání poklopu záchodu. Jde o hygienický návyk, díky kterému se můžete vyhnout nepříjemným zdravotním problémům. Pokud víko od toalety nezavíráte, ohrožujete tím zdraví vaše i celé rodiny.

Už jako děti jste možná fascinovaně zírali do záchodové mísy, když jste spláchli. A dost možná to dělají i vaše děti. Tahle podívaná ale není vůbec bezpečná ze zdravotního hlediska. Ne všechna voda a vše, co obsahuje, se totiž spláchne do potrubí. Prudkým pohybem jsou z vody rozstřikovány do okolí mikroskopické kapičky (aerosoly), které jsou plné bakterií z výkalů.    

Neviditelný nepřítel při splachování WC

Množství aerosolů ze záchodové mísy, které se dostane do okolního vzduchu, závisí na nejrůznějších faktorech. Stejně tak to, jak daleko dopadnou. Roli hraje například to, jaká je intenzita splachování, nebo kolik vody je v záchodové míse. Každopádně je jich dost na to, aby se dostaly i do okolí. Studie publikovaná v časopise The Journal of Hospital Infection potvrdila, že bakterie ze záchodové mísy byly po spláchnutí nalezeny nejen na záchodovém prkýnku, ale i 40 centimetrů v jeho okolí. Tam, kde ulpěly, zůstaly ještě 90 minut po použití WC.

Pozor, zdraví škodlivé: Většina lidí nesprávně splachuje WC a ohrožujete tím zdraví celé rodiny

Správná hygiena v domácnosti je důležitým aspektem udržování zdraví. Ačkoli se může zdát, že splachování toalety je jednoduchou rutinní činností, odborníci na zdraví upozorňují, že nesprávné splachování může přinést potenciální rizika pro naše zdraví.
svetzeny.cz

Bakterie z výkalů ulpí tam, kde byste to nečekali

Nejde jen o samotné záchodové prkénko. Kapičky vody se mohou rozstříknout i na toaletní papír, ručník nebo třeba zubní kartáček, máte-li malou koupelnu. Infekční bakterie pak mohou způsobit onemocnění nejen vám, ale i ostatním lidem, kteří toaletu používají.

Nemoci, kterými se můžete nakazit, když nezavřete WC

Možná si teď říkáte, že jste ještě neslyšeli, že by někdo onemocněl ze splachování záchodu. Ale jde o to, že nevíte, kdo nebo co vám způsobilo i obyčejné nachlazení, chřipku nebo jinou infekci. Spousta virů totiž žije v našich výkalech. Je tedy možné, že jste se možná někdy nakazili i tímto způsobem, aniž byste si to uvědomili.

Stačí přestat kupovat tyto věci a ušetříte ročně i tisíce korun

Máte pocit, že vám peníze utíkají pryč oknem a ani pořádně nevíte, kam? Jeden den máte na účtu výplatu, ale stačí dva nebo tři dny a není tam ani třetina? Samozřejmostí jsou výdaje, nákupy a podobně. Ovšem i tak se u vás může najít pár věcí, které se platí nebo kupují zbytečně. Šetřete své peníze: Posviťte si na tyto věci a udělejte jim rázný konec!
svetzeny.cz

Například norovirus, který způsobuje běžné žaludeční a střevní potíže, se nachází nejen ve výkalech, ale i zvratcích nakažených osob. Je tedy docela pravděpodobné, že se těmito viry můžete nakazit také. Totéž platí například pro bakterie salmonely nebo viry Covidu-19. Ano, i covid je možné chytit ze záchodové mísy, jak uvádí studie z října 2021 publikovaná v časopise Journal of Environmental Chemical Engineering.

Co dělat na veřejných toaletách

Dost možná si říkáte, že toto není váš případ, protože před spláchnutím vždy záchod zavřete. Ale co když jste v kabince na veřejných záchodcích? Tam kolikrát víko toaleta ani nemá, nebo se vám na něj vůbec nechce sahat. Zde odborníci doporučují dát si před ústa a nos alespoň papírový kapesník, který vyhodíte ještě před tím, než si umyjete ruce. V kapse nebo kabelce je dobré každopádně nosit i antibakeriální gel.

Co opravdu nepatří do lednice: Pozor na některé druhy ovoce a zeleniny

Mohlo by se zdát, že lednice je nejlepším místem, kam můžete uskladnit potraviny, aby vám vydržely co nejdéle čerstvé. Jenže ne vždycky tomu tak je. Nejčastěji jsou to různé druhy a ovoce, kterým chlad nesvědčí. Kromě nich se najdou i další potraviny, co tam rozhodně nedávejte.
svetzeny.cz

Pokud můžete, WC vždy při splachování zavřete

Až příště půjdete na záchod, nezapomeňte ho při splachování zavřít. Úplně zabránit úniku choroboplodných zárodků nelze, ale jejich množství a vzdálenost jejich dopadu lze minimalizovat. Důležité je si pak opravdu pečlivě a antibakteriálním mýdlem umýt ruce a často WC a jeho okolí dezinfikovat.   

Zdroj článku